Olayları yargıya taşıyacağım

banner37

KIB-TEK Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, yönetim kurulunun son dönem faaliyetlerinin hem Koalisyon Protokolü’nü hem de Elektrik İnkişaf Yasası’nı çiğnediğini savundu:

banner87
Olayları yargıya taşıyacağım
banner90
banner99

“YASA DA ÇİĞNENİYOR”… Yusuf Avcıoğlu, “İlk toplantı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda Hasan Taçoy’un önünde gerçekleşti ve Sayın Bakan, bu toplantıda‘Koalisyon Protokolü’ne göre hareket edileceği’ sözünü verdi ve yönetim kurulunun beş UBP’li ve iki de HP’li olmak üzere yedi üyeden oluşması, fakat karar verme noktasında HP’li ‘en az bir üyenin’ onayının alınmasının şart olduğu karara bağlandı. Lakin HP’li hiçbir üyenin onayı alınmadan kuruma ve çalışanlara yönelik kararlar alındı; ayrıca yönetim kurulu üyeliği çoktan düşmüş bir şahıs da oylamaya katıldı ki bu da protokolün yanında ilgili yasanın da ihlali anlamına geliyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“KARARLAR HP’LİLER GİDİNCE ALINIYOR”… KIB-TEK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, KIB-TEK Genel Müdürlüğü makamına ‘vekaleten’ atanacak bir kişi hakkında yaptıkları usulsüzlük itirazının ardından her şeyin değiştiğini ve yönetim kurulu kararlarının, UBP’li üyeler tarafından ‘HP’li üyelerden kaçırırcasına’ alındığını da savunurken;“Araştırmayalım, içeriğini irdelemeyelim ve tartışmayalım ki ne isterlerse yapsınlar diye kuruma ve personele yönelik kararlar ‘toplantı bitip HP’li üyeler ayrıldıktan sonra’ alınmaya başlandı” iddiasında bulundu.

“DAVA ETTİĞİ KURUMDA YÖNETİCİ”… Yusuf Avcıoğlu, yetkileri düşürülmesi gereken bir üyenin, sahibi olduğu şirketle beyaz eşya işi yaptığının, Mayıs 2019’a kadar KIB-TEK’e mal ve hizmet satışı yaptığının da belgelendiğini söyleyerek; “Ayrıca söz konusu kişi, Girne yüksek gerilim hattının kendisine ait araziden geçtiği gerekçesiyle KIB-TEK’i dava etmişliği de var. Yani bu şahıs, şu an ‘dava ettiği kurumda’ yönetici sıfatıyla bulunuyor” şeklinde konuştu.

Ali ÇATAL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Asbaşkanı Yusuf Avcıoğlu, kurumun yönetim kurulu tarafından son dönemde hayata geçirilen bazı eylemlerin, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) arasında imzalanan Koalisyon Protokolü’nün yanı sıra Elektrik İnkişaf Yasası’na da aykırı olduğunu söyledi.

“Göreve atandığımızda ilk toplantı, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda, Sayın Hasan Taçoy’un önünde gerçekleşti ve Sayın Bakan, bu tanışma toplantısında, Sayın Kudret Özersay’ın ve bizlerin önünde ‘Koalisyon Protokolü’ne göre hareket edileceği’ sözünü verdi” diyen Avcıoğlu, zamanla bu sözlerin çiğnendiğini iddia etti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun, beş UBP’li ve iki de HP’li olmak üzere yedi üyeden oluşmasının, fakat karar verme noktasında HP’li ‘en az bir üyenin’ onayının alınmasının şart olduğunun karara bağlandığını söyleyen Avcıoğlu, HP’li hiçbir üyenin onayı alınmadan kuruma ve çalışanlara yönelik kararlar üretildiğini savundu.

Avcıoğlu, “Yasaya göre, yönetim kurulu üyeliği çoktan düşmüş bir şahıs da oylamaya katıldı ki bu da protokolün yanında ilgili yasanın da ihlali anlamına geliyor” şeklinde tepkisini dile getirirken, “Hukukçu değilim ama bu tepkimin dikkate alınmaması durumunda uzman arkadaşlarımdan alacağım yardımla suç duyurusunda bulunacağım ve olayı yargıya taşıyacağım” ifadelerini kullandı.

“Vekalete itirazımızdan sonra her şey değişti”

Avcıoğlu, KIB-TEK Genel Müdürlüğü makamına ‘vekaleten’ atanacak bir kişi hakkında yaptıkları itirazın ardından her şeyin değiştiğini ve yönetim kurulu kararlarının ‘HP’li üyelerden kaçırırcasına’ alındığını da savunarak; “Yasaya göre, genel müdürün yetki ve sorumlulukları son derece açıktır. Keza, kendisinin elektrik veya makine mühendisi olması da şarttır. Fakat söz konusu şahıs ikisi de değildir ki itirazımız da zaten bunaydı. ‘Asaleten müdür olamayan, vekaleten de olamaz’ diyorduk. Oylamada UBP’li bir üye dahi olumsuz yönde görüş belirtti fakat 4’e karşılık 3 oyla bu eylem de hayata geçti” şeklinde konuştu ve bir dönem kamuoyunu meşgul eden ‘KIB-TEK Müdür Vekaleti ataması’ olayına da atıfta bulundu.

Medyaya da yansıyan bu gerginliğin ardından, kurumun yönetim kurulundaki UBP’li üyelerin ‘180 derece değiştiğini’ ve kararları keyfi almaya başladıklarını aktaran Avcıoğlu, “Araştırmayalım, içeriğini irdelemeyelim ve tartışmayalım ki ne isterlerse yapsınlar diye kuruma ve personele yönelik kararlar ‘toplantı bitip HP’li üyeler ayrıldıktan sonra’ alınmaya başlandı” iddiasında bulundu ve yönetim kurulunun UBP’li üyelerinin hem Koalisyon Protokolü’nü hem de Elektrik İnkişaf Yasası’nı çiğnediklerini iddia etti.

“Görevlendirme ve görevden almalar geçersiz”

İlgili yasa uyarınca, yönetim kurulu üyelerinin, kendilerine ait şirketleri üç ay içerisinde devretmeleri gerektiğini, ancak kurulun UBP’li üyelerinden birisinin, bu adımı halen atmadığını da öne süren Avcıoğlu, “Fasıl 171’e göre, yönetim kurulu üyeleri, kendilerine ait şirket, bono, tahvil gibi unsurları 26 Haziran-26 Eylül dahilinde devretmeliydi. Lakin UBP’li bir üyenin, 01 Kasım itibarıyla bir şirketin halen direktörü ve yüzde 99 hissedarı olduğunu da belgeledim. Bunun karşılığı, söz konusu şahsın üyeliğinin ‘otomatikman’ düşmesidir. Dolayısıyla, bu üyenin oy kullandığı toplantılarda alınan bütün görevlendirme ve görevden alma kararları geçersizdir” diyerek, yönetim kurulunun son dönemde aldığı kararların, yasalar nezdinde bağlayıcı olmadığı bilgisini verdi.

Bahse konu üyenin, sahibi olduğu şirketle beyaz eşya işi yaptığının, Mayıs 2019’a kadar KIB-TEK’e mal ve hizmet satışı yaptığının da belgelendiğini söyleyen Avcıoğlu, “Ayrıca söz konusu kişi, Girne yüksek gerilim hattının kendisine ait araziden geçtiği gerekçesiyle KIB-TEK’i dava etmişliği de var. Yani bu şahıs, şu an ‘dava ettiği kurumda’ yönetici sıfatıyla bulunuyor” şeklinde konuştu.

“Karar yeter sayısı bile yok”

Avcıoğlu, 2010’da alınan ve devlet kurumlarının işleyişini düzenleyen mahkeme kararına da atıfta bulunarak, “Kooperatif Merkez Bankası özelinde alınan bu karara göre, toplantılardaki karar yeter sayısı beş kişidir. HP’li iki üyenin katılmadığı ve üyeliği çoktan düşürülmesi gereken UBP’li üyenin iştirak ettiği toplantıdaki kararlar, dört kişiyle alınmıştır ve bu da yasaya aykırıdır” dedi ve kurumun son dönemdeki yönetim kurulu toplantılarında ‘karar yeter sayısının’ dahi sağlanamadığını belirtti.

Avcıoğlu ayrıca, ilgili yasaya göre, telefonla karar alınması ve gündemlerin, kurul üyelerine ‘en azı 48 saat önceden’ verilmeden görüşülmeye başlanmasının da yasak olduğunu fakat bu maddelere aykırı işlerin de KIB-TEK Yönetim Kurulu’nda yapıldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75