banner6

Okullarda virüs nasıl yayılmasın?

banner37

Ülkede giderek artan Koronavirüs vakalarına paralel okullarda da durum iyi değil. Sınıflarda sosyal mesafe kuralına halen uyulmuyor, sıralarda öğrenciler ikişerli oturtuluyor, üstelik sınıflar da çok kalabalık. 25 kişi sınırını geçen sınıflar var…

Okullarda virüs nasıl yayılmasın?
banner150 banner150 banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Koronavirüs pandemisinin başından bu yana uzun bir süre bulaş endişesi ile online eğitimin sürdüğü ülkemizde, tedbirler alındığı iddiasıyla 2-3 ay önce ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitime başlandı ancak okullardaki korona tablosu endişe boyutlarına ulaştı.

Yüz yüze eğitimin başladığı günden bugüne okullardaki vakaların artış gösterdiği dikkat çekiyor.

Eğitim sendikaları, yüz yüze eğitimi desteklediklerini fakat alınması gereken tedbirlerin alınmadığını, denetim ve kontrollerin yapılmadığını kaydetti.

Öte yandan KIBRIS’a ulaşan bazı vatandaşlar, sınıflarda olması gerekenden fazla öğrenciye eğitim verildiğinden yakınarak, çocukları için endişeli olduklarını dile getirdi.

Maviş: 18 okulda oturma düzeni ikişerli

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, pandemi öncesi sınıf içi oturma düzeninde her çocuğa 1.4 metrekare oturma alanı ve 2 metre kare sınıf içi free alan, açık alanlarda da her çocuğa 2.5 metre kare yer düşecek AB standartları söz konusu olduğunu, bu standartların Eğitim Bakanlığı’nın bilgisinde olduğunu ve 5’inci Eğitim Şurası’nda bunların teyit edildiğini kaydetti.

Maviş, pandemi döneminde sınıf içi oturma düzenin sosyal mesafe kavramına göre şekillendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Okulların ve sınıfların standart ölçüleri olmadığı için mesafede öğrenci yoğunluğuna göre üç önemli unsur etkileyici oldu.

1’incisi, sınıf sayıları 25’i geçmemeli, 2’ncisi, her çocuk tekli sıra düzeninde oturmalı ve 3’üncüsü de çocuklar arasında (sınıfın büyüklüğüne göre) en az (1 veya 1,5 metre kare) mesafe sağlanmalıdır.

Bu 3 önemli noktayı yakalayan okul sayılarımızın büyük bölümü köy okullarımızdır”.

İlçe bazlı okul açılma ve kapanma kararlarına esas oluşturacak kriterler ve okullarda alınacak önlemleri kılavuza referans aldıklarını anlatan Maviş, bu referans başlığına göre eğitim simülasyonları çalışması yaparak okulları “Özel eğitim ve iş eğitim okulları, öğrenci-sınıf ortalaması 18’in altında olan okullar, öğrenci-sınıf ortalaması 18-24 arası olan okullar ve öğrenci-sınıf ortalaması 25 ve üzerinde olan okullar” şeklinde 4 ana gruba ayırdıklarını belirtti.

“Dördüncü grup şu an seyreltilmiş eğitimi kapsayan okullar grubumuzdur” diyen Maviş, öğrenci nüfusunun yüzde 45’inin “öğrenci-sınıf ortalaması 25 ve üzerinde olan okullar” sınıfında olduğunu vurguladı.

Maviş, vakaların yoğun olduğu okulların üçüncü grup “öğrenci-sınıf ortalaması 18-24 arası olan okullar” olduğuna dikkat çekerek, bu okullarda oturma düzeninin ikişerli olduğuna, 18 okulun bulunduğu bu grupta bazı sınıf sayılarının 25 ve üzeri ve toplam öğrenci sayısının 3 bin 650 olduğuna vurgu yaptı.

“Tekli oturma düzenine geçilmeli”

Maviş, üç örgütün ortak hazırladığı Sürdürülebilir Yüz Yüze Eğitim Kılavuzu’ndan bahsederek, bu kılavuzun referans alınmasını istediklerini belirtti, şöyle konuştu:

“Kılavuz, sorunların çoğuna çözüm bulacak bir yapıya sahiptir.

Bunun dışında okullara pandemi yönetimi için bütçe ve yetki verilmesini istedik.

Bu konuda bütçe ayrılmadığı gibi yetki paylaşımı konusunda da üst makamlar isteksiz davrandı.

Yine de okul pandemi kurullarımızın her okulda yetkili olduğu sendikamız tarafından deklare edilmiş ve okullarımız sorumluluk alarak işleri bugüne kadar doğru götürmeyi başarmıştır” .

“Pandemiden dolayı normal bir öğretim programının takip edilmemesi gerektiğini uzmanlarla birlikte belirtmiştik” diyen Maviş, çekirdek eğitim programı düzenlemesi ve seyreltilmiş müfredat ile öğretmen ve öğrencinin omuzlarındaki yükün hafiflemesini talep ettiklerini söyleyerek, bu konuda adım atılmış olmamasına rağmen, hala geç olmadığını söyledi.

Maviş, her sınıfın tekli oturma düzenine geçmesini, her sınıfa filtrelendirilmiş havalandırma cihazı takılmasını ve her okulun taşımacılığının yüzde 50 kapasite ile çalışmasını talep ettiklerine dikkat çekerek,  bu taleplerin sosyal mesafe sorununu ortadan kaldırarak, her çocuğun okulda bulunma süresini eşitleyeceğini söyledi.

“Okullarımız da vakalardan nasibini almaktadır” 

Okulların da vakalardan nasibini aldığına işaret eden Maviş, her hafta okul öncesinden lise sona kadar bin civarı öğrenci, öğretmen ve okul çalışanının pozitif veya temaslı durumuna düştüğüne dikkat çekti.

Maviş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerek KTTB açıklamaları, gerekse pandemi ile alanda uğraşan doktorlarımızın uyarıları dikkate alınmalıdır.

Rehavetin faturası okullara kesilmemelidir.

Aşılanma oranının artırılması ve testlerin sıklaştırılması önemlidir.

Şu an kapı-pencere açık ve klimalar çalıştırılmadan eğitim okullarda devam etmektedir.

İleriki günlerde havaların soğuması ile birlikte pandeminin eğitime etkisi artacaktır.

Son iki haftadır okullarımızda bir yoğunluk yaşanmaktadır.

Öğrenci nüfusunun yüzde 45’inin seyreltilmiş olarak okulda bulunmaları, rakamları daha yukarıya çekmemiştir.

Bu, okullarımızda bulunan öğrencilerin okulda bulunma süreleri bir eşitsizlik yaratıyor olsa da bulaşın yayılmamasına olumlu katkı yapmıştır. 

Son iki haftada Haspolat İlkokulu, 9 Eylül İlkokulu, Şehit Yalçın İlkokulu, Şht. Mehmet Eray İlkokulu, Şht. Hüseyin Akil İlkokulu, Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu, Serhatköy İlkokulu, Yedidalga İlkokulu, 23 Nisan İlkokulu, Alsancak İlkokulu, Konuklar İlkokulu, Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu, Ulukışla İlkokulu, Karakum Anaokulu, The Future American, Mağusa Suat Günsel İlkokulu, Mektebim İlkokulu, Doğa İlkokulu, Yakın Doğu İlkokulu, Alasya İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Dikmen İlkokulu, Polatpaşa İlkokulu ve Lapta İlkokulu’ndan vakalar yoğunlaşmıştır. Özellikle Gönyeli İlkokulu aynı zaman içinde 34 vakaya ulaştı.”

Maviş, pandemi yönetiminde uzman hekimlerin uyarılarının sürece katkı sağlayacak şekilde dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, başta çocukların ve öğretmenlerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yüz yüze eğitime devam etmesini istediklerini kaydetti.

Okullarda oluşan pratik sorunları çözebilecek yetkilerin okullara devredilmesi gerektiğine işaret eden Maviş, aileleri, okullarla karşı karşıya getirmeden, onların desteğini okullara yönlendirecek mekanizmaların kurulması gerektiğini vurguladı.

Elmalı: Birçok sınıfta sosyal mesafe yok

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOÖES) Başkanı Ozan Elmalı, birçok okulda ve sınıfta bulaşı önlemek için uygulanması gereken sosyal mesafenin olmadığına dikkat çekerek, okulların açılmasından bugüne sürekli bu konuda seslerinin yükseldiğini kaydetti.

Elmalı, sınıflarda ideal öğrenci sayısının 25 kişi olması gerektiğine vurgu yaparak, birçok sınıfta bu sayının aşıldığına işaret etti.

Okullar açılıp yüz yüze eğitime başlayacağı dönemde sınıf sayılarının kalabalık olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini dile getirdiklerini, gereken çağrıları ve önerileri yaptıklarını söyleyen Elmalı, çözüm için ortaya koydukları önerilerde, esas yapılması gerekenin, okul ve sınıf yapmak olduğunu ama kısa vadede bunun yetişemeyeceği için geçici öğretmenler alınarak geçici çözüm sağlanabileceğini ortaya koyduklarını anlattı.

Elmalı, her çözüm önerilerinde önlerine bütçe yetersizliğinin konulduğunu kaydederek, birçok şey için bütçe bulunup yaratılırken, toplumun geleceği olan eğitim için bütçe yaratılmamasının rahatsızlık verici olduğunu dile getirdi.

Normal koşullarda bile kalabalık sınıflarda ders yapmaması gereken çocukların, bulaşın arttığı bu günlerde sağlık tehdidi altında ders yapmaya çalıştıklarına dikkat çeken Elmalı,  kaygı verici olanın, toplumda artan bulaşın okullarda da artması olduğunu ifade etti.

Elmalı, şöyle konuştu:

 “Pazartesi günü İrsen Küçük Ortaokulu’nda çıkan 15 pozitif vakanın ardından eylem yaparak bakanlıktan tüm okulda tarama yapılmasını istedik ve tarama için uzlaşıya vardık.

Şu ana kadar yapılan 200 kişilik taramadan 4 kişinin daha kesin pozitif, 2 kişinin de ileri tetkike gönderildiğini öğrendik”.

“Bizler yüz yüze eğitimi önemsiyoruz” diyen Elmalı, yüz yüze eğitimin gerekli denetimler, kontroller ve sorunların çözümleri ile devam etmesini istediklerini, ama yapılmayan kontrol ve denetimler, alınmayan tedbirler nedeni ile eğitimin tehlikeye girdiğini vurguladı.

Elmalı, ülkemizde virüsten, sağlıktan sonra en çok eğitimin etkilendiğini söyleyerek, eğitim alan 60 bin kişilik bir eğitim ordusu olduğuna dikkat çekti.

“Somut adımlar atılarak yüz yüze eğitim devam etmeli” diyen Elmalı, çözümün, vakalar sonrasında okulları kapatmak olmadığını kaydetti.

Elmalı, okullar açılalı 2.5 ay olduğunu, hala aynı sorunları konuştuğumuzu belirterek, eğitime bütçe ayrılmasının öneminden bahsetti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110