Ölmemek için 9 saat yüzdüler

banner37

Yenierenköy açıklarında batan mülteci teknesinden sağ kurtulanların anlattıkları, denizin ortasında yaşanan dramı ve hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

banner87
Ölmemek için 9 saat yüzdüler
banner8

Yasa dışı yollarla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken Yenierenköy açıklarında tekneleri batan ve Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan Suriyeli göçmenler, uzun süre denizde 8-9 yüzerek hayata tutunduklarını anlattı.

Kıbrıs için kendilerinden kişi başı 2 bin 500 dolar civarında para istendiğini anlatan mülteciler, gözleri önünde akrabalarının ve birçok kişinin boğularak can verdiğini söyledi.

Mülteciler, “Hem Türkiye hem de Suriye tarafındaki kişilerle toplamda 2 bin 500 dolara anlaştık. Bizi Kıbrıs'a ulaştıracaklardı. Paranın bir kısmını verdik bir kısmını da ulaştıktan sonra verecektik” dedi.

12 metre uzunluğunda bir tekneyle yola çıktıklarını anlatan mülteciler, kendilerini Kıbrıs'a getirecek teknenin denize açıldıktan bir süre sonra altında delik oluştuğunu ve su almaya başladığını belirtti. Mülteciler, tekneye dolan suyu boşaltmaya çalıştıklarını ancak motorun su nedeniyle durduğunu, dalgalar geldikçe teknenin çok su aldığını ve bir süre sonra battığını söyledi.

Yenierenköy’ün yaklaşık 30 kilometre açıklarında 150 kişilik bir göçmen grubu tarafından yapılan yardım çağrısıyla bölgeye giden ekipler, 104 göçmeni sağ olarak kurtarmış, 19 göçmenin ise cansız bedenine ulaşılmış, 27 kayıp mülteciye ise ulaşılamadı.

 

2 bin 500 dolara anlaştılar

Batan tekneden kurtarıldıktan sonra Mersin'in Silifke ilçesine getirilen göçmenler, tedavilerinin ardından gönderildikleri İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ndeki kayıt işlemlerinin sonrasında serbest bırakıldı.
Yaşadıkları korku ve kurtuluş hikâyelerini AA'ya anlatan göçmenlerden Beşer el Asker, iç savaş nedeniyle Suriye'den göç edip Türkiye'ye kaçak yollarla gittiğini söyledi.
İnternet ve telefon üzerinden kendilerini Güney Kıbrıs'a götürecek kişilere ulaştığını belirten Asker, bu kişilerle Mersin'de buluşup görüştüklerini kaydetti.
Asker, Kıbrıs için kendilerinden kişi başı 2 bin 500 dolar civarında para istendiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Hem Türkiye hem de Suriye tarafındaki kişilerle toplamda 2 bin 500 dolara anlaştık. Bizi Kıbrıs'a ulaştıracaklardı. Paranın bir kısmını verdik bir kısmını da ulaştıktan sonra verecektik. 12 metre uzunluğunda bir tekneyle götürdüler. Gece kaçak olarak yola çıktık. Yola çıktığımızda deniz çok dalgalıydı. Dalgalar yüzünden teknenin bir bölümü hasar gördü. O nedenle su almaya başladı. Battıktan sonra çok sayıda kişi boğuldu. Herkes kendini kurtarmak için çalışıyordu. Bizi götürdükleri tekne eskiydi. Çok sayıda kişi öldü. Ölenlerin çoğunluğu Suriyeliydi. Amcamın çocukları ve eşleri de boğuldu. Tekne battıktan sonra 8-9 saat denizde kaldık. Yüzerek hayatta kaldık".
Teknenin battığı bölgenin Türkiye ve KKTC arasında bir yer olması nedeniyle kendilerini Türk sahil güvenlik ekiplerinin kurtardığını dile getirerek, ekiplere teşekkür etti.
 

Cuma: Dalgalar geldikçe tekne çok su aldı ve bir süre sonra battı
 

Göçmenlerden Ahmet Cuma da İdlib'den 7 gün önce Kıbrıs'a gelmek üzere birkaç arkadaşıyla Mersin'e geldiğini anlattı.
Kendilerini Kıbrıs'a götürecek teknenin denize açıldıktan bir süre sonra altında delik oluştuğunu ve su almaya başladığını vurgulayan Cuma, "Oradan suyu dökmeye çalıştık ama motor su nedeniyle durdu. Çok fazla dalga vardı. Dalgalar geldikçe tekne çok su aldı ve bir süre sonra battı. Herkes suyun içerisinde kaldı." dedi.
Teknede yaklaşık 150 kişinin olduğunu bildiren Cuma, "Tekne battıktan sonra 8-9 saat yüzerek denizde kaldık. Bizi gören bir tekne Türk sahil güvenliğine haber verdi. Onların haber vermesi üzerine sahil güvenlik bizi gelip kurtardı. Çok sayıda kişi hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.
 

Hani: Yeniden hayat kurmaya çalıştık

Suriyeli Ahmet Hani ise Suriye'nin Harim Kasabası’nda yaşadığını ve Hatay üzerinden bir ay önce Türkiye'ye geçtiğini söyledi.
Amcasının çocuklarıyla Türkiye'ye gittiğini kaydeden Hani, "Mersin'den Kıbrıs'a gitmek istiyorduk. Gemide 150 kişi vardı. Gemi batınca 9 saat yüzdük.  Bazıları öldü, onlar kurtulamadı. Boğulanların arasında kadın ve çocuklar da var. Suyun içerisinde çok korktuk. Biz de öleceğimizi düşündük. Türkler çok iyiler. Türklere teşekkür ederiz." diye konuştu.
Göçmenlerden Esham Muhammed de gece saatlerinde denize açıldıkları teknenin bir süre sonra su almaya başladığını dile getirdi.
Özellikle motor bölümünün çok su aldığına işaret eden Muhammed, "Su alan tekne battı. Kendimizi denize attık. Yaklaşık 8-9 saat yüzdük. Türkiye Sahil Güvenlik ekipleri geldi bizi kurtardı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidiyorduk. Kıbrıs'a ulaşmaya yeniden hayat kurmaya çalıştık. Yaşamak için gidiyorduk birçoğu yolda hayatını kaybetti." dedi.
Göçmenlerden Suud el Abdullah ise gece saatlerinde yola çıktıklarını ve sabah erken saatlerde teknenin battığını ifade etti.
  

Cenazeler teslim edildi

Yenierenköy açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu cesetlerine ulaşılan 19 kişinin tamamının kimliklerinin tespit edildiği belirtildi.

Teknenin batması sonucu ölen 19 kişiden isimleri belirlenen 5 kişinin ardından diğerlerinin de kimlikleri tespit edildi.

Yaşamını yitirenler arasında Muhammed Abdul Hamid Diben, BiesenAhmed, AhvatŞemali, Mamoun Muhammed Hamdu, Hani Abdul Ahmed, Hasan Mustafa ve ZiyatElhüseyin'in cenazeleri toprağa verilmek üzere yakınlarına teslim edildi.

Öte yandan, yapılan otopside hayatını kaybedenlerden bir kadının yaklaşık 7 aylık hamile olduğu belirlendi.

Batan teknedeki yakınlarından haber alamayan çoğunluğu Suriye vatandaşı birçok kişi de kimlik tespiti için cesetlerin getirildiği Adana Adli Tıp Kurumu'na başvurdu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108