Okul müdüründen tepki çeken SMS

banner37

Gazimağusa Türk Maarif Koleji Müdürü Bahadır Volkan, öğrenci velilerine SMS göndererek yarın yapılacak protesto yürüyüşüne Kaymakamlıkça izin verilmediğini iddia etti.

Okul müdüründen tepki çeken SMS
banner8

Okul müdürü, velilere “Sn Veli. Kaymakamlık tarafından izin verilmediğinden yarınki yürüyüş yasadışı sayılacaktır. Öğrencilerimizin derse gelmelerini saygıyla rica ederim. Bahadır Volkan.” mesajını attı.   

SMS'in sosyal medya üzerinden yayılmasının ardından toplumun çeşitli kesimlerinden konuyla ilgili yorumlar yapıldı. 

banner134
Avukat Öncel Polili, silahsız ve saldırısız gösteriler için devletten izin almaya gerek olmadığı gibi, insan hakları hukukuna göre, gösterinin yapılabilmesi için devletin gerekli önlemleri alması gerektiğine işaret etti. 

Gazeteci Cenk Diler de okul müdürünün attığı SMS’i sosyal medya hesabından paylaşarak “Anayasanın 32'nci maddesi; ‘yurttaşların, önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız toplanma veya gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahip oldukları ve bu hakkın, kamu düzenini korumak için, yasa ile sınırlanabileceğini düzenler.’ Yani Anayasanın verdiği bir hakkı ne kaymakam ne da okul müdürünün sınırlaması düşünülemez. Birileri bunlara bunu hatırlatmalı.” Yorumunu yaptı.

Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Okan Dağlı ise Mağusa'da sabah ve öğleden sonra yapılacak eylemler için herhangi bir makamdan izin alınmasına gerek olmadığını söyledi. “Yürüyüş ve eylem anayasal haktır. Bunun yasadışı olduğunu iddia eden bazı okul müdürleri velilere mesaj atıp korku yaratarak engel olmaya çalışıyor. Oturduğu koltuğu dolduramayanlar, bu tür korku tacirliğinin de faydası olamayacağını yaşayarak görecektir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75