Oltasını alan, Çipura avına koştu!

banner37

Kıbrıs’ın güneyinde, olumsuz hava koşulları nedeniyle, bir balık üretme çiftliğinin patlayan kafesinden kaçan 20 bine yakın Çipura türü balık, Gazimağusa’nın Palm Beach kıyısına ulaştı

banner87
Oltasını alan, Çipura avına koştu!
banner90
banner99

SEPETLER DOLDU, YÜZLER GÜLDÜ… Otuz yıldır balık avladığını anlatan Halil Özkutupel, mantar toplarken, oğlundan haber geldiğini, oltasını alır almaz kıyıya koştuğunu söyledi ve “Oğlumla birlikte kovalarımızı doldurduk. Keyifliyiz. Bu gece ziyafet var. Normal zamanda bu kadar çok tutamazdık. Tecrübeye gerek yok, tavuk eti ve karidesle avlıyoruz. Çiftlikten kaçan balıklar çiftlik sahibini üzdü, bizi güldürdü” dedi.

Sedef BOŞNAK

Kıbrıs’ın güneyinde, olumsuz hava koşulları nedeniyle, bir balık üretme çiftliğinin kafesi patladı.

Çiftlikte yetiştirilen 20 bine yakın Çipura türü balık, Gazimağusa’nın Palm Beach kıyısına ulaştı. Haberi sosyal medyadan duyan, çok sayıda amatör balıkçı, Palm Beach’e akın etti.

Renkli görüntülere sahne olan Palm Beach’te, adeta bayram sevinci vardı. Balıkçıların, gece geç saate kadar balık avlandığı öğrenildi.

Otuz yıldır oltayla balık avladığını anlatan Halil Özkutupel, mantar toplarken, oğlundan haber geldiğini belirterek, oltasını alıp kıyıya koştuğunu anlattı.

Halil Özkutupel, “Oğlumla birlikte kovalarımızı doldurduk. Keyifliyiz. Bu gece ziyafet var. Hemen hemen her gün balık avına geliyorum, ilk kez bu kadar bereketli oldu. Çok mutluyuz. Balıkları, tavuk göğsü ve karidesle avlıyoruz. Çiftlikten kaçan balıklar çiftlik sahibini üzdü, bizi güldürdü” dedi.

Kaleburnulu bir amatör balıkçı ise, işten izin alıp Palm Beach’e koştuğunu ifade etti ve içi balık dolu ızgarasını göstererek, objektifimize poz verdi.

“Çiftlik balığı sakin su arar”

DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Burak Ali Çiçek, çiftlik balıklarının evcil olduğunu belirterek, delinen kafesten serbest kalan balıkların kıyıya ulaştığını söyledi.

Burak Ali Çiçek, “Çiftlik balığı sakin su arar. Serbest kalınca, kıyın kıyın kıyıya geldi. Vahşi balık olmadığından sakin su aradı. Avlamak için oltaya dahi gerek yok. Yemleyip, kepçeyle bile alınabilir” dedi.

Çiçek, ayrıca, güneydeki çiftliklerin, 15-20 bin balık kapasitesinde olduğunu ifade etti ve balığın faydalarından söz ederek bol bol tüketilmesi gerektiğini anlattı.

“Tahlil yapılsın”

KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan ise, her yıl kış ayında, çiftliğin kafesinin patladığını anımsattı ve bu balığın tüketilmeden önce tahlil yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı olup olmadığının garantisi olmadığını ileri süren Kemal Atakan, “biz gitmedik. Balığın ne olduğunu bilmiyoruz. Bakanlık, vatandaşı uyarmalı. Sağlıklı olduğunun garantisi yok, tahlil yapmakta fayda var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75