banner6

Ölümlü kaza zanlısının kanında‘uyuşturucu’ çıktı

banner37

Ölümlü kaza zanlısının kanında‘uyuşturucu’ çıktı
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa-Gazimağusa anayolunda aracıyla çarptığı yaya Hakkı Afşin’in ölümüne sebep olmakla suçlanan 19 yaşındaki Aktan Naim Yıltan Birkaya’nın kan tahlili sonuçları çıktı ve zanlının kaza anında kanında ‘uyuşturucu madde olduğu’ tespit edildi. Birkaya, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

   Geçtiğimiz yıl Bataklık operasyonu kapsamında ele geçirilen yüklü miktardaki uyuşturucuyla ilgili tutuklanıp serbest bırakılan Birkaya’nın bu teminatı da yeni teminatının belirlenmesinde etkili oldu.

   Öte yandan, hayatını kaybeden Hakkı Afşin’in de kaza günü kamyonunun bozulduğu ve bölgedeki işyerine yürüdüğü esnada kazanın gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı.    

   “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Birkaya, dün sabah teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan polis çavuşu Özhan Öz’ü dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Öz, 11.06.2022 tarihinde saat 07.40’ta Haspolat’ta Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde çift şeritli yolda soldan birinci şerit içerisinde yönetimindeki JR 028 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru seyreden Dilekkaya’da sakin Aktan Naim Yıltan Birkaya’nın seyrettiği yolun sağında bulunan Ergüden Tic. Ltd. önlerine geldiğinde, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybettiğini belirtti.

   Polis çavuşu Özhan Öz, zanlının gitmekte olduğu yöne göre şeridin içinde muhafaza etmeyerek o esnada yolun sağından yürüme zorunluluğu bulunduğu halde gidişine göre solda banket içerisinde yaya olarak aynı istikamete doğru yürümekte olan Lefkoşa’da sakin Hakkı Afşin’e aracının sol ön kısmı ile çarpıp, yoluna devam ederek yine gidişine göre solda bulunan çelik bariyerlere sol yan kısmı ile çarpıp önü doğu istikametine bakar şekilde tekerlekleri üzerinde durduğuna vurgu yaptı.
   Öz, kaza sonucu yaya Hakkı Afşin’in almış olduğu yaralara dayanamayarak kaza mahallinde vefat ettiğini belirtti.

   Polis çavuşu Özhan Öz, Aktan Naim Yıltan Birkaya’dan kan örneğinde uyuşturucu madde çıktığına dikkat çekti.

   Zanlının 2021 yılı içinde uyuşturucu suçundan teminatla serbest bırakıldığını söyleyen Öz, Britanya ve KKTC vatandaşı olan zanlının yargılanmaktan kaçma ihtimali olduğundan tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlının avukatları Mehmet Davulcu ve Hüsnü Tokatlıoğlu, talebe itiraz etmedi.  

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, zanlının uyuşturucu etkisi altında araç kullanıp, bir kişinin ölümüne sebebiyet vermekle methaldar olduğuna vurgu yapıp, iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104