Ölüme davetiye çıkarılıyor!

banner37

Ülkede, özellikle 2019 yılında meydana gelen ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan 20 kazadan 12’sinin araçların karşı şeride geçmesi sonucu olması dikkat çekti. Söz konusu bu 12 kaza sonucunda 16 kişinin hayatını kaybetmesi yollardaki bariyer ve oto korkuluk eksikliklerini biz kez daha gözler önüne serdi:

banner87
Ölüme davetiye çıkarılıyor!
banner90
banner99

BARİYER VE OTO KORKULUK ŞART… Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde, Turunçlu-Ulukışla arasında önceki gün bir aracın karşı şeride geçmesi sonucu üç kişinin ölümüyle sonuçlanan kaza, yollarda karşı şeride geçmeyi engelleyen bariyer ve yoldan dışarı çıkmayı engelleyen oto korkuluk eksikliklerini bir kez daha gündeme taşıdı. Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere çeşitli kesimler tarafından yollardaki oto korkuluk ve bariyer eksiklikleri gündeme taşındı. Ulaştırma Bakanlığı ise 2018 ile 2019 yıllarında bu eksiklikleri gidermek için bütçe talep ettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını açıkladı

“BÜTÇE AYRILIP, BİLGİLİ PERSONEL ALINMALI”… Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, önceki gece 3 kişinin ölümüne neden olan ve bütün adayı yasa boğan trafik kazasının kendisini de üzdüğünü, altyapının yetersiz olmasının kazaya sebep olduğunu söyledi Erduran, altyapıyı güçlendirmek için Karayolları Dairesi’nin ciddi bir bütçe ayırması ve dairede çalışan personelin bilgili olması gerektiğine dikkat çekti. Hasan Nihat Erduran, yolların tamir edilmesi, yollara oto korkulukların monte edilmesi ve ışıklandırma yapılabilmesi için ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi

Ceren ÖZBİL-Erol KANLIADA

Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerinde, Turunçlu-Ulukışla arasında, önceki gün, bir aracın karşı şeride geçmesi sonucu üç kişinin ölümüyle sonuçlanan kaza, yollarda, karşı şeride geçmeyi engelleyen bariyer ve yoldan dışarı çıkmayı engelleyen oto korkuluk eksikliklerini bir kez daha gündeme taşıdı.

Ülkede özellikle 2019 yılında meydana gelen ve 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan 20 kazadan 12’sinin araçların karşı şeride geçmesi sonucu olması dikkat çekti. Söz konusu bu 12 kaza sonucunda 16 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca geri kalan 20 kazadan 5’i de araçların yolun solundan dışarı çıkması sonucu meydana geldi.

Bu durum ise yollara, oto korkuluk ve bariyer yapılmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Karayolları Dairesi eski müdürlerinden Hasan Nihat Erduran konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı yaptığı yazılı açıklamada, bariyer eksikliklerinin kazalarda pay sahibi olduğunu söylerken, KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Hasan Nihat Erduran da, trafikteki sorunların giderilmesi için ciddi bir bütçe ayrılıp, projeler hazırlanması gerektiğini belirtti.

Buna karşılık Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 2018 ile 2019 yılında, yollardaki eksikliklerin giderilmesi için Maliye Bakanlığı’ndan bütçe talep edildi, ancak olumlu yanıt gelmedi. Aynı talep 2020 yılı bütçesi için de yapıldı.

Ulaştırma Bakanlığı bütçe talep etti, Maliye Bakanlığı kabul etmedi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Ercan Yonca kavşağından Mağusa girişindeki çembere kadar olan yol boyunca kavşak aydınlatılması, gerekli yerlere oto korkuluk konulması, yol genelinde çökme ve bozulmaların tamiratı, tabelaların bakımı ve çoğaltılması, yol çizgilerinin yenilenmesi ve Hamitköy ışıkları ile Haspolat Çemberi arasındaki yola üçüncü şeridin eklenmesi için 2018 ve 2019 yıllarında Maliye Bakanlığı’ndan bütçe talep edildi.

Ancak Maliye Bakanlığı bu talebe olumlu yanıt vermedi. Ayrıca aynı talep 2020 yılı bütçesi için de yapıldı.

Akıncı: Bariyer eksikliği kazada pay sahibi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gazimağusa -Lefkoşa ana yolunda, Turunçlu-Ulukışla arasında pazar akşamı meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Yahya Amasyalı, Aysın Amasyalı ve Haşim Girgin’e rahmet; kazada yaralanan İlayda Amasyalı ile Hasan Amasyalı’ya acil şifalar diledi.
   Cumhurbaşkanı Akıncı, kaza nedeniyle yayımladığı başsağlığı ve taziye mesajında, aşırı sürat ve dikkatsiz sürüş yanında, bölünmüş yollarda karşı şeride geçmeyi engelleyen bariyer eksikliğinin de kazada pay sahibi olduğunu belirterek, bu yönde ivedilikle planlamalar yapılmasını istedi.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın mesajı şöyle:
   “Dün (pazar) akşam meydana gelen trafik kazasında üç insanımızı daha yollarda kaybettik. En başta kendilerine Tanrı’dan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, yaslı ailelerin acısını paylaşırım. Bu kazada da, birçoğunda olduğu gibi aşırı sürat ve dikkatsiz sürüş elbette büyük rol oynamıştır. Ne var ki bölünmüş yollarımızda karşı şeride geçmeyi engelleyen bariyerlerin eksikliği de bu sonuçta pay sahibidir. Bu nedenle yeni yollar yapılmasını isterken, öncelikle mevcutlardaki alt yapı eksikliklerini gidermek hedef olmalıdır. Çalışmaların bu yönde yoğunlaşması ve gerekli planlamaların ivedilikle yapılması toplumsal bir beklentidir diye düşünüyorum.”

 

Erduran: Alt yapı yetersiz

Karayolları Dairesi eski Müdürü Hasan Nihat Erduran, önceki gece 3 kişinin ölümüne neden olan ve bütün adayı yasa boğan trafik kazasının kendisini de üzdüğünü, altyapının yetersiz olmasının kazaya sebep olduğunu söyledi.

Erduran, altyapıyı güçlendirmek için Karayolları Dairesi’nin ciddi bir bütçe ayırması ve dairede çalışan personelin bilgili olması gerektiğine dikkat çekti.

Yolların onarılması, yollara oto korkulukların monte edilmesi ve ışıklandırma yapılabilmesi için ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Erduran, adanın bazı yerlerinde oto korkulukların gerekmeyen yerlere monte edildiğini ve gereken yerlere oto korkuluk konulmadığını ifade etti.

Erduran, Karayolları Dairesi Müdürü olduğu zamanlarda, yolların iyileştirilmesi için birçok proje hazırladığını, fakat projeleri uygulamaya koyamadan görev değişikliği olduğunu vurguladı.

Erduran, söz konu projelerin içinde, adadaki kavşakların planlanmasının da yer aldığını, birçok bölgede ise trafiği rahatlatmak amaçlı projelerin var olduğunu, fakat bu projelerin halen yürürlüğe girmediğini söyledi.

Erduran, sözlerine şöyle devam etti:

“Benim dönemimde yapılan projelerde, kavşakların aydınlatılması, birçok yolun rahatlatılması, oto korkulukların monte edilmesi ve sınır kapılarında yaşanan sıkışıklıkların giderilmesi öngörülüyordu ama zaman yetmedi.

Ülkemizin altyapısı maalesef yetersiz, bu yüzden iyileştirme çalışmalarına bir an önce başlanması kesinlikle şarttır.

Fazla göze batmasa da limit üstü yük taşıyan ağır vasıta araçlar da yolların bozulmasına ve çökmesine neden oluyor. Bu da bazı zamanlarda yaşanan kazaları kaçınılmaz hale getiriyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108