Okula uyum sorunu artacak

banner37

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Erdem Beyoğlu, pandemiden dolayı okula başlayacak birçok çocuğu zor bir dönemin beklediğine dikkat çekti:

Okula uyum sorunu artacak
banner99

“EĞİTİM, ÇOCUĞUN DÖRT DUYUSUNA HİTAP ETMELİ”... Dr. Erdem Beyoğlu, uzaktan eğitimin çocuklar için çok uygun bir yöntem olmadığını belirterek, ilkokul çağındaki bir çocuğun ekran başına oturtulması ve bir şeyler izleyerek öğrenmesini beklemenin gerçekçi olmadığını savundu. Beyoğlu, çocuğun dört duyusuna hitap etmeyen bir eğitim sisteminin uygun bir eğitim sistemi olmadığını kaydetti

Funda ÖZSAKINÇ

   Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Erdem Beyoğlu, pandemiden dolayı okula başlayacak birçok çocuğu zor bir dönemin beklediğine işaret ederek, “okula uyum” sorununun daha sık görülebileceğini söyledi.

   Dr. Beyoğlu, pandemi süreci ve sonrasında çocuklarda okul fobisi ve davranışsal bağımlılıklarla mücadelenin nasıl ilerleyeceğini KIBRIS’a değerlendirdi.

   Beyoğlu, her yıl eylül ayında okulların açılmasıyla ebeveynlerin karşısına “okul fobisi”nin çıkmakta olduğunu, ancak bu yıl, diğer yıllardan farklı olarak yaklaşık 7 aylık uzun bir pandemi döneminin ardından birçok çocuğu zor bir dönemin beklediğini belirtti.

   Pandemi döneminin birçok aile tarafından “tatil” olarak görülmesinden dolayı çocukların okula başlama süreçlerinin sıkıntılı olacağına işaret eden Dr. Beyoğlu, okula uyum sağlayamamanın daha sık görüleceğini kaydetti.

“Çocukları, ‘yeni normal’ koşullara alıştırmak önemli”

   Erdem Beyoğlu, bu yıl pandemi nedeniyle çocukların okula uyum sağlamalarını ciddi anlamda kolaylaştıran oryantasyonun yapılamadığını ifade ederek, çocuğun önceden okuyacağı okulu gezip görmesi, oyun alanlarını tanıması, öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile tanışmasının motivasyonlarını ciddi anlamda artırmakta olduğunu belirtti.

   Oryantasyonun yapılamamasının üzerine bir de pandemiye bağlı “yeni normal” koşullara çocukları alıştırmanın öneminden bahseden Beyoğlu, şunları kaydetti:

   “Artık çocuklar okulda maske takmak, sosyal mesafeye uymak zorundalar. Tabii bunlar da çocukların uyumunu zorlaştırmaktadır.

   Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ailelerin okula gitme konusunda çocuklarını yüreklendirmeleri ve öğretmenlerle işbirliği yaparak okulun bir eğitim yerinin yanında akranları ile bir araya geldiği bir eğlence – oyun yeri olduğunu çocuğa iyi bir şekilde anlatması gerekiyor.”

banner134
   Beyoğlu, eğitimcilerden de beklediklerinin, ailelerin bu zorlu zamanlarında yanlarında olması ve çocuklara, uyum sağlama konusunda yardım etmeleri gerektiğini anlattı.

“Eğitim, çocuğun dört duyusuna hitap etmeli”

   Anne-babasından ayrılmak istemeyen çocuklarda okul korkusunun daha fazla görüldüğüne işaret eden Beyoğlu, pandemiye bağlı olarak çocukların anne babaları ile geçirmiş oldukları sürenin arttığı ve yaklaşık 6 ay boyunca hiç okula gitmemiş çocukların olduğu göz önünde tutulduğunda, okul korkusunun artması ve bu yılın diğer yıllara göre daha zor bir yıl olacağının beklendiğini ifade etti.

   Dr. Erdem Beyoğlu, uzaktan eğitimin çocuklar için çok uygun bir yöntem olmadığını belirterek, ilkokul çağına giden bir çocuğun ekran başına oturtulması ve bir şeyler izleyerek öğrenmesini beklemenin gerçekçi olmadığını savundu.

   Beyoğlu, çocuğun dört duyusuna hitap etmeyen bir eğitim sisteminin uygun bir eğitim sistemi olmadığını ve ilerleyen zamanlarda uzaktan eğitim sisteminde geliştirilecek olan görsel materyaller ve interaktif sistemler ile daha çok verimli bir noktaya gelinebileceğini kaydetti.

   Okulların açılacağı ilk hafta tüm çocuklarda hafiften ağıra kadar değişen bir etkilenme beklediklerini belirten Uzman Psikiyatrist Beyoğlu, zaman içerisinde çocukların düzene ayak uyduracaklarını, içlerinden bir kısmının ise uyum sağlamada zorlanacağına işaret etti.

   Beyoğlu, davranışsal mücadelede eğer çocukların uyum sağlamaları iki haftadan daha uzun sürüyorsa, mutlaka destek almaları gerekeceğine dikkat çekti.

“Çocukların kaygılarını anlamak gerekiyor”

   Son zamanlarda ülkemizde yerel bulaşların tespit edilmesinin toplumda ciddi kaygılara neden olduğuna işaret eden Beyoğlu, bu durumun çocuklara yansımamasını beklemenin doğru olmadığını belirtti.

   Beyoğlu, çocukların da etraflarından gelen bilgileri toplayıp değerlendirdiklerini ve kaygılandıklarını söyledi.

   “Elimizden geldiğince çocukların kaygılarını anlamamız ve onlara karşı sorumlu davranmamız gerekiyor” diyen Beyoğlu, onlara maske takma gibi kişisel hijyen kurallarına uymaları ve kuralları takip etmeleri halinde riskleri azaltacaklarını ve eğer önemli bir gelişme olursa onlarla bunun paylaşılacağını belirtmenin kaygılarını azaltacağını vurguladı.

   Erdem Beyoğlu, Koronavirüs salgınının 2020 yılına damga vurduğunu ve kolay kolay uzun yıllar unutulmayacak bir yıl olacağına işaret ederek, “Eminim ki ilerleyen zamanlarda yaşamış olduklarımız zihinlerimizde yer alacaktır. Ancak hangi alanlarda ne gibi etkilenmelere yol açacağını görebilmek için zamana ihtiyacımız vardır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75