banner6

Öksüzoğlu: KIB-TEK şeffaf yönetilmiyor

banner37

Kıbrıs TV’de yayınlanan “Kıbrıs’ta Bugün” programına katılan ve Serhat İncirli’nin sorularını yanıtlayan EL-SEN Başkanı Umut Öksüzoğlu, KIB-TEK’in şeffaf yönetilmediğini iddia etti.

Öksüzoğlu: KIB-TEK şeffaf yönetilmiyor
banner90
banner99

Söz Kıbrıs'ın haberine göre Öksüzoğlu, ihalelere şaibe karıştığı iddialarının neredeyse her gün basında yer aldığını ancak EL-SEN olarak ellerinden bu yönde bir belge bulunmadığını, bunun sebebinin de EL-SEN’in talep ettiği bilgileri KIB-TEK yönetiminin sendika ile paylaşmaması olduğunu söyledi.

“Yönetim EL-SEN’i resmen düşman olarak görüyor” diyen Öksüzoğlu, KIB-TEK yönetiminin her fırsatta şeffaf olduğunu iddia ettiğini anca bilgi paylaşma konusunda sürekli bir şekilde sendikayı engellediğini ifade etti.

Ortada dolaşan bu kadar iddiaya rağmen sendikanın bilgilenme talebine karşılık vermeyen KIB-TEK yönetiminin şeffaf olmadığını söyleyen Öksüzoğlu, “Sendika olarak biz de basın aracılığı ile sorular sorarak bilgilere ulaşmaya ve toplumumuzla paylaşmaya çalışıyoruz” dedi.

“Bu Adım KIB-TEK’i Batırmaya Yönelik”

“Solar Enerji konusunda yine alım garantili sözleşme iddiaları var, bu konuda meclisten bir tüzük geçti ve bir şekilde mahsuplaşmanın önü açıldı” diyen Öksüzoğlu, şu anda maliyetin 37 kuruş olduğunu hatırlatarak, “Bir otelden bu alanda 58 kuruşa alacağınız elektriği nasıl dağıtacaksınız? Bunun maliyeti nerede?” diye sordu. Öksüzoğlu ayrıca bu adımın tamamen kurumu batırmaya yönelik olduğunu da sözlerine ekledi.

“Alım Garantili Olarak Kablo ile Enerji Getirilimesine Karşıyız”

Sendika olarak Türkiye’den gelecek olan kablonun şu anda güney ile kuzey arasında olan şekilde gelmesi gerektiğini savunduklarını ifade eden Öksüzoğlu, bu konuda meclisten geçen karara dikkat çekti ve bu kararın 6’ıncı ile 9’uncu maddelerini işaret ederek, anlaşmanın büyük bir gizlilik içerisinde götürüleceğini söyledi. Anlaşmanın tamamlanana kadar toplumla paylaşılmacağını vurgulayan EL-SEN Başkanı Umut Öksüzoğlu, “Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da alım garantili sözleşme söz konusu, biz buna kesinlikle karşıyız. Önümüzde bir AKSA örneği var, o nedenle bu konuda duruşumuz nettir” dedi.

“Zamlar Derhal Geri Çekilmelidir” 

KIB-TEK’in büyük bir çıkmaz içerisinde olduğunu söyleyen Öksüzoğlu, bu çıkmazdan kurtulmanın tek yolunun siyasetin elini kurumun üzerinden çekmesi ve KIB-TEK’in özerkleşmesini olduğunu ifade etti.

Başkan Öksüzoğlu, “Geçmişte bizim hazırlattığımız Özerkleşme Yasası şu anda meclisin tozlu raflarında duruyor. Bu yasayı meclise sunan partilerden bir tanesi şu anda hükümet ortağı. Bu konunun ivedilikle günme getirilmesi ve kurumun bir an önce özerkleşerek içerisinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması gerekiyor” dedi.

“Ne yazık ki toplumun bir bölümü zamları EL-SEN’in yaptığını sanıyor. Oysa bu konu ile bizim bir alakamız yok. Aksine EL-SEN olarak biz zamların derhal geri alınmasını savunuyor ve talep ediyoruz” diyen Öksüzoğlu, bunların yaşanmamısı için kurumun mutlaka özerkleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Söz Kıbrıs

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104