banner6

Ölümden kaçan mülteciler yeniden ölüme gönderiliyor

banner37

“Mülteci ve Sığınma Hakkı Yasa Tasarısı” 2017-2018 yıllarında hazırlanıp 2019 yılında da güncellendi ancak bir türlü meclisten geçemediği için ülkeye gelen mülteciler halen suçlu muamelesi görüyor

Ölümden kaçan mülteciler yeniden ölüme gönderiliyor
banner8

Ahmet UÇAR

İNSAN HAKLARINA UYGUN DAVRANILMIYOR…“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin 14. Maddesi’nde “Herkesin, sürekli baskı altında tutulduğunda, başka ülkelere sığınma ve kabul edilme hakkı vardır” ifadesi yer alırken, “1951 Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin BM Sözleşmesi”ne göre de mültecilerin zulüm görme riski altına girebilecekleri ülkelere geri gönderilmesi yasak ancak ülkemize sığınan mülteciler, gerekli yasal düzenleme bulunmadığı için bu haklardan yararlanamıyor. Bir şekilde KKTC’ye ulaşıp, yasa dışı olarak ülkeye giren mülteciler, tutuklanıyor, yargılanıyor, cezaya çarptırılıyor ve ülkeden sınır dışı ediliyor. Kısacası, ülkelerindeki savaş veya başka nedenlerle ülkelerinden kaçan bu insanlar yeniden kendi ülkelerine gönderiliyor.

“YASA YAPMAK İÇİN BÜTÇE YOK”… Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bağlı Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan, 2017-2018 yılları içerisinde hazırlanan mültecilerin sığınma hakkına yönelik yasa tasarısının 2019’da güncellendiğini ancak bir türlü meclisten geçmediğini belirterek, devlet yetkililerinin ‘bütçe olmaması nedeniyle bu yasanın yürürlüğe girmediği’ cevabını verdiğini ve bu nedenle ülkemize sığınan mültecilerin sorunlar yaşadığını kaydetti. Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum ise o kadar girişimler yapılmasına rağmen hazırlanan yasa tasarısının meclisten geçmediğini, Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın düzenlenmediğini ve Uluslararası Koruma Yasası’nın da çıkarılmadığını vurguladı.

Ülkemizde Mülteci ve Sığınma Hakkı Yasası’nın bir türlü yürürlüğe girmemesi nedeniyle KKTC’ye sığınan mültecilerin insan hakları ihlal ediliyor.

Mültecilerin sığınma haklarına yönelik yasa tasarısı 2017-2018 yıllarında hazırlandı ve 2019 yılında da güncellendi ancak bir türlü meclisten geçemedi. Yasa olmadığı için de, ülkelerindeki savaş, iç savaş, ekonomik veya politik sıkıntılar gibi nedenlerle kaçarak, bir şekilde KKTC’ye ulaşan mülteciler sığınma talebinde bulunamadığı gibi suçlu muamelesi görüyor, tutuklanıp, hapse atılıyor, ardından da ülkelerine gönderilmek üzere sınır dışı ediliyor.

“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin 14. Maddesi’nde “Herkesin, sürekli baskı altında tutulduğunda, başka ülkelere sığınma ve kabul edilme hakkı vardır” ifadesi yer alırken, “1951 Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin BM Sözleşmesi” de, mültecilerin zulüm görme riski altına girebilecekleri ülkelere geri gönderilmesini yasaklıyor ancak KKTC’ye sığınmak isteyen mülteciler bu haklardan yararlanamıyor.

banner134

Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bağlı Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan, mülteci sığınma hakkı yasasının bulunmaması nedeniyle KKTC’ye sığınan mültecilerin mağduriyet yaşadığını belirterek, milletvekili ve daha yetkili kişilerle yaptığı görüşmeler sonucunda ise bu yasanın bütçe yetersizliği nedeniyle hayata geçirilmediği yönünde cevap aldığını kaydetti.

Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum da, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne göre mültecilerin sığınma ve tehlikeli ülkeye gönderilmeme hakkının bulunduğunu anımsatarak, öte yandan ülkeye yasa dışı olarak giren mültecilerin cezalandırılmaması gerekmesine rağmen KKTC’ye sığınan mültecilerin tüm bu haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

Akcan: Yasa tasarısı yıllardır bekliyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bağlı Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan, ülkemizde Mülteci ve Sığınma Hakkı Yasası’nın bulunmaması nedeniyle ülkelerinden kaçıp KKTC’ye gelen mültecilerin mağduriyet yaşadığını belirterek, Mülteci ve Sığınma Hakkı Yasa Tasarısı’nın 2017-2018 yıllarında hazırlandığını, 2019’da da güncellendiğini ancak bir türlü meclisten geçmediğini kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’ne göre mültecilerin sığınma hakkı bulunsa da ülkemizde buna yönelik bir yasanın olmaması nedeniyle, bu beyannameye uygun hareket edilmediğini söyleyen Akcan, milletvekillerinden başlamak üzere daha yetkili kişilerle bu konuda görüşmeler yaptığını ve yasanın bütçe yetersizliği nedeniyle hayata geçirilemediği cevabını aldığını vurguladı.

Akcan, mültecilerin barınma, eğitim, iş ve bunun gibi birçok ihtiyacının bütçeye dayandığına işaret ederek, öte yandan ortada insan hakkı ihlalinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

İnsanların ülkelerinde tehdit altında olmaları nedeniyle başka bir ülkeye sığındıkları üzerinde duran Akcan, bu konuda yıllardır mücadele vermelerine rağmen bu konunun sadece basına yansıdığını, başka bir değişikliğin yaşanmadığını anlattı.

Akcan, KKTC’ye sığınan mültecilerin genellikle Türkiye veya Güney Kıbrıs’a gönderildiğini söyleyerek, ülkemizde ise sadece 100 civarında mültecinin bulunduğunun altını çizdi.

Mültecilerin kimi zaman suç potansiyeli olarak da görüldüğünü belirten Akcan, Ercan Havalimanı’nda onlarca kişinin uygun olmayan vaziyetlerde kaldığını hatırlattı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ve halkın geçtiğimiz sene Suriyeli mültecilere yaptığı gibi bu insanlara yardım elini uzattığını ve seferber olduğunu dile getiren Akcan, devlet yetkililerinin ise bu yasayı çıkarmadığını yineledi.

Osum: Mültecilerin insan hakları ihlal ediliyor

Mülteci Hakları Derneği Proje Koordinatörü Fezile Osum, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne göre mültecilerin sığınma ve ülkelerine geri gönderilmeme hakkının bulunduğunu belirterek, ülkemizde mültecilerin sığınma hakkını sağlayacak yasanın bulunmaması nedeniyle mağduriyet yaşandığını kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin işkencenin ve insanlık dışı davranışların önlenmesine yönelik çalışmalar da yürüttüğünü dile getiren Osum, can güvenliklerini sağlamak için KKTC’ye sığınan mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesinin de işkence ve insanlık dışı bir davranış olduğunu ifade etti.

Osum, ülkemizde sığınma rejiminin olmaması nedeniyle ülkemize sığınan mültecilerin insan haklarının ihlal edildiğine işaret ederek, dünyada savaşlara da bağlı olarak yaşanan zorunlu göçlerin yaşandığını ve yaşanmaya da devam edecek gibi göründüğünü anlattı.

Usullere uygun olarak ülkeye giriş yapmayan mültecilerin cezalandırılmasının da insan hakları çerçevesinde uygun bir davranış olmadığına dikkat çeken Osum, ülkemizde ise bu kişilerin cezalandırılıp deport (sınır dışı) edildiğini vurguladı.

Ülkemizde şu an 100 civarında mültecinin bulunduğunu belirten Osum, ancak bu kişilerin devlet tarafından değil Birleşmiş Milletler tarafından aldıkları koruma belgesiyle ülkemizde kaldığını söyledi.

Mülteci Hakları Derneği olarak 2017 yılında bir yasa tasarısı hazırlandığını ancak hâlâ bir sonuç alınmadığını belirten Osum, Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın düzenlenmesi veya Uluslararası Koruma Yasası’nın çıkarılması gerektiği yönünde girişimlerde bulunmalarına rağmen meclisin hiçbir adım atmadığını kaydetti.

Yürürlükteki Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın eksik, eski ve İngiliz Kolonileri zamanından kalmış bir yasa olduğuna dikkat çeken Osum, bu konuda girişimde bulunulmasının önem arz ettiğini dile getirdi.

Osum, mültecilerin sığınma hakkına yönelik yasal düzenleme yapılması noktasında yetkililerin zaman zaman bütçe ile yapısal eksiklikleri bahane olarak gösterdiğini ve yabancı düşmanlığı içeren refleksler alabildiğini dile getirerek, öte yandan birçok milletvekilinin bu durumun insan haklarını ihlal etmek anlamına geldiğinin bilincinde olduğunu ifade etti.

Ülkemizde sığınma ve koruma politikalarının bulunmadığını, buna paralel olarak da bütçe yaratılamadığını anlatan Osum, yetkililer tarafından bütünsel bir adım atılması noktasında Mülteci Hakları Derneği olarak her türlü yardıma hazır olduklarını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88