Ölümlü kazaya 3 ay hapis cezası

banner37

Lefkoşa’da 8 Ekim 2016 tarihinde, Şht. Mustafa Ruso Caddesi’nde, yönetimindeki araçla çarptığı yaya Mehmet Yusuf Ergündüz’ün ölümüne neden olan Rifat Gözübüyük’ün davası dün karara bağlandı

Ölümlü kazaya 3 ay hapis cezası
banner99

YAYA DA KUSURLU BULUNDU… Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Rifat Gözübüyük’ün 50 km., hız limitinin olduğu yolda, diğer araçları, yayaları, park halindeki araçları ve bunun gibi unsurları da düşünerek hızını ayarlaması gerektiğinin altını çizdi, ancak maktul Ergündüz’ün de yaya geçidi yerine yolun ortasından geçtiği için kusurlu olduğuna bulgu yaptı. Mahkeme, huzurlarındaki tüm unsurları değerlendirdikten sonra sanığı 3 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı, ehliyetine el konulmasına emir verdi.


Ahmet UÇAR


Lefkoşa’da 8 Ekim 2016 tarihinde, Şht. Mustafa Ruso Caddesi’nde TJB 485 plakalı salon aracıyla şehir merkezine doğru süratli ve dikkatsiz bir şekilde seyrettiği sırada yolun sağından soluna yaya olarak geçmeye çalışan Mehmet Yusuf Ergündüz’e çarparak ölümüne neden olan sanık Rifat Gözübüyük, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararını Yargıç Umut İnan okudu.

banner134

İnan, ülkemizde ölümlü trafik kazalarının yaygınlaştığını belirterek, kanayan bir yara olarak gündemde durduğunu kaydetti.


Sanığın cezası için karar verilirken kazanın oluş şekli, sonuçları, hangi koşullarda gerçekleştiği, sanık aleyhindeki ağırlaştırıcı ve hafifleştirici unsurların neler olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren İnan, öte yandan bu kazaların kamu güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle sanığa caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesinin önem arz ettiğini ifade etti.


İnan, kazanın yaşandığı caddedeki azami hız limitinin 50 olduğuna işaret ederek, sürücünün yolda seyreden araçları, yayaları, park halindeki araçları ve bunun gibi birçok unsuru düşünerek aracının hızını ayarlaması gerektiğini vurguladı.


Maktul Yusuf Ergündüz’ün yaya geçidi yerine yolun ortasından karşıya geçmeye çalışması nedeniyle kazanın yaşanmasında etkisi olduğuna bulgu yapan Yargıç İnan, sanığın 2 çocuk babası ve evli olduğunu, özür dileyerek pişman olduğunu ve polise yardımcı olup adaletin erken tecelli etmesine olanak sağladığını ifade etti.


İnan, tüm bu unsurların ve kamu menfaatinin göz önünde bulundurularak sanığın 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve ehliyetine el konulmamasına karar verildiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75