‘Öldürmek için gizli ittifak yapmaktan’ yargılanacaklar

banner37

S.A., isimli kişiyi önce ‘korkutmak’, daha sonra da ‘öldürmek’ için anlaştıkları suçlamasıyla tutuklanan Sevil İleri, Durmuş Kaya ve Murat Gören, dün 6 saat süren duruşmanın ardından yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

‘Öldürmek için gizli ittifak  yapmaktan’ yargılanacaklar
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da sakin Sevil İleri’nin iki kişiyle birlikte, kendisiyle barışmak için psikolojik baskı yaptığı gerekçesiyle, eski erkek arkadaşı S.A.’yı öldürmeye çalıştığı suçlamasıyla başlayan polis soruşturması tamamlandı.

   “Öldürmek için gizli ittifak yapmak” ve “Hafif bir suç işlemek için gizli ittifak yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Sevil İleri, Durmuş Kaya ve Murat Gören isimli üç zanlı dün 6 saat süren teminat duruşmasının ardından yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   İddialara göre, zanlı Sevil İleri, kendisiyle barışmak için psikolojik baskı yapan eski erkek arkadaşı S.A.’yı korkutmaları için zanlı Durmuş Kaya ve zanlı Murat Gören ile anlaştı ancak bir süre sonra S.A.’yı zehirleyerek öldürmeye karar verdiler ve bunun için 400 Euro’ya zehir bile aldılar.

   Üç zanlı cinayet planı yaparken, durumu öğrenen S.A.’nın, Sevil İleri’nin anlaştığı kişilere ‘kendilerini polise ihbar edeceği’ şantajıyla para istemeye başladığı iddia edilmişti.

   S.A.’nın şantajlarından korkan Durmuş Kaya daha fazla dayanamayarak polise gidip teslim olmuş ve her şeyi itiraf etmişti. Sevil İleri ve Durmuş Kaya’nın ardından tutuklanan zanlı Murat Gören de, ortadan kaldırmak için iki bin 500 TL para aldıktan sonra S.A.’nın arkadaşı olduğunu öğrenince herhangi bir girişimde bulunmadığını ve S.A.’ya dikkatli olması ve onu öldürmek istediklerini söylediğini itiraf etmişti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağar’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Awwat’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Awwat, zanlıların 2020 yılı temmuz ve ağustos ayları arasında, zanlı Sevil İleri’den ayrılmadığı gerekçesiyle erkek arkadaşı S.A.’yı ilk önce dövdürmek, sonra da öldürmek için gizli ittifak kurduklarına vurgu yaptı.

   Polis memuru Cemil Awwat, olayın akabinde zanlı Durmuş Kaya’nın polise gelip, itiraf içerikli bir gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

   Awwat, meseleyle ilgili aranan Murat Gören’in 19 Ağustos’ta tutuklandığını ve gönüllü ifade verip, zanlı Durmuş Kaya’nın S.A’yı ortadan kaldırması için 2 bin 500 TL verip, fotoğrafı gönderdiğinde ise eski bir arkadaşı olduğunu görüp, bu işten vazgeçtiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

   Awwat ayrıca, zanlı Sevil İleri’nin cep telefonunda müştekinin fotoğrafı ve altında “Sıkacak mısınız? İlaçla mı öldüreceksiniz? Murat, bir hafta oldu. Bu işi yapamayacaksınız, başkasına vereyim” ifadelerinin olduğu notun bulunarak emare alındığına vurgu yaptı.

   Awwat, zanlı Murat Gören’in müşteki S.A., ile görüşüp, “Durmuş Kaya ve Sevil İleri sana zarar verecekler. Dikkatli ol” uyarısında bulunduğunu belirtti.

   Tahkikatın tamamlandığını belirten Awwat, Sevil İleri’nin KKTC, Durmuş Kaya ve Murat Gören’in ise KKTC- TC vatandaşı olduğunu kaydetti.

   Polis memuru Cemil Awwat, meselenin ciddiyetine ve 14 yıl hapis cezası öngördüğüne vurgu yapıp, iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarını talep etti.

   Zanlıların avukatları müvekkillerinin tutuklu yargılanması talebine itiraz etti ve kefil tanıklar dinletti.

   Yargıç Temay Sağer, 6 saat süren duruşmanın ardından suçun ciddiyetine vurgu yapıp, üç zanlının da 45 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75