Oldu bittiye mi getirilmeye çalışılıyor?

banner37

Girne İnisiyatifi, Karaoğlanoğlu bölgesine yapılması planlanan otel inşaatı için gerçekleştirilen ÇED toplantısından ‘bölge halkının haberdar olmadığı’ iddiasıyla toplantının tekrarlanması isteğinin Çevre Koruma Dairesi tarafından reddedildiğini açıkladı:

Oldu bittiye mi getirilmeye çalışılıyor?
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Girne’de Karaoğlanoğlu bölgesinde bulunan sahil şeridi içerisindeki 15 dönümlük kamu arazisine yapılması planlanan 500 yatak kapasiteli otel inşaatı için tepkiler son hızda devam ediyor.

Girne İnisiyatifi, İyi İdare Yasası kapsamında, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu için gerekli olunan söz konusu bölgede yapılan toplantıya birçok yetkili makamın çağrılmadığı veya toplantıdan son gece haberdar oldukları gerekçesiyle toplantının yeniden yapılması için Çevre Koruma Dairesi’ne yaptıkları başvurunun reddedildiğini açıkladı.

Girne İnisiyatifi Sözcüsü Halil Paşa, yeniden yapılması istenen toplantının Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı tarafından imzalanan bir dilekçeyle reddedildiğini açıkladı.

banner134
Paşa, Girne İnisiyatifi olarak 29 Mayıs 2018 tarihinde ÇED raporunda bahsi geçen bazı eklerin usulüne uygun olarak Çevre Koruma Dairesi’nin internet sitesine yüklenmiş olmadığından dolayı, ne bölge halkının, ne de Girne Belediyesi’nin söz konusu toplantıdan önceden haberdar olmadığını belirtti.

Bölge halkının bilgilendirme toplantısından söz konusu tarihin sabahı haberdar olduklarını, bu yüzden de bölge halkı ve belediyeden katılımın az olduğunu kaydeden Paşa, Girne İnisiyatifi olarak yetkililere toplantı günü toplantının yeniden tekrarlanması gerektiğinin bildirildiğini söyledi.

Paşa, söz konusu toplantının ertelenmesi talebinin bölge halkına daha iyi bilgi verme fırsatı açısından önemli olduğuna değinerek, Çevre Koruma Dairesi’nin bilgilerin internet sitesine yüklenmesini sağlanmasını ve katılımcıların sorularına bütünlüklü ve birebir sorumlu kurumlar tarafından yanıtlar alabilmelerini mümkün kılmak için Çevre Koruma Dairesi, Şehir Planlama Dairesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, Girne ve Lapta Belediyeleri ve Girne Kaymakamlığı’ndan oluşan yetkililerin de katılımının sağlanması gerektiğini ifade etti.

ÇED Tüzüğü’nün 22’nci maddesi gereği düzenlenen halk katılımı toplantılarının amacının, projeden etkilenebilecek bölge halkının proje raporu üzerinde yorum yapabilmesi ve projenin etkileri hakkındaki görüşlerini bildirmesine olanak sağlanması olduğunu belirterek, 29 Mayıs tarihinde yapılan toplantıda söz konusu maddelerin gerçekleşmesi için olanak sağlanmadığını, bu nedenle de bilgilendirme toplantısının amacına ulaşamadığını dile getirdi.

Paşa, Girne İnisiyatifi olarak bu kabul edilemez durumun takipçisi olacaklarını belirterek, arazinin alelacele özele peşkeş çekilmese karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75