“Olağandışı koşullardan geçiyoruz”

banner37

banner87
“Olağandışı koşullardan geçiyoruz”
banner90
banner8

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Olağandışı koşullardan geçiyoruz” dedi.

Olağanüstü durumun Anayasada düzenlendiğini, bununla ilgili bir de yasa çıktığını belirten Erhürman,  “Olağanüstü hal seçimin ertelenmesini düzenlemiyor. Bu durum olağandışı bir durumdur. Anayasanın bütün öngörülerinin ötesinde bir durumla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Seçimin ertelenmesinin bir ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyacın olağandışı ihtiyaçtan kaynaklandığını belirten Erhürman, “Bu şartlar altında seçimin demokrasinin temel kurallarına uygun olarak sağlıklı şekilde gerçekleşmesi mümkün değil” dedi.

“Bu seçimin ertelendiği koşullarda neler yapılmalıdır, neler yapılabilir, konuştuğumuz budur. Cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendiğine göre, o makamda o görevi nasıl icra edeceğimizdir” ifadelerini kullanan Erhürman, bu görevi Cumhurbaşkanı’na vekalet eden Meclis Başkanı’nın da yapmasını söyleyenler olduğunu belirtti.

banner134
Erhürman, “Meclis Başkanı ancak makamda boşalma olursa maksimim 45 gün süreyle Cumhurbaşkanlığı’na vekalet edebilir. Makamda boşalma yok” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin Meclisten kaynaklanan yetkiler olmadığını da belirten Erhürman, “Bu tartışmayı anlamam mümkün değil” şeklinde konuştu.

Erhürman, “Bu ülkede Cumhurbaşkanlığı seçilen kişi toplum lideri sıfatı ile müzakereleri de yürütür. Bizim Meclis olarak vermediğimiz bir yetkiyi şimdi alacağımız bir kararla sınırlamamız hukuken mümkün değil” şeklinde konuştu.

Tufan Erhürman, “Olağan koşulların dışına çıkmalıyız. Halkımızın bunu göremeye, güven duymaya ihtiyacı var. Bunu birlik olursak sağlayabiliriz  Kararın oy çokluğu ile çıkması halinde üzüleceğim” ifadelerine yer verdi.

ERHÜRMAN ÖKSÜRDÜ VE EKLEDİ: “BOĞAZIMDA GICIK VAR… KİMSE ENDİŞELENMESİN”

Tufan Erhürman’ın konuşması zaman zaman öksürükle kesildi. Erhürman, “Kimse endişelenmesin boğazımda gıcık var” dedi. Vekillerin bazılarından gülme sesi geldi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75