Olay infial yarattı

banner37

banner87
Olay infial yarattı
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Başkent Lefkoşa’da önceki akşam, çocukların tacize uğramaması ve zarar görmelerini önlemek için neler yapılabileceğinin ele alındığı bir etkinliğe katılan kadınlardan biri, etkinlik çıkışında arkadaşları ile sohbet ederken, alkollü olduğu belirtilen bir şahsın elle tacizine uğradı.

Olayın görgü şahidi kadınlar, zanlıyı yakalayıp, polis gelinceye kadar kendilerine yardım etmesini istedikleri bazı şahısların da kendilerine yardım etmek yerine, adamı serbest bırakmaları yönünde telkinlerde bulunmasına, hatta neredeyse sözlü tacize varan “ne var bunda?” gibi sözler sarf ettiklerini öne sürdü.

Kadınların çabasıyla olay yerinde tutularak polise teslim edilen 50 yaşındaki İbrahim Şeker isimli zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa’da önceki akşam saat 22.00 sıralarında Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) önünde bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan 50 yaşındaki İbrahim Şeker, mahkeme tarafından yargılanıncaya kadar teminata bağlanarak serbest bırakıldı ancak teminat şartlarını yerine getiremeyince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, üç bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 

Asilzade: Sen kimsin? Burası neresi?

Olaya tanık olan avukat Laden Asilzade, yaşananları sosyal medya hesabından ayrıntılarıyla paylaştı ve hem arkadaşının uğradığı saldırı, hem de o andan sonra yaşananlara isyan etti.

Asilzade, “AKM’de ne için mi toplanmıştık? Çocuklar tacize uğramasın. Çocuklar zarar görmesin, neler yapılabilir diye toplanmıştık” dedi.

Çocuk Hakları Film Gösterimi’nden saat 21.50’de çıktıklarını, 4 kadın ayaküstü konuştuktan sonra arabalarına yöneldiklerini anlatan Asilzade, arkadaşının arabasına eğilip, kendisine bir şey söylediği esnada, beyaz saçlı, alkol kokan bir adamın ona elle cinsel saldırıda bulunduğunu kaydetti.

Asilzade, arkadaşı çığlıklar atmaya başlarken arabadan inip, adamın ellerini kollarını tutup etkisiz hale getirmeye çalıştığını ve ne yazık ki etraftan geçen kişilerin kendilerine yardımcı olmamasından yakındı.

Yardım istedikleri iki erkek şahsın, umursuzluğuna dikkat çekerek, bu kişilerin önce olayın ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını, başlarına gelen şeyi öğrendikten sonra “ne var bunda”, “bırakın gitsin” gibi sözlerle neredeyse tacize varan tavırlar sergilediklerine işaret etti.

Asilzade, “Şok içinde başka bir arkadaşımız 155'i ararken diğeri de bana yardım etmeye çalışıyordu. Aklımdan tek geçirdiğim şey, Burası neresi? Biz neredeyiz? Adamın yüzüne durmadan ‘Sen kimsin? Burası neresi? Burası Dingo’nun ahırı mı? Kadınlar sokakta dolaşamayacak mı? Ahlaksız’ diye bağırdım. Adam ise “Bırakın beni gideyim. Ben bir şey yapmadım” diyerek, durmadan bağırdı” dedi.

Zanlının tutuklandığını belirten Asilzade, Lefkoşa’nın göbeğinde, Atatürk Kültür Merkezi’nin önünde,  TC Büyükelçiliği’nin arkası, liselerin, okulların olduğu mahallede yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108