Okumuş'un cezası 13 Eylül'de açıklanacak

banner37

Eşi Burcu Okumuş’u öldürmekten Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Özgür Okumuş’un davasında dün taraflar hitaplarını yaptı, dava karara kaldı

banner87
Okumuş'un cezası 13 Eylül'de açıklanacak
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Yemen Kahvesi’ne kahvaltıya çağırdığı üniversite öğrencisi eşi Burcu Okumuş’u,18 Nisan 2017’de, kahvehanenin dışındaki otobüs durağı arkasında 3’ü öldürücü 5 bıçak darbesiyle öldürdükten sonra, aynı bıçakla kendi canına da kıymak isteyen Özgür Okumuş ile ilgili görüşülen cinayet davasının sonuna gelindi.

Davanın dünkü oturumunda, Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tarafların son sözlerini dinledi.

Cinayetin planlı şekilde işlendiğine dair ispat külfeti omuzlarında olan İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz ve Özgür Okumuş’u savunan Avukat İbrahim Demirtaş, mahkemeye hitapta bulundu.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, Özgür Okumuş’un seri katillere taş çıkartan planla eşini katlettiğini iddia ederek, sanığın ömür boyu hapsini isterken, savunma makamı da “ispat yok” diyerek beraat talep etti.

Hitapların ardından heyet başkanı Fadıl Aksun, davayla ilgili huzurlarında 3 bin sayfalık zabıt bulunduğuna dikkat çektikten sonra, kararın 13 Eylül 2018’de açıklanacağını söyledi.

 

Evlat acısı yaktı

Eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Burcu Okumuş’un, Türkiye’de yaşayan annesi ve babası, dün yine salonda hazırda bulundu.

Burcu’nun fotoğrafının bulunduğu tişörtle salonda oturan annenin duruşma süresince döktüğü gözyaşı salondakilerin yüreğini dağladı.

Evlat acısıyla yanan anne Nursel Akçakaya’nın döktüğü gözyaşı, herkese “Ateş düştüğü yeri yakıyor” dedirtti.

Maktulün anne ve babası, duruşma sonrasında, adaletin tecelli etmesi için dua etti.

 

 “Tuzak kurdu, planını uyguladı”

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, üzerine düşen görevi sanığa haksızlık yapmayacak şekilde yerine getirdiğini belirterek, davasını sanığın gönüllü ifadesiyle, eylem ve hareketleriyle, kamera kayıtlarıyla, tanık ifadeleriyle kanıtladığını anlattı ve mahkemeden sanığı ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırmasını istedi.

“Tuzak kurdu, planını uyguladı, öldürme niyetinden vazgeçmedi” diyen İldeniz, hitabında, Macit Dervişler, Hasan Zurnacıoğlu, Ahmet Akyüz, Kemal Hüseyin gibi birçok cinayet davası kararına atıfta bulunarak, sanık avukatının cinayetin tahrik altında işlendiği iddialarını reddetti.

Kıdemli savcı, sanığın, kendisini aldatan eşi Burcu Okumuş’u, seri katillere taş çıkartacak bir planla öldürdüğünü belirterek, sanığın, safha safha uyguladığı planından vazgeçme fırsatı varken vazgeçmediğine de değindi ve ekledi:

“Sanık, hiçbir zaman cinayeti tahrik altında işlediği iddiasında olmadı. Bu iddia, sonradan uydurmadan, hayal ürününden, safsatadan başka bir şey değildir. Sanık, savunma rotasını belirlemedi. Cılız ve mesnetsiz bir şekilde savunma yaptı. Bu savunma kabul görmemelidir. Tahrik unsuru olduğunu düşünseydim, 1 yıldır, mahkeme huzurunda bu davayı icra etmezdim.

Sanık, planıyla ilgili hazırlık yaptı. Bunu yüzde 99.9 gönüllü olan ifadesinde de söyler, istintak safhasında da. Tanıklar sıkı istintaka rağmen, esasa ilişkin noktalarda hiç çelişmedi. Sanık, eşini öldürmek için önceden niyetlendi ve planını tasarladı. ‘Aldatıldığımı belli etmedim’ demesinden de bu ortadadır. Çünkü belli etseydi, maktul Mağusa’ya gelmeyecekti. Burcu’yu aldatıldığı için infaz edemeyecekti.

Soğukkanlı şekilde planını uyguladı ve vazgeçmek için fırsatı olmasına karşın, öldürme anına kadar niyetinden vazgeçmedi. Cinayetten bir gün önce eşinin telefonuna el koydu. Telefondan silinen fotoğrafları, bir programla zekice geri çağırdı. Aldatıldığından emin oldu ve planına başladı. Hiç geri adım atmadı. Facebook hesabında paylaştığı Ayten’i Markis Pastanesi’nde vurdular şiirindeki gibi, eşini öldürdü.

Eşine tuzak kurup, onu, Lefkoşa’dan Mağusa’ya getirtti. Eşini aldatıldığı için infaz edecekti. Cinayetten 10 dakika önce suç aleti olan bıçağı tasarrufuna geçirdi ve eşine aldatılmanın cezasını verdi. Çok güçlü öldürücü bıçak darbeleriyle eşini sokak ortasında öldürdü. Kendisine engel olmak isteyenlere de bıçak sallayarak “sizi öldürürüm” dedi. Eşine yaşam şansı bırakmadı, eşini vahşice öldürdü.

 

“Tahrik oldu”

Özgür Okumuş’u savunan İbrahim Demirtaş, sanığın eşini planlayarak değil, tahrik altında öldürdüğünü ileri sürdü.

İbrahim Demirtaş, aldatıldığını öğrenen sanığın, eşinden “Bundan önce habersiz gavattın, bundan sonra haberli gavat ol” demesinden sonra tahrik olduğunu söyledi ve mahkemeden sanığı taammüden adam öldürme suçundan berat ettirmesini istedi.

Demirtaş şöyle dedi:

“Sanık, cinayeti planlasaydı, bıçağı evden alıp Yemen Kahvesi’ne giderdi. Sanık, eşinin alaycı sözlerinden sonra öfke ve kontrol kaybı yaşadı. Önceden tasarı yok. Tahrik altında konu suçu işledi. Eşinin sarf ettiği sözler sonrası, tahrik altında konu suçu işledi. Bu yönde huzurda aksi şahadet yoktur. Tahkikatta ciddi eksiklik vardır. Tahkikat taraflı ve eksik yapıldı. Tasarı kanıtlanamadı. Sanık, bıçağı tahrik sonucu servanttan alıp ve konu suçu işledi. Huzurda teyit edilmeyen, ispatlanmayan hususlar var. İddia makamının tüm iddiaları gerçek dışıdır. Cinayetin bağıra bağıra geldiği hususu makul şüpheden arî ispatlanamadı.”

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75