banner6

Ölümlerin başlıca sebebi beyin kanaması

banner37

Ölümlerin başlıca sebebi beyin kanaması
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Sağlığın korunması için kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi çok önemlidir.

   Vücudun her hangi bir yerindeki ağrıyı hap alarak geçiştirmemek, ağrıyan bölge ile ilgili uzmana danışmak da sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için oldukça önemli.

   KIBRIS olarak beyin ve sinir alanında ne tür hastalıkların yaygın olduğu ve bu anlamda olası hastalıkların önüne bir nebze olsun geçebilmek adına Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Ebeoğlu’nun uzmanlığına ve tavsiyelerine başvurduk.

   Ebeoğlu, kendilerine başvuran hastalar içinde en yaygın rastladıkları vakaların bel, boyun fıtığı ve kırıkları olduğunu, trafik kazalarının artması sonucu travmalara çok sık rastlamaya başladıklarını söyleyerek, kaza ve uyuşturucu kullanımı ile artan beyin kanaması vakalarının da sık müdahalelerde bulunduklarını, aynı şekilde beyin tümörü vakalarında da artışlar gözlemlediklerini kaydetti.

   Ebeoğlu, beyin ve sinir hastalıklarında meydana gelen ölümlerin başında beyin kanaması ve tümör olduğunun altını çizerek, vatandaşları özelikle alkol ve uyuşturucu kullanmamaları konusunda uyardı.

   Ebeoğlu, beyin kanaması riski yaratan yüksek tansiyonun önüne geçebilmek için belirli saatlerde güneş altında dolaşmamanın öneminde de bahsederek, şiddetli ve sık baş ağrısının hap içerek geçiştirilmemesi, bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi.

“Trafik kazalarına bağlı travmalarda artış var”

   Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Ebeoğlu, beyin cerrahisinin sadece beyine bakmadığını, boyun fıtığı, bel kırığı ve boyun kırığına da baktığını söyledi.

   Ebeoğlu, son zamanlarda ilgilendikleri vakalar arasında en fazla trafik kazalarından kaynaklı travmalar olduğunu belirterek, trafik kazalarına bağlı travmalarda ciddi artış olduğuna dikkat çekti.

   “Bel ve boyun fıtığı zaten sürekli görülen hastalıklar arasındadır” diyen Ebeoğlu, artan trafik kazalarına bağlı beyin kanamaları, boyun ve bel kırıklarının da çok sık görülmeye başlandığını kaydetti.

   Genel olarak trafik kazaları dışında beyinde kanamalarının da çok görüldüğünün altını çizen Ebeoğlu, nüfusun artması ve ülkemizdeki uyuşturucu madde kullanımına bağlı gerçekleşen beyin kanaması oranlarında artış olduğunu ve bu oran içinde gençlerin de yer aldığını belirtti.

   Ebeoğlu, tansiyon dengesizliği, yeme içme alışkanlıklarının bozulması ve stres etkisi ile gerçekleşen beyin kanaması vakalarına rastladıklarına işaret ederek, “Beyinin dayanabileceği bir tansiyon vardır. O da 200-220 civarlarındadır. Tansiyon 220 üzerine çıktığında kan beyin bariyerine zarar veriyor ve bozmaya başlar, böyle olunca da beynin içerisine doğru kanama olabilir” dedi.

   Trafik kazaları çok fazla olduğu için ülkemizde diğer ülkelere kıyasla travmaya bağlı ölümlerin daha fazla görüldüğüne işaret eden Ebeoğlu , “Her akşam maalesef ki bir trafik kazası meydana geliyor” şeklinde konuştu

“Tümör vakalarında da artış var”

   Ebeoğlu, beyin ve sinir alanında en sık görünen ölüm sebebinin beyin kanaması olduğunu ifade ederek, bunun yanında son zamanlarda artan tümör vakalarının da ölümlere sebebiyet verebildiğini vurguladı.

   Haftada 3-4 tane beyin tümörü vakası ile karşılaştıklarına işaret eden Ebeoğlu, en sık görünen beyin tümörlerinin vücudun başka bir tarafından beyne metastaz denilen sıçrama tarzında olan tümörler olduğunu kaydetti.

   Beynin kendi tümörlerinin ise evre 4 ve GBM denilen tümörler olduğunu söyleyen Ebeoğlu, bu iki tümör tipi en sık görünenler olduğuna işaret etti.

   Ebeoğlu, evre 4 tümör çeşidinin ise ölüme sebep olduğuna dikkat çekerek, bu evrede en çok 1 buçuk yıl yaşam süresi olduğuna ve en çok görülen tümör çeşitlerinden olduğuna vurgu yaptı.

“Şiddetli ve sık baş ağrılarında uzmana danışılmalı”

   Önemsenmeyen sık ve şiddetli baş ağrıları konusunda uyarak Ebeoğlu, “Vatandaşlar arasında şiddetli baş ağrısı noktasında en çok beyin tümörü korkusu oluşur, ya da önemsenmez. Ama baş ağrısının sebebi beyin kanaması da olabilir” dedi.

   Ebeoğlu, baş ağrısı olan kişilerin aspirin veya panadol alıp durumu geçiştirmesinin doğru olmadığının altını çizerek, muhakkak bir uzmana danışılması gerektiğine dikkat çekti.

   Özellikle sık ve şiddetli baş ağrılarında tetkik yapılmasının önemli olduğuna, hiç değilse bir tomografi çekilmesi gerektiğine işaret eden Ebeoğlu, Nöroloji ya da Beyin Cerrahisi’ne danışılması gerektiğini belirtti.

   “Şu anda klinikte yatan 3-4 beyin kanaması vakası var” diyen Ebeoğlu, bu vakaların kitle şeklindeki beyin kanamaları da olmadığını, Ebru Gündeş hastalığı diye bilinen, beyinde damar baloncuğu olan hastalar olduğuna dikkat çekti.

   Ebeoğlu, geçen hafta da bu durumdan 3 hastayı yatırdıkların, bu nedenle sık ve şiddetli baş ağrısında uzmana başvurmanın hayati önem taşıdığını belirtti.

Uyanık anestezi ameliyatı

   Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir ilki gerçekleştirerek “Uyanık Anestezi” yöntemiyle ameliyat yapan ekibin içinde olan Ebeoğlu, o günü anlattı;

   “Daha önce kan boşaltmada uyanık anestezi yapmıştık, ama tümör ameliyatında bu bir ilkti. Beyin tümöründe değil ama beyin kanamalarında bazı hastaların riskleri yüksek olduğu için boşaltmayı uyanık yapıyorduk. Tümörün konuşma ve el kol hareketlerini etkileyebilecek bir noktada olmasından dolayı, ufak bir yer açılarak yurtdışından getirdiğimiz son teknoloji cihazlarla ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat öncesinde hasta uyanık anesteziye uyumlu mu, değil mi diye bakıldı. Uyanık olması bizim çok işimize yaradı. Uyanık olmasaydı kontrol noktalarına uyarı verdiğimizde hastanın konuşması bozulduğu an orda durmamız gerektiğini anladık. Uyanık yapmasaydık beklide orası hasar görebilecekti.”

“Beyinde enfeksiyon vakalarına da rastlıyoruz”

   Ebeoğlu, kendi alanlarında en çok, en yaygın görünen hastalıkların başında gelen bel, boyun fıtığı ve kırıklarının, trafik kazaları ve uyuşturucu kullanımına bağlı beyin kanamalarının yanında sıra beyinde enfeksiyonlara da rastlandığını kaydetti.

   Beyinde enfeksiyon oluşumunun bağışıklık sisteminin düşmesi veya kazadan sonra kırılan kafatası, kafatasında bir yerin açık kalması ile dış materyalin içerisine girmesi sonucu meydana gelebildiğini ifade eden Ebeoğlu, kısacası kapalı bir sistemin açılması sonucu oluşabildiğini söyledi.

   Ebeoğlu, kulak enfeksiyonlarında da beyine apse atabileceğine işaret etti.

“Yurtdışı sevkleri ciddi oranda azaldı”

   Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, beyin ve sinir cerrahisi bölümünde bütün ekipman, alet ve edevatlarımız mevcut olduğunu söyleyen Ebeoğlu, uzman olarak da 6 kişi olduklarını, tüm uzmanların da her türlü ameliyatı yaptığını kaydetti.

   Ebeoğlu, bazı ameliyatların daha ileri teknoloji gerektirdiğinden ve daha yüksek risk taşıdığından o noktalarda sevk yaptıklarını anlatarak, geçmişe kıyasla yurtdışına sevklerin ciddi derecede azaldığını vurguladı.

   Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ekip olarak yaklaşık nöbetlerle birlikte haftada 10-15 arası, ayda 30-40 ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen Ebeoğlu, en fazla omurga cerrahisi, arkasından beyin kanaması, trafik kazasına bağlı travma ameliyatları, kırıklar ve arkasından da beyin tümörü ameliyatları gerçekleştirdiklerini vurguladı.

   Ebeoğlu, çocuk hastaları da olduğunu ifade ederek, çocuklarda doğumsal olarak bazı anomaliler görülebildiğini, çocuk yaşta da tümörlere rastladıklarını belirtti.

“Alkol ve uyuşturucu kullanmayın”

   Ebeoğlu, dikkat edilmesi gereken noktalara da değinerek, vatandaşları uyardı.

   “Saat 12.00 ile 16.00 arasında güneş altında kalmayın” diyen Ebeoğlu, çok fazla güneş altında dolaşıldığında tansiyon yükselmesi ve beyin kanaması riskinin arttığı gibi cilt hastalıklarına da sebep olabileceğine işaret etti.

   Ebeoğlu, beyin kanaması durumunda kanamayı hızlandırmamak adına çok fazla alkol tüketilmemesi gerektiğini ifade ederek, alkolün kan sulandırdığından, beyinde ufak bir kanama bile olsa büyük bir alan kanamasına sebep olacağına vurgu yaptı.

   Alkolün etkisinin kan sulandırıcı ilaçlar gibi olduğunu söyleyen Ebeoğlu, ikisi birden kullanıldığında ise ciddi derece kanama meydana geldiğini kaydetti.

   “Özellikle alkollü araba kesinlikle kullanmayın” diyen Ebeoğlu, çünkü alkollü trafik kazası ve sonrasındaki kötü sonucu çok sık görmeye başladıklarına vurgu yaptı.

   Ebeoğlu, madde kullanımından uzak durulmasının öneminden bahsederek, maddenin zaten tek başına beyin kanamasına ve beyinde enfeksiyona sebep olabildiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104