Ölümlü kazaya 4 yıl hapis

banner37

Lefkoşa-Girne anayolunda 2017’nin nisan ayında meydana gelen trafik kazasında 36 yaşındaki İbrahim Atar’ın ölümüne sebep olmaktan yargılanan 22 yaşındaki Dilnaz Mamedova suçlu bulunarak mahkum edildi

Ölümlü kazaya 4 yıl hapis
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Lefkoşa-Girne anayolunda 27 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen ölümlü trafik kazasıyla ilgili dava dün karara bağlandı ve 36 yaşındaki İbrahim Atar’ın ölümüne sebep olmak suçundan yargılanan 22 yaşındaki Dilnaz Mamedova, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Başkasının Ölümüne Neden Olmak” suçlaması başta olmak üzere çeşitli trafik suçlarından itham edilen sanık suçlamaları kabul etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar, savunma makamı adına avukat Hüseyin Malyalı hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

Hüdaverdi, sanığın işlediği, “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Başkasının Ölümüne Neden Olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası ve/veya 5 bin TL’ye kadar hapis cezası ve/veya her iki cezayı birden öngören, yaygın suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Hüdaverdi, ölümlü trafik kazalarının toplumda büyük bir üzüntüyle karşılandığını belirtti.

 

“Ölümlü trafik kazalarında yıllardır düşüş görülmedi”

Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, ölümlü trafik kazalarında yıllardır düşüş olmadığına işaret etti.

banner134
Hüdaverdi, bu tür suçları işleyenlere kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

Hüdaverdi, Ölümlü trafik kazalarında olguların tartılıp, bir anlık dikkatsizlik ile agresif sürüşle gerçekleşen kazaların farklı değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Hüdaverdi, kazanın neticesinde bir kişinin ölmesi, üç kişinin yaralanmasını sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Hüdaverdi, “Sanık kaza anında panikleyip, stop yerine gaza bastı. Kaza neticesinde bir kişinin ölmesini sanığın aleyhin değerlendiririz” dedi.

Hüdaverdi, müteveffanın ailesinin sanığı affetmiş olmasını, sabıkasız oluşunu sanığın lehine değerlendirdiklerini söyledi.

Hüdaverdi, sanığa ceza takdir ederken, kamu menfaatini göz önünde bulundurduklarını belirtti. Hüdaverdi, sanığın lehine ve aleyhine tüm hususlara değinip, sanığa oybirliğiyle 4 yıl hapis cezası verdiklerini ve 6 ay ehliyetine el koyduklarını açıkladı.

 

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza tarihinde Polis Basın Subaylığı’nın yaptığı açıklamaya göre kaza, 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 23.50 sıralarında 20 yaşındaki Dilnaz Mamedova yönetimindeki ED 760 plakalı araçla Lefkoşa-Girne anayolunun 10-11 kilometrelerinde dikkatsizce seyrettiği sırada aracının direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana geldi.

Mamedova’nın yönetimindeki araç, yolu ikiye ayıran refüje çarptıktan sonra yolun soluna doğru savrularak akasya ağaçlarına çarparak durdu.

Araçta yolcu olarak bulunan 36 yaşındaki İbrahim Atar hayatını kaybederken, yine araçta yolcu olarak bulunan 22 yaşındaki Feray Okuçlu, 21 yaşındaki Hüseyin Doğan ile 23 yaşındaki Umut Şanverdi ve araç sürücüsü Dilnaz Mamedova yaralandı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 08:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75