Okul arazisine trafo merkezi inşa ediliyor

banner37

Küçük Kaymaklı’da ileride ihtiyaç olması durumunda okul yapılabilmesi için ayrılan araziye trafo merkezi inşasına başlanması tartışmalara neden oldu

Okul arazisine trafo  merkezi inşa ediliyor

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesine geçmişte okul yapılması için ayrılan araziye bir yandan trafo merkezi inşa edilirken, diğer yandan çöp ve moloz gibi inşaat atıklarının dökülmesi bölge halkının tepkisine neden oldu.

   KKTCELL Trafik Eğitim Parkı’nın yanında bulunan arazi “E(K/3) 890/89 sayı ve 4-10-1989 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ileride ilkokul yapılması için ayrılırken, vatandaşlar, bu arazinin amacı dışında kullanılarak peşkeş edildiğini öne sürdü.

   Trafo merkezinin bölgeye yeni inşa edilen apartmanların elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için yapıldığını ifade eden vatandaşlar, “Bu apartmanları yapan firma hem bölgemizin okul arazisi kullanıyor, hem de bu araziye çöp ve molozlarını dökerek çöplüğe çeviriyor” şeklinde sitemde bulundu.

   Uzmanlar ise okul yapılması için ayrılan araziye ileride ilkokul yapılması durumunda öğrencilerin büyük bir tehlike altında kalacağını söylüyor.

Elcil: Okul yapılması için ayrılan alana trafo merkezi yapılması kabul edilemez

   Öte yandan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ise, Kaymaklı bölgesinde yapılmakta olan trafo merkezinin olduğu alanın “E(K/3) 890/89 sayı ve 4-10-1989 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ilkokul yapılması için ayrıldığını söyledi.

   Devletin şehirlerin gelişimini öngörerek geleceğe yönelik planlama yaptığını belirten Elcil, 1989 yılında okul yapımı için ayrılan araziye trafo yapılmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

   Kaymaklı’da her geçen gün yapılaşmanın giderek arttığını ifade eden Elcil, “Zaten yapılaşmadan dolayı bölgenin yeni bir okula ihtiyacı varken, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın oraya trafo merkezi yapılmasına onay vermesi hangi akla ve mantığa sığıyor?” diye sordu.

“Öğrenciler tehlike altında olacak”

   Trafo merkezlerinin bir yandan radyomanyetik alan olması, diğer yandan da patlama ve yıldırım düşmesi gibi tehlikeler barındırdığını belirten Elcil, bölgeye ilerleyen yıllarda okul yapılması durumunda trafo merkezinin okulun içinde kalacağını, bu durumdan dolayı da öğrencilerin tehlike altında olacağına vurgu yaptı.

   Ayrıca Elcil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, eğitim alanında hiçbir başarı göstermediğini, Girne bölgesinin okul ihtiyaçlarını karşılayamadığını, bunlar yetmezmiş gibi şimdi de kanser vakalarına davetiye çıkarma adına okul alanları içine elektrik trafosu kurulmasına onay verdiğini ileri sürdü.

   Elcil, ülkeyi beton ormanına dönüştüren yap-sat şirketlerinin ülkede rant sağlamadan başka işe yaramayacak şekilde plansız programsız, alt yapısız “yağma” yürüttüğünü ifade ederek, Eğitim Bakanlığı’nın da bunu teşvik ettiğini iddia etti.

“Eğitim Bakanlığı çocukların sağlığını düşünmüyor”

   Lefkoşa Barış Manço Parkı yakınında ilkokul yapılması için ayrılan alanın içine elektrik trafosu yapılmasına Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in onay verdiğini savunan Elcil, şu şekilde konuştu:

   “El çabukluğu ile alelacele bitirilen trafo binası Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarımızın sağlığını düşünmediğini ortaya koymaktadır. 23 Nisan nedeni ile çocuklara övgüler düzen Eğitim Bakanlığı yetkilileri bir yandan da çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atan elektrik trafosunun okul alanı içine yapılmasına onay vermektedir.

   Eğitim Bakanlığı’nın iş yapma konusundaki yetersizliğine biraz da yap-sat şirketlerine rant yapmak marifeti eklenmiştir. Bu konuda tüm kamuoyunu duyarlılığa davet ederken, düşüncesizce atılan bu adımlara sessiz kalmayacağımızı vurgularız.”

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER