Okullara kayıt sorunu yine gündemde

banner37

Gazimağusa’da Alasya İlkokulu’nun bu yıl ortalamanın çok üzerinde mezun vermesi, Çanakkale Ortaokulu’nun kotasını erken doldurmasına neden oldu

banner87
Okullara kayıt sorunu  yine gündemde
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Alasya İlkokulu, bu yıl bölge ortalamasının çok üzerinde olan 212 mezun verdi.

Tüzük gereği Alasya İlkokulu’ndan mezun olan öğrencilerin Çanakkale Ortaokulu’na kayıt yaptırmaları, bu okuldaki kayıtlarda da sorunlar yaşanmasına yol açtı.

Çanakkale Ortaokulu’na çok yakın bir yerde kalan fakat, ilköğrenimini Karakol İlkokulu’nda yapan öğrenciler, tüzük gereği Çanakkale Ortaokulu’na değil de Canbulat Özgürlük Ortaokulu’na kayıt yaptırmak zorunda kaldı.

Bu da veliler ile öğretmenleri karşı karşıya getirdi. Hem veliler hem de eğitimciler tüzüğün değiştirilmesi ve öğrenci ihtiyacına cevap verebilecek duruma getirilmesi gerektiğini belirtti.

Vatandaş: Evimizin yanındaki okula kabul edilmiyoruz

Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan bir veli, evinin Çanakkale Ortaokulu’nun yanında olduğunu bu nedenle kızını o okula kaydettermek istediğini ancak kızının Karakol İlkokulu’ndan mezun olması nedeniyle bu talebinin reddedildiğini söyledi.

Söz konusu veli, kızını Çanakkale Ortaokulu’na kaydettrimek istediğini dile getirdi.

Özkalp: Tüzüğün gereğini yapıyoruz

Gazetemiz KIBRIS’ın görüşlerine başvurduğu Çanakkale Ortaokulu Müdürü Emin Özkalp de, bölgelerinde 2 devlet ortaokulu olduğunu söyledi. Özkalp, her yıl kayıt günlerinde okullarına yoğun bir başvuru yapıldığını kaydetti.

Okullarında yer olmadığı için ve sınıflarının aşırı kalabalık olmasına sıcak bakmadıklarından pek çok başvuruyu geri çevirmek zorunda kaldıklarını belirten Özkalp, çünkü eğitimin kalabalık sınıflarda verimsiz olacağını bildirdi. Özkalp, yeni kayıtlarla birlikte sınıfların 36’şar kişiden oluşacağına değindi.

Özkalp, var olan tüzük gereği okullarına kayıt yaptırmaya hakkı olan okullara sırf Çanakkale Ortaokulu’na gelinebilsin diye gerçekçi olmayan şişirme sayıda kayıt yapılmakta olduğunu savundu.

Gazimağusa’da bölgesel ilkokulu mezun öğrenci sayısının ortalama olarak 45-50 civarındayken Alasya İlkokulu’nda bu dönem 212 mezun olduğunu ifade eden Özkalp, bunun da doğal olarak okullarında sınıfları kalabalıklaştırdığını açıkladı.

Emin Özkalp; “Buradan çağrımız siyasilere ve bakanlık yetkililerine Alasya İlkokulu’na kayıt adına popülizm yapmaktan vazgeçmelidirler. Bölge ortaokullarına dağılacak olan ilkokul öğrencilerinin en azından eşit sayıda olmasına dikkat etmelidirler. Anne ve babalar haklı olarak okulumuza kayıt yaptıramayınca üzüntü yaşıyorlar. Bazıları oldukça da ileri gidiyor” dedi.

Örneğin Karakol İlkokulu bitiren bir öğrencinin tüzük gereği Canbulat Özgürlük Ortaokulu’na yazılması gerektiğini anlatan Özkalp, ilgili velinin okullarına yakın oturduğunu iddia ederek çocuğunu Çanakkale Ortaokulu’na yazdırmak istediğini kaydetti. Özkalp, tüzük gereği bunun mümkün olmadığını söylediklerinde ise tepki ile karşılaştıklarını bildirdi.  Her çocuğun evine yakın bir yerde okula gitme hakkı olduğunu anlatan Özkalp, ancak mevcut tüzüğün buna imkan vermediğini aktardı.

Emin Özkalp, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrısının bu tüzüğün daha çağdaş daha demokratik ve öğrenci ihtiyacına cevap verebilecek duruma getirilmesi olduğunu dile getirdi. Herkesin bildiği gibi Alasya İlkokulu’nun 212 mezun vermesinin oldukça garip, sıra dışı ve gerçeği yansıtmayan bir durum olduğunun altını çizen Özkalp, gerekli adımların atılmasını sağlamak için bakanlıklarıyla görüşmelerinin sürmekte olduğunu söyledi.

Özkalp, kayıt yapamayan öğrenci ve ailelerden özür dilediklerini, ancak ellerinde var olan tüzüğe göre de başka bir şey yapmalarının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108