banner6

Okul sayısı, öğrenci sayısına yetmiyor

banner37

Girne’deki hızlı nüfus artışı karşısında, okullar, öğrenci sayısını karşılayamayacak duruma geldi. Girne’ye yeni okulların yapılacağı sık sık gündeme gelse de, hâlâ bu konuda ciddi bir adım atılamadı

Okul sayısı, öğrenci sayısına yetmiyor
banner8

BAZI SINIFLARDA ÖĞRENCİ SAYISI 39’A ULAŞTI… KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Girne’deki öğrenci artışı hakkında bilgi verdi. Maviş, daha önce bu konuda bir çalışma başlatılıp arazi tahsis edilmesine rağmen, yeni okulların bir türlü yapılmadığını belirtti ve geçen yıl Girne 23 Nisan İlkokulu’nda bir sınıf içerisindeki öğrenci sayısının 39’a kadar ulaştığını hatırlattı. Maviş, ülkedeki nüfus artışı nedeniyle özellikle Girne Bölgesi’nde yeni bir ilkokul ve ana okula ihtiyaç olduğunu söyledi

Ceren ÖZBİL

   Girne’deki hızlı nüfus artışına bağlı artan öğrenci sayısı, okul sayısının yetersiz kalmasına yol açtı. Kısa süre önce sona eren 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda, Girne’deki bazı okullardaki sınıfların öğrenci sayısı 39’a kadar ulaştı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Girne’deki öğrenci artışı hakkında bilgi verdi.

banner134

   Maviş, öğrenci sayısına oranla okul sayısının yetersiz kaldığını söyledi ve son yapılan Milli Eğitim Şurası’nda bir sınıfta en fazla 26 öğrenci olması gerektiği konusunda uzlaşıya varıldığını hatırlattı.

Maviş: Bir sınıfta 39 öğrenci eğitim gördü

   KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, ülkedeki nüfus artışı nedeniyle özellikle Girne Bölgesi’nde yeni bir ilkokul ve ana okula ihtiyaç olduğunu söyledi.

   Maviş daha önce bu konuda bir çalışma başlatılıp, arazi tahsis edilmesine rağmen yeni okulların bir türlü yapılmadığını belirtti ve geçen yıl Girne 23 Nisan İlkokulu’nda bir sınıf içerisindeki öğrenci sayısının 39’a kadar ulaştığını hatırlattı.

“Şurada sayı 26 olarak belirlenmişti”

   Milli Eğitim Şurası’nda sınıflardaki en fazla öğrenci sayısının 26 olması konusunda uzlaşıya varıldığını kaydeden Maviş, ancak bunun bir türlü uygulamaya geçmediğini ifade etti.

   Maviş, bu durumun her geçen yıl daha da kötüye gittiğine işaret ederek, “Bir ders 40 dakikadır. Bir sınıfta 40 öğrenci olduğunda, öğretmen her bir öğrenciye 1 dakika bile ders anlatamaz. Ne zaman ‘günaydın’ diyecek, ne zaman dersi anlatacak ve ne zaman hepsiyle tek tek ilgilenmeye fırsat bulacak” dedi.

“Yer bulmak zor değil”

   Girne’ye yeni okul yapmak için şu anda yer bulmanın zor olmadığından söz eden Maviş, bölgedeki her yer daha fazla dolmadan, bakanlığın bu adımı atması gerektiğini belirtti. Maviş şöyle konuştu:

   “Daha önce 6.5 dönümlük bir arazi ayrılmıştı. Bize haritası da gösterildi ancak adım atılmadı. Bulunabilecek başka yerler de vardır. Askerle konuşulabilir. Onlardan yer istenebilir. Ancak her geçen zaman aleyhte işliyor. Her yer daha fazla bina doluyor. Böyle giderse yer bulmak zor olacak.”

“İnisiyatif kuruldu”

   Maviş, içerisinde KTÖS’ün yer aldığı “Girne’ye Okul İstiyoruz’ adında bir inisiyatif kurulduğunu ve ailelerin de bu inisiyatif aracılığı ile taleplerini dile getirdiğini söyledi.

   Girne’deki nüfusun gün geçtikçe arttığına işaret eden Maviş, mevcut okul sayısının, ihtiyacı karşılamaya yetmediğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104