Okullar da sel kurbanı

banner37

Yoğun yağışlardan dolayı yaşanan felakette evler ve köprüler gibi, bölgelerdeki bazı okullarda da ciddi anlamda hasar oluştu

Okullar da sel kurbanı

Mustafa ÖZYAĞCI

Yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen okulların yeni tamir edilen ve yapımı yeni bitirilen okul binalarının olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Okullarda yaşanan hasarlar giderilip normal eğitime başlandı ancak, mevcut potansiyel tehlikenin devam ettiği ve yaşanacak olası benzer bir yağışta aynı manzaraların yeniden yaşanacağı öne sürülüyor.

Yaşanan sorunlarla ilgili Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş ile İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu, KIBRIS’a açıklama yaptı.

Elcil, burada ciddi anlamda bir ihmal bulunduğunu, bu ihmalin de planlama ve kontrol aşamasından kaynaklandığını söyledi.

Maviş, her eğitim yılı başlanmadan okullardaki eksiklerin Eğitim Bakanlığı’na bildirildiğini, ancak bakanlığın sorunları gidermek yerine söylenenlere kulak tıkayarak olayı geçiştirdiğini söyledi.

Varoğlu, Eğitim Bakanlığı’nın okullardaki ihtiyaçların belirlenmesi için istatistiki bilgilerin doğru yapılması adına yeni bir komitenin oluşturulması öngörüldüğünü ve oluşturulmasının da doğru bir adım olacağını söyledi.

Okullar ciddi şekilde hasar gördü”

Sel felaketinde en ağır hasarın Dikmen İlkokulu’nda yaşandığını anlatan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, buradaki ciddi hasarın nedeninin, dere yatağına yapılan evden dolayı derenin yönünü değiştirilmesi olduğunu vurguladı. Elcil, derenin yönünün değiştirilmesi nedeniyle, son yağışlarda yaklaşık 200 kamyon taş, çakıl ve çamurun okulun içine dolduğunu söyledi.

İkinci büyük hasarın Minareliköy İlkokulu’nda yaşandığını ifade eden Elcil, iki yıl önce tamir edilen çatının yağmur sularını içeriye akıtmasından dolayı tavanın eriyip içeriye düştüğünü belirtti.

Yaşanacak benzer bir yağış sonrasında yine aynı tabloyla karşı karşıya kalınacağına vurgu yapan Şener Elcil, ülkemize bereket getirmesi beklenen yağışların felakete dönüşmesinin insanların plansız ve projesiz hatalarından kaynaklandığını belirtti.

“Rant ve menfaat uğruna yaşandı”

Ülkeyi yönetenlerin politik menfaat ve rant uğruna her türlü usulsüzlüğe göz yumduğunu savunan Elcil, bunların sonucunda ülkedeki bazı okulların nasibini aldığını söyledi.

Şener Elcil, yapılan ihalelerin planlama-proje aşamasından bitiş aşamasına kadar tamamen kontrolsüz olduğunu ifade etti.

Yaşanan felakette tek tesellinin okullarda herhangi bir yaralama ya da can kaybı olmaması olduğunu dile getiren Elcil, ülkede yaşanacak felaketten en son zarar görecek olan yapıların, devlet binaları, okullar ve hastaneler olması gerekirken, ne yazık ki, tam tersinin yaşanmasının rantın ciddiyetini ortaya koyduğuna işaret etti.

Maviş: Söylenenlere kulak tıkayarak geçiştiriliyor

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, her eğitim yılına başlanmadan okullardaki eksiklerin Eğitim Bakanlığı’na bildirildiğini, ancak bakanlığın sorunları gidermek yerine söylenenlere kulak tıkayarak olayı geçiştirdiğini söyledi.

Maviş, yaşanan son sel felaketiyle birlikte, okulların olası bir doğal afete karşı hazırlıklı olmadıklarının ortaya konulduğunu belirtti.

Maviş, Eğitim Bakanlığı, hükümet ya da devlete bağlı herhangi bir kurumun, okulların genel yapısıyla ilgili yaptığı hiçbir fizibilite çalışmasının bulunmadığını savundu.

 

“1974 yılından sonra sadece 15 yeni okul yapıldı”

Gerek okulların geleceği acısından gerekse bu tür doğal afetlerin önlenmesi açısından sorunların kökünden çözüme kavuşturulması için acilen bir komitenin kurulmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Maviş, okulların hızlı bir şekilde fiziki altyapılarının analizlerinin geliştirilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

Ülke genelinde şu an 116’sı ilkokul, okul öncesi ve özel eğitim olmak üzere diğer özel okul ve orta eğitimle birlikte 180’nin üzerinde okul bulunduğunu ifade eden Burak Maviş, bu okullarda yaklaşık 45 bin öğrenci ve 5 bin civarında eğitmenin bulunduğu bir yapıdan bahsedildiğini söyledi.

Ülkede 1974 yılından sonra sadece 15 yeni okulun yapıldığını anımsatan Maviş, bölgelerdeki birçok okulda eğitimin 1925 ve 1930 yılında yapılmış tarihi binalarda verildiğini kaydetti.

Varoğlu: Komite oluşturulması doğru olacak

İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu, Eğitim Bakanlığı’nın okullardaki ihtiyaçların belirlenmesi için istatistiki bilgilerin doğru yapılması adına yeni bir komitenin oluşturulmasını öngördüğünü ve oluşturulmasının da doğru bir adım olacağını söyledi.

Eğitim Bakanlığı’nın belli birimleri olduğunu, bunlardan birinin de sendika olduğuna değinen Varoğlu, zaten bu birimlerden görüş almadan böyle bir adım atılmayacağını ifade etti.

KTÖS’ün hiçbir okulun deprem analizinin bulunmadığı iddiasına açıklık getiren Varoğlu, okulların hepsinde deprem analizlerinin yapılmadığını ancak bazılarının yapıldığını, hatta sorunlu olanların ya yıkılıp yenisi yapılmaya çalışıldığını ya da güçlendirme yönüne gidildiğini ifade etti.

 

Felaketle birlikte sorunlu olanları görmüş olduk”

Varoğlu, selden dolayı büyük hasarların meydana geldiği Minareliköy İlkokulu, Dikmen İlkokulu, Girne Osman Türkay İlkokulu’nda tamiratların yapıldığını söyledi.

Varoğlu, birçok okulumuzda da damlatma, oluklarında akıtma veya çatısında küçük sorunları olduğunu onların da sıraya konulduğunu ve kısa sürede de tamiratların yapılıp sorunun giderileceğine dikkat çekti.

Varoğlu, eğitime engel olabilecek büyük tamiratların giderildiğini ve eğitimin şu an sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Sel felaketiyle birlikte okullardaki sorunları da görmüş olduklarının altını çizen Varoğlu, bu yaşanan felaketin olağanüstü bir durum olduğunu, öğrencilerin sıkıntı yaşamaması ve onlara herhangi bir zarar gelmemesi için soruna hemen müdahale ederek sıkıntının giderildiğini kaydetti.

Sel felaketinden etkilenen okullar

Sel felaketi sonrası etkilen bazı okullar ise şöyle; Lefkoşa’da Atatürk İlkokulu, Arabahmet İlkokulu, Şehit Doğan Ahmet İlkokulu, Minareliköy Şehit Mehmet Eray İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Gönendere İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Cihangir-Düzova İlkokulu, Girne’de ise Karakum Okul Öncesi ve Şehit Hasan Cafer İlkokulu.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR – Ahmet VAMIK

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER