banner6

Oktay; Adıyaman’da vefat eden Kıbrıs Türkü voleybol kafilemiz; “Şampiyon Melekler” yüreğimizi yakmıştır

banner37

Oktay; Adıyaman’da vefat eden Kıbrıs Türkü voleybol kafilemiz; “Şampiyon Melekler” yüreğimizi yakmıştır
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Başbakan Ünal Üstel , Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Fuat oktay şu sözleri söyledi;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Ünal Üstel ve heyetini Ankara’da ağırlıyoruz. 
Kendilerine bir kez daha hoşgeldiniz diyorum.
Kıbrıs Türkü ile ezeli bağlarımız sebebiyle her zaman hüznümüz de sevincimiz de bir olmuştur.
Ülkemizin 11 ilinde yıkıma ve büyük can kaybına yol açan 6 Şubat depremleriyle yaşanılan asrın acısına da, yine, Kıbrıs Türkü kardeşlerimizle ortak olduk.
Bu vesileyle bizlere taziyelerini ileten Başbakan Sayın Üstel’e teşekkür ediyorum.
Depremde hayatını kaybedenlerin her birine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.
Adıyaman’da vefat eden Kıbrıs Türkü voleybol kafilemiz; “Şampiyon Melekler” yüreğimizi yakmıştır.
Daima kalplerimizde yaşayacak evlatlarımızın ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyorum.
Çöken bina hakkında Adıyaman Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmış ve bu kapsamda 3 kişi tutuklanmıştır. Dava sürecinin takipçisi olacağız.
KKTC Hükümeti’nin öncülüğünde Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’nun deprem bölgesinde inşa edeceği “Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler Köyü” konteynır kenti için tüm Kıbrıs Türkü kardeşlerime teşekkür ediyor, şampiyon meleklerimizin isimlerini ve anılarını daima yaşatacağımızın altını özellikle çiziyorum.


Değerli Misafirler,
1571’den bu yana Kıbrıs adasının asli unsuru olan Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz ile milletimizin gönül ahdi her şart ve durumda işbirliğimizin sürmesini kaçınılmaz kılmaktadır.
Kuzey Kıbrıs’ın haklı davası ve ambargolara karşı başını dik tutarak dünyaya açılması, her zaman Türkiye’nin öncelikli meselesidir.
Ülkemizde yaşanan büyük felaketin yaralarını hızla sararken, Kuzey Kıbrıs’taki çalışmalarımıza hiçbir zafiyete mahal vermeden devam etmekteyiz.
Sayın Başbakan Ocak ayı içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ardından gerçekleştirdiğimiz heyetlerarası görüşmelerde Türkiye Yüzyılı’nda nasıl bir Türkiye-KKTC işbirliği hedeflediğimizi masaya yatırmıştık.
Şubat ayında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar beraberinde Başbakan Sayın Ünal Üstel ile birlikte yine Cumhurbaşkanımıza bir ziyaret gerçekleştirmişti.
Fikir birliği içinde mutabakata vardığımız hususlarda işbirliğimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz.
Ulaşım ve altyapıyla birlikte teknolojik dönüşüm, sanayileşme, madenlerin işlenmesi, tarımsal verimliliğin artırılması ve işgücü piyasasının güçlendirilmesi gibi alanlarda ilerliyoruz.
İki ülke genel sağlık sigortası sistemlerinin uyumlandırılması, Derinya bölgesinde sosyal konut inşaası ve denizin altından kablo ile elektrik temini gibi yeni işbirliklerimizin ön çalışmaları başlatılmıştır.
Sosyal sigorta sistemlerinin uyumlaştırılmasına yönelik KKTC e-Devlet projesini kullanarak teknik çalışmalara başlamış bulunmaktayız. 
Uyumlandırmayı gerek dijital imkânları kullanarak gerek karşılıklı idari düzenlemelerle hızla tamamlayacağız.
Derinya bölgesinde 1192 konut ve sosyal donatıdan oluşan yaşam şehri projesinde ilk etapta inşa edilecek konutların plan ve projesi tamamlanmıştır.
Gerekli adımları karşılıklı atarak Derinya sosyal konut inşaatını en kısa zamanda başlatacağız.
Kuzey Kıbrıs belediyelerinin reform destek paketi ödemeleri tamamlanmıştır. 
Önümüzdeki dönemde belediyelerde daha verimli bir bütçe yönetimi yönünde desteğimizi sürdürürken yerelde ihtiyaç duyulan ek finansal kaynakları da sağlayacağız.
Kıbrıs Türkü’nün temsiliyet mührü; KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Cumhuriyet Meclisi Projesi inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir.
e-KKTC programı kapsamında yer alan 22 projenin 15'i tamamlanmış ve aktif kullanıma açılmıştır.
Yeni Girne Askeri Hastanesi Yapımında önemli ilerlemeler kaydettik. İnşallah bu yıl içerisinde inşaatını tamamlamış olacağız. 
Gençlik ve Spor Yatırım Projeleri çerçevesinde; Lefkoşa Çetinkaya Türk Spor Kulübü Taksim Sahasını tamamladık. Girne Boğazköy Boğaz74 Futbol Sahası, Lefkoşa Cimnastik Salonu ve İskele 1461 Trabzonspor Kulübü Futbol Sahasını kapsayan 5 tesisin sözleşmeleri imzalanmış ve yapım süreci başlamıştır.
Tarımdan hayvancılığa, kadın kooperatiflerinden girişimci desteklerine Kıbrıs Türkü’nün her kesimine ulaşan desteklerimizi de sürdürüyoruz.
Önümüzdeki günlerde hazır hale gelecek 2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmamızı hem projeler hem de mali çerçeve itibariyle bugüne kadar oluşturduğumuz alt yapıyı çok daha farklı boyutlara taşıyacaktır.
Anavatan Türkiye olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla Kıbrıs Türkünü desteklemeye devam edeceğiz.
Değerli Misafirler,
Sayın Başbakanla görüşmemizde Kıbrıs meselesini de değerlendirdik.
Tarih, Kıbrıs Türklerinin müktesep haklarını görmezden gelen hiçbir yaklaşımın başarılı olma şansı bulunmadığını göstermiştir.
Kıbrıs Türk halkı, 1963 yılında Rum tarafının kendi elleriyle yok ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucusu ve eşit ortağıdır. 
Ülkemizin, bu gerçeği temel alan, Ada’da kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm için iki tarafın egemen eşitliğine ve eşit uluslararası statüsüne dayanan vizyona desteği tamdır.
 “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için hemen şimdi” diyerek buradan bir kez daha gerçekleri görerek tüm tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye, KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz.
Yine Maraş konusunda da, KKTC’nin bölgenin ekonomi, turizm ve sosyal hayata kazandırılması yönünde, mülk sahiplerinin haklarını gözeterek yürüttüğü çalışmaları destekleyeceğiz.
Hem ekonomik kalkınma hem de Kıbrıs Türkü’nün uluslararası alanda verdiği hakkaniyet mücadelesinde KKTC’nin yanındayız.
Sayın Başbakan yarın, beraberinde Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Erhan Arıklı ile Hatay ve Adıyaman’ı ziyaret edecek. 
Kendilerine gösterdikleri yakın dayanışma için teşekkür ediyorum.
Deprem bölgesinden Kuzey Kıbrıs’taki akrabalarının yanına giden depremzede vatandaşlarımıza da aynı dayanışma ruhuyla kapılarını açmışlardır.
Ağırlıklı olarak Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan Kuzey Kıbrıs’a giden tüm vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımız liderliğinde gerekli destekler ülkemiz tarafından sağlanmaktadır.
Beslenme ve kıyafet desteklerinin yanı sıra psikososyal, sağlık ve eğitim hizmeti destekleri verilmektedir.
KKTC’de bulunan depremzede vatandaşlarımıza her alanda desteklerimizi arttırarak  sürdüreceğiz.
Başbakan Sayın Ünal Üstel’e ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, Kuzey Kıbrıs’a muhabbetlerimi iletiyorum.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2023, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104