Ölümden kaçtık, affedin!

banner37

“Mazot bitti” diyerek kaptanının terk ettiği balıkçı teknesiyle saatlerce denizde sürüklendikten sonra önceki gün perişan halde Taşlıca sahiline çıkan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 17 Suriyeli göçmen dün mahkeme huzurundaydı:

Ölümden kaçtık, affedin!
banner8

Sedef BOŞNAK

Suriye’den, Güney Kıbrıs’a gitmek için çıktıkları deniz yolunda, “mazot bitti” diyerek kaptanının terk ettiği balıkçı teknesiyle, saatlerce denizde sürüklendikten sonra önceki gün öğleden sonra Taşlıca’da sahile çıkan ve bölgedeki bir çoban tarafından fark edilip polise bildirilen Suriyeli göçmenler, dün, tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

En küçüğü 4 aylık, en büyüğü ise 11 yaşında olan 6 çocuk da anneleriyle birlikte mahkemeye götürüldü. Çocuklar, mahkeme süresince polis gözetiminde, duruşmanın gerçekleştiği salonun dışında bekletildi.

Aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri alınan 4’ü kadın 11 yetişkin Suriyeli göçmenden 1’i tümü adına, mahkemede söz hakkı alarak konuştu.

Korku ve çaresizliklerini dile getiren Suriyeli göçmen, “Suriye’de savaş var. Ölümden kaçabildiğimiz kadar kaçıyoruz. Güney Kıbrıs’a gitmek için yola çıktık. Yolda talihsizlik yaşadık. Mazot bitti, buraya sürüklendik. Bizi affedin” diye konuştu.

Bulunduktan sonra, su ve yiyecek ihtiyaçları karşılanan Suriyeli göçmenler, PCR testleri yaptırılıp sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, Gazimağusa’daki bir öğrenci yurdunda yerleştirildi.

Kıyıdan 15 metre açıkta karaya oturan, Rısk Allah isimli tekne ise, kuma oturduğu için denizden çıkarılması mümkün olmadı.

Kaptanın ismi belirlendi

banner134
Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için, İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Ercan Kunduracı’yı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Erkan Kunduracı, zanlıların, 9 Temmuz’da, saat 16.30’da, Karpaz Bölgesi’ndeki Taşlıca deniz sahilinde, suçüstü tespit edilip tutuklandıklarını söyledi.

Erkan Kunduracı, zanlıların, kaptanı meçhul, Rısk Allah isimli LA 2351 Laskiye-Suriye kayıtlı 8 metre uzunluğundaki ahşap balıkçı teknesiyle, Suriye’den yola çıkıp, onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ye giriş yaptıklarını anlattı.

Kunduracı, tutuklanan zanlıların, PCR testlerinin akabinde, sağlık kontrolünden geçirilip, Gazimağusa’daki bir öğrenci yurduna yerleştirildiğini belirtti ve bir kısmından ifade temin ettiğini anlattı.

İsmini tespit ettikleri gemi kaptanını aradıklarını anlatan tanık polis, henüz yeni başlattığı soruşturmasını tamamlayabilmek için süreye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren nöbetçi Yargıç Seran Bensen, tahkikatın salimen neticelendirilebilmesi için, talep edilen süreye ihtiyaç duyulduğuna bulgu yaptı ve zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75