banner6

Ölüme sebebiyetten 4 yıl hapis yatacak

banner37

Yolcu koltuğundaki cep telefonunu almaya çalışırken yönetimindeki araçla karşı şeride geçerek kaza yapan ve 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın ölümüne neden olan Fatma Yakupoğluları’nın yargılanması tamamlandı

Ölüme sebebiyetten 4 yıl hapis yatacak
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“KURAL İHLALLERİ CAN KAYIPLARINA YOL AÇIYOR”… Sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmesi ve ihmalkarlıkları sonucu trafikte can kayıplarının meydana geldiğine vurgu yapan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip, 50 yaşındaki sanığın, süratini salim hadde indirmemesi ve yolcu koltuğundaki cep telefonunu almaya çalışırken kazaya sebebiyet vermesini aleyhine değerlendirdiklerinin altını çizdi. 10 Mart 2019 tarihinde Lefkoşa-İskele anayolu üzerindeki Yeniceköy kavşağı yakınlarında meydana gelen kazada İlter Taşpınar hayatını kaybetmiş, sanık ve Umut Çavuşgil de yaralanmıştı.

Ercan-İskele anayolunda iki yıl önce Yeniceköy kavşağı yakınlarında iki aracın yüz yüze çarpışması sonucu meydana gelen ve 27 yaşındaki İlter Taşpınar’ın yaşamını yitirdiği trafik kazasından sorumlu tutulan 50 yaşındaki Fatma Yakupoğluları, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamasıyla itham edilen sanık, aleyhindeki davaları kabul etti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı Hüseyin Baflı hazır bulundu.

Davanın kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığı aleyhine getirilen davalardan kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Katip, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmesi ve ihmalkarlıkları sonucu trafikte can kayıplarının meydana geldiğine vurgu yapan Katip, bu konuda insanların derin endişe duyduklarına dikkat çekti.

Katip, yaşanan ölümlü trafik kazasının oluş şekline işaret ederek, sanığın, aracıyla seyir halindeyken cep telefonuna uzandığı esnada karşı şeride geçip, o esnada karşı istikametten gelmekte olan Lefkoşa’da sakin İlter Taşpınar’ın yönetimindeki PR 959 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu çarpıştıklarını anımsattı.

Kazanın neticelerinin oldukça ağır olduğuna vurgu yapan Kıdemli Yargıç Katip, sanığın süratini salim hadde indirmemesi ve yolcu koltuğundaki cep telefonunu almaya çalışırken, kazaya sebebiyet vermesini aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Katip, ayrıca sürücülerin trafik kurallarına uymakla yükümlü olduklarının altını çizdi. Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, oybirliği ile 4 yıl hapis cezasına mahkum ettikleri sanığı ayrıca 1 yıl da motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

Kaza nasıl olmuştu?

banner134

Kaza, 10 Mart 2019 tarihinde saat 16.15’te Lefkoşa-İskele anayolu 4-5 kilometreleri boyunca GS 918 plakalı aracı doğu istikametine doğru kullanan Kalavaç’ta sakin Fatma Yakupoğluları’nın, Yeniceköy yol kavşağına yaklaştığında dikkatsizliği sonucu yolun sağına geçerek, o esnada karşı istikametten gelmekte olan Lefkoşa’da sakin İlter Taşpınar’ın yönetimindeki PR 959 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu çarpışmaları sonucu gerçekleşmişti. 

Kazada ağır yaralanan İlter Taşpınar tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Çarpışma sonucu her iki aracın da yolun sağından çıkmış, kaza sonucu her iki araç sürücüsünün yanı sıra PR 959 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Umut Çavuşgil de yaralanmıştı.

Fatma Yakupoğluları, hastanede polise, “Ön yolcu koltuğundaki cep telefonumu almaya çalışırken sağ şeride geçip, kaza yaptım” beyanında bulunmuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 ay Önce

Bir cana 4 yıl ha!! !!!! Bu nasil adalet!!!!

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88