Olaylı eylem

banner37

Hayvan üreticileri dün yeniden sokağa indi. Hükümete ilettikleri 6 maddelik taleplerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle araçlı eylem yapan üreticiler, meclise girmek isteyince eylemciler ve polis arasında arbede çıktı

Olaylı eylem
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

ARBEDE ÇIKTI, BİR KİŞİ FENALAŞTI… Cumhuriyet Meclisi önüne toplanan üreticiler, seslerini duyurabilmek için korna çalıp, sloganlar attı. Polisin etten duvar ördüğü meclis önünde üreticiler, birçok kez meclise girmeye çalıştı ancak polisle karşı karşıya kaldı. Arbede sırasında üreticilerden biri fenalaştı.

NAİMOĞULLARI: ÇARŞAMBAYA KADAR BURADAYIZ… Akşam saatlerinde üreticilerden 6 temsilci, Başbakan Ersan Saner, Maliye Bakanı Dursun Oğuz ve Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’yla bir araya geldi. Hükümet, “komite kurun, masada çarşamba günü görüşelim” önerisinde bulundu. Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Naimoğulları da “Bizim komitemiz hazırdır çarşamba gününe kadar buradayız” dedi. Naimoğulları, eylemin bugün de süreceğini ifade ederek, “Derdimiz kapı kırmak değildir ama dinlemezseniz yapacağımız budur” şeklinde konuştu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, dün Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı. Lefkoşa trafiğini kilitleyen üreticiler, sektördeki sıkıntılara yönelik hükümete ilettikleri 6 maddelik taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle sokağa indi.

Traktörler ve iş araçlarıyla iki ayrı noktada buluşup, Tarım Bakanlığı önüne giden eylemciler, burada bazı araçları bırakarak yolu kapattı, ardından meclis önüne gitti.

Meclis Genel Kurulu toplantısının olduğu saatlerde, kapı önünde seslerini duyurabilmek için korna çalıp, sloganlar atan üreticilerin öfkesi büyüktü.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylemde, polis meclis önüne etten duvar ördü.

Üreticiler, hükümet yetkilileriyle görüşmek için meclise girmeye çalışınca, eylemciler ve polis arasında arbede çıktı.
Meclise birkaç kez girmeyi deneyen üreticiler, polisle karşı karşıya kaldı.

Arbede sırasında üreticilerden biri fenalaştı.

Yolu kapattılar

Meclis önünde toplanan eylemciler, birçok kez meclise girmek için teşebbüste bulundu.

Eşekle, iş araçlarıyla meclise girmeye çalışan eylemciler ile polis arasında, birçok kez arbede yaşandı.

Üreticiler bu kez, meclise giren yolu traktörlerle trafiğe kapatınca, polis yeni bir önlem daha aldı.

banner134
Çiftçiler Birliği, CTP, TDP ve HP’li vekiller, üreticilerle görüştü.

Komite önerisi

Akşam saatlerinde ise Başbakan Ersan Saner, Maliye Bakanı Dursun Oğuz ve Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, üreticilerden 6 temsilciyle görüştü.

Üreticilere seslenen Tarım Bakanı Çavuşoğlu, üreticilere bir komite kurup, çarşamba günü akşam saat 16.00’da görüşme önerisinde bulundu. Çavuşoğlu, sorunu çözmek istediklerini bunun da diyalogla olabileceğini ifade etti.

“Bağrışarak değil, masada oturarak çözüm üretebiliriz” diyen Çavuşoğlu, eylemle sorunun çözülemeyeceğini, fedakarlıkla çözüm olabileceğini söyledi.

Yapılan görüşme sonrası açıklama yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, çarşamba günü iki tarafın da komite kurup tekrar toplanmasına karar verildiğini belirterek, “Bizim komitemiz hazırdır çarşamba gününe kadar buradayız” dedi.

Naimoğulları, “Hayvancılar bugün daha kalabalık gelecek! Derdimiz kapı kırmak değildir ama dinlemezseniz yapacağımız budur. Bence çarşambayı beklemeyin bugün halledin. Traktörler ve nöbetçiler burada kalacak” şeklinde konuştu.

Naimoğulları: Habire zam

Meclis önünde konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, diğer sektörlere ve sivil toplum örgütlerine seslenerek, “Zamlara karşı tüm sektörlerin sesini duyurmak için buradayız” ifadelerini kullanarak, talepleri yerine getirilmezse eylemin ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini söyledi.
“Para istemek için değil, zamları geri almak için eylem yaptıklarını” kaydeden Naimoğulları, hayvancının taleplerine karşı Başbakan ve Tarım Bakanı’nın sürekli olarak “para yoktur” cevabını verdiğini ve hayvancının sütü ve hayvanı bedavaya almasına karşın, hayvancının giderlerine sürekli zam geldiğine vurgu yaptı ve  “Bizimle dalga geçiyorlar” dedi.
“Bu insanların canı yandı. Bu işin sonuna geldik. Bütün sektörleri bitirdiler, en büyük sektör olan hayvancılığı da bitirdiler. Kına yaksınlar” diyen Naimoğulları, yıllarca harcadıkları emeklerin sıfırlandığını belirtti ve “Habire zam, habire zam… Nereye gideceğiz? Para ödemezsiniz ama zam yaparsınız” şeklinde konuştu.

Özyiğit: Yerden göğe kadar haklısınız
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, eylemcilerin yanına gelerek, “Hükümet sizleri desteklemek zorundadır. Bu hükümet koltukta nasıl daha fazla oturur onun uğraşındadır. Bir an önce bu hükümetten kurtulmak ve sizlerin istediği, sizleri destekleyecek bir hükümete ihtiyaç vardır” diye konuştu.
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de eyleme destek belirterek, “Eylem yapmazsanız, hakkınızı alamazsınız. Bunlar başka dilden anlamaz. Mücadelenize devam edin, mutlaka başaracaksınız” ifadelerini kullandı.

Gürcafer: Üreticinin feryadını duymazlıktan gelmeyin
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, “Ülke ekonomisinin en önemli köşe taşlarından olan, yaşamımızın her noktasına emeği ve alın teri ile katkı koyan hayvan üreticilerimiz feryat ediyor. Bu sese kulak verin” dedi.
KTİMB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemine destek belirtti.
“Hayvan üreticileri ve yetiştiricilerinin feryadını duymazlıktan gelmeyin” çağrısı yapan Gürcafer, ülkenin zor günlerden geçtiği bugünlerde herkesin soğukkanlı davranmak zorunda olduğunu kaydetti.
Ancak bu anlayışlı yaklaşımın hükümet tarafından suiistimal edildiğini ve işin kolayının tercih edilerek çaresizlik sergilendiğini belirten Cafer Gürcafer, “Hükümetler mazeret değil, çözüm üretmek için gelmelidirler” dedi.
KTİMB Başkanı Gürcafer, “Hayvan üreticimizin başlatmış olduğu bu haklı eylem kartopuna dönüşmesine müsaade edilmeden sorunlara çözüm bulunmalıdır. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin haklı serzenişini destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Talepler

Hayvancılar Birliği’nin 6 maddelik talepleri şu şekilde:
1. Üreticinin Sütek’ten günü geçmiş alacağı olan % 55’lik kısmın karşılığı olan 14 milyon civarındaki alacağının ödenmesi,
2. Arpa fiyatının 2021 yılı sonuna kadar artırılmaması,
3. Koyun, keçi ve inek sütüne artış yapılması,
4. 2,35 krş/lt’den borsadan satılan inek sütünün derhal taban fiyatının yükseltilmesi,
5. Keçi sütüne kesinlikle alım garantisi verilmesi,
6. Bakan Çavuşoğlu’nun belirttiği gündemdeki paket açılımında, küçükbaş hayvancıya verilecek desteğin miktarının açıklanması ve yem desteği yapılması.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75