banner6

Okulumuzun yıkılmasını istemiyoruz!

banner37

Eski adı Kormacit olan Koruçam’da yüzyıllardır varlığını sürdüren Maronitler, köylerindeki eski ilkokulun yıkılarak, yerine aktivite merkezi yapılmasına sert tepki gösterdi

Okulumuzun yıkılmasını istemiyoruz!
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

AKTİVİTE MERKEZİ YAPILACAK… Eski adı Kormacit olan Koruçam’da, yüzyıllardır varlığını sürdüren Maronitler, kültürel miraslarına sahip çıkmak için köylerindeki eski ilkokul binasının yıkılma kararının geri alınmasını istedi. UNDP aracılığıyla AB tarafından finanse edilen proje kapsamında bölgede tehlike arz eden eski ilkokul binası yıkılarak, yerine yepyeni, çok amaçlı bir aktivite merkezi inşa edilecek. Ancak bu projenin 1961 yılında inşa edilen ilkokulun olduğu alana yapılacak olması, kültürlerine sahip çıkmak isteyen bazı Maronitleri huzursuz etti

“HEM GÜNEY’DE, HEM KUZEY’DE MAHKEMEYE GİDECEĞİZ”… Tarihi okullarının yıkılmasını önlemek için inisiyatif kuran ve isminin açıklanmasını istemeyen Maronitlerin sözcüsü, ilkokul arazisinin olduğu yere yapılmak istenen aktivite merkezine karşı olduklarını belirterek, “O kadar boş yer varken, niye okulumuzu yıkmak istiyorlar” şeklinde sitem etti. Sözcü, bugün 08.30’da, ilkokulun önünde proje yetkilileriyle bir araya geleceklerini, ancak görüşmede, okulun yıkılmasına yönelik karar kaldırılmazsa, hem Güney’de, hem de Kuzey’de mahkemeye başvuracaklarını söyledi

“RENOVASYON YAPMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ”… Koruçam köyüne yapılacak aktive merkezinin proje mimarı Özge Özbekoğlu, projeye başlamadan önce bölgede bulunan betonarme yapıdaki eski okul binasının tadil edilmesi için 2017 yılında çalışma başlattıklarını, ancak binanın çok kötü bir durumda olması ve tehlike arz etmesi nedeniyle renovasyon yapmanın mümkün olmadığının tespit edildiğini söyledi. Özbekoğlu, bunun üzerine bölgeye çok amaçlı aktivite merkezi yapılmasına karar verildiğini ifade etti

YIKIM EMRİ TARTIŞMASI… Söz konusu ilkokulun yıkımına yönelik herhangi bir “yıkım emrinin” de bulunmadığı iddiasına yanıt veren Özge Özbekoğlu, ilkokulla ilgili “yıkım emri” almadıklarını, çünkü tapu kayıtlarında, bölgede okul olduğuna yönelik herhangi bir kaydın olmadığını söyledi. Özbekoğlu, “Tapu kayıtlarında okulun kaydı olsaydı yıkım emrini de alırdık” dedi

Kıbrıs’ta yüzlerce yıldır Kormacit (Koruçam) köyünde varlığını sürdüren Maronitler, kültürel miraslarına sahip çıkmak için köylerinde bulunan eski ilkokul binasının yıkılma kararına sert tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) aracılığıyla Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen proje kapsamında bölgede tehlike arz eden eski ilkokul binası yıkılarak, yerine yepyeni, çok amaçlı bir aktivite merkezi inşa edilecek.

Ancak bu projenin 1961 yılında inşa edilen ilkokulun olduğu alana yapılacak olması, bazı Maronitlerin tepkisine neden oldu.

Tarihi okullarının yıkılmasını önlemek için inisiyatif kuran ve isminin açıklanmasını istemeyen Maronitlerin sözcüsü, KIBRIS’a konuştu.

Söz konusu alanın Kıbrıs Maronit Kilisesi’ne ait olduğunu söyleyen sözcü, ilkokul arazisinin olduğu yere yapılmak istenen aktivite merkezine karşı olduklarını belirterek, “O kadar boş yer varken, niye okulumuzu yıkmak istiyorlar” şeklinde sitem etti.

Bugün 08.30’da, ilkokulun önünde, proje yetkilileriyle bir araya geleceklerini kaydeden sözcü, okulun yıkılmasına yönelik karar kaldırılmazsa, hem Güney’de, hem de Kuzey’de mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Sözcü, söz konusu okulun yıkımına yönelik herhangi bir “yıkım emrinin” de bulunmadığını iddia etti.  

Koruçam köyüne yapılacak aktive merkezinin proje mimarı Özge Özbekoğlu ise ilkokulla ilgili “yıkım emri” almadıklarını, çünkü tapu kayıtlarında, bölgede okul olduğuna yönelik herhangi bir kaydın olmadığını söyledi. 

Özbekoğlu, “Tapu kayıtlarında okulun kaydı olsaydı, yıkım emrini de alırdık” dedi.

Özbekoğlu: Renovasyon yapmak mümkün değil

Koruçam köyüne yapılacak aktive merkezinin proje mimarı Özge Özbekoğlu, okula renovasyon (eski yapıların tamir edilmesi) yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

banner134

Özbekoğlu, projeye başlamadan önce bölgede bulunan betonarme yapıdaki çok eski okul binasının tadil edilmesi için 2017 yılında çalışma başlattıklarını, ancak binanın çok kötü durumda olması ve tehlike arz etmesi nedeniyle renovasyon yapmanın mümkün olmadığının tespit edildiğini belirtti.

Özbekoğlu, bunun üzerine bölgeye çok amaçlı aktivite merkezi yapılmasına karar verildiğini belirterek, projenin detaylarını anlattı.

Projede yok yok

Aktivite merkezi projesinin her türlü etkinliğin düzenlenebileceği şekilde tasarlandığına dikkat çeken Özbekoğlu, söz konusu projede yaz kamplarının yapılabileceği bir alan, dil kurslarının düzenlenebileceği sınıflar gibi çeşitli bölümlerin yer aldığını ifade etti.

Projede sınıflar ile restoranın alt katta olmasının planlandığını kaydeden Özbekoğlu, üst katta ise çeşitli etkinliklerin yapılacağı alanların olacağını söyledi.

Özbekoğlu, projeye başlamadan önce söz konusu bölgede bulunan ilkokulla ilgili “yıkım emri” almadıklarını, çünkü tapu kayıtlarında bölgede okul olduğuna yönelik herhangi bir kaydın olmadığını belirterek, “Tapu kayıtlarında okulun kaydı olsaydı, yıkım emrini de alırdık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88