banner6

Olay gecesi baygın bulunduğu iddia edildi

banner37

Olay gecesi baygın  bulunduğu iddia edildi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa-Gazimağusa anayolunda aracın çarpması sonucu yaya Hakkı Afşin’in olay yerinde hayatını kaybettiği kazadan sorumlu tutulan zanlı Aktan Naim Yıltan Birkaya, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve aleyhine 7 gün tutukluluk emri alındı.

   Polis, zanlının bir arkadaşının olayın meydana geldiği günün gecesi Girne’de zanlıyı, aracının içinde baygın halde bulup, Girne Akçiçek Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğüne dair ifade verdiğini ve bu iddiaların da araştırılmaya başlandığına vurgu yaptı.

   Polis, zanlının alkol, uyuşturucu madde veya ilaç tesiri altında olup olmadığına ilişkin kan örneği alındığını; alkol sonucunun çıktığını ve kanında alkol olmadığının belirlendiğini kaydetti.

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçlamasıyla tutuklanan zanlı, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Oznakaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan polis çavuşu Özhan Öz’ü dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Öz, 11.06.2022 tarihinde saat 07.40’ta Haspolat’ta Lefkoşa - Gazimağusa anayolu üzerinde çift şeritli yolda soldan birinci şerit içerisinde yönetimindeki JR 028 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyreden Dilekkaya’da sakin Aktan Naim Yıltan Birkaya’nın seyrettiği yolun sağında bulunan Ergüden Tic. Ltd. önlerine geldiğinde, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybettiğini belirtti.

   Polis çavuşu Özhan Öz, zanlının gitmekte olduğu yöne göre şeridin içinde muhafaza etmeyerek o esnada yolun sağından yürüme zorunluluğu bulunduğu halde gidişine göre solda banket içerisinde yaya olarak aynı istikamete doğru yürümekte olan Lefkoşa’da sakin Hakkı Afşin’e aracının sol ön kısmı ile çarpıp, yoluna devam ederek yine gidişine göre solda bulunan çelik bariyerlere sol yan kısmı ile çarpıp önü doğu istikametine bakar şekilde tekerlekleri üzerinde durduğuna vurgu yaptı.
   Öz, kaza sonucu yaya Hakkı Afşin’ın almış olduğu yaralara dayanamayarak kaza mahallinde vefat ettiğini belirtti.

   Öz, kazada JR 028 plakalı araca 30 bin TL, Karayolları Dairesi’ne ait 3 adet yatay bariyerlere bin TL tahmini hasar olduğunu kaydetti.

   Polis çavuşu Özhan Öz, aynı tarihte saat 09.17’de, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde JR 028 plakalı araç sürücüsü Aktan Naim Yıltan Birkaya’dan rızası alındıktan sonra uyuşturucu madde veya ilaç tesiri tahlili maksatları için kan örneği alındığını belirtti.

   Kan örneğinde alkole ilişkin sonucun çıktığını söyleyen Öz, kanında alkol bulunmadığını kaydetti. Öz, zanlının bir arkadaşının olayın meydana geldiği günün gecesi Girne’de zanlıyı baygın halde bulup, Girne Akçiçek Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğüne dair ifade verdiğini ve bu iddiaların da araştırılmaya başlandığına vurgu yaptı

   Mesele ile ilgili temin edilecek olan ifadeler, araştırılması gereken kamera görüntüleri olduğunu belirten Öz, zanlının 7 gün poliste tutuklu kalması ve yargılanıncaya değin ehliyetine el konulması talebinde bulundu.
   Zanlının avukatı Hüsnü Tokatlıoğlu ile Mehmet Davulcu, tutukluluk talebine ve süresine itiraz etti.

   Tokatlıoğlu, tahkikat memuruna sorular yöneltti.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 7 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

   Ozankaya, zanlının davaları sonuçlanıncaya değin ehliyetine el konulmasına dair de karar üretti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104