Ölümlü kazaya yaklaşık 2 bin TL ceza

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Girne- Değirmenlik dağ yolunda meydana gelen ve 3 kişinin ölümü, 7 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kazaya sebep olan tır şoförü 25 yaşındaki Safa Güngör ile ilgili açıklama yaptı.

Ölümlü kazaya yaklaşık 2 bin TL ceza
banner90
banner8

Güngör’ün, 2012’den bu yana KKTC’de kayıtlı olarak dağıtımcı, rafçı ve tır şoförü olarak çalıştığı belirtilerek, “22 Ağustos 2016 tarihinden itibaren geçen 3 ay sürede işveren İlcan Altyapı İnşaat Şti. Ltd. üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmedi, çalışanı tır şoförü Safa Güngör’ün çalışma iznini yenilemedi” açıklaması yapıldı.

Güngör’ün işverenine dün yaklaşık 2 bin TL para cezası kesildiği de kaydedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Safa Güngör, 2012’den itibaren KKTC’de kayıtlı olarak çalışıyor. Güngör’ün 12 Kasım 2012 tarihinden 22 Ağustos 2016 tarihine kadar sırasıyla Asya Su’da dağıtımcı şoför, Mustafa Okman Ticaret Ltd.’de ve Metgin Ltd.’de rafçı ve İlcan Altyapı İnşaat Şti. Ltd’de tır şoförü olarak çalıştığı tespit edildi.

22 Ağustos 2016 tarihinden itibaren geçen 3 ay süresince işveren İlcan Altyapı İnşaat Şti. Ltd. üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmedi ve çalışanı tır şoförü Safa Güngör’ün çalışma iznini yenilemedi. Çalışma Dairesi Müdürlüğü dün tır şoförünün çalışma iznini yenilemeyen işveren İlcan Altyapı İnşaat Şti. Ltd’e kayıt dışı işçi çalıştırdığı gerekçesiyle bin 834 TL tutarında idari para cezası kesti.”

Bakanlığın açıklamasında, Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası altında çıkarılan Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü’ne işaret edilerek, bu kapsamda işverenlere çalışma izinleri sona erdikten sonra 3 ay içinde çalışanlarının iznini yenileme hakkı verildiği anımsatıldı.

banner134
Çalışma izni alınmasıyla ilgili olarak yapılacak her türlü işlemin işverenin sorumluluğunda olduğu da hatırlatılarak, yabancı uyruklu işçi istihdam edecek işverenlerin yurtdışından getirdikleri işçiler için gerekli çalışma iznini tüzükte öngörülen süre zarfında almak zorunda olduğu vurgulandı.

“Yabancı uyruklu çalışanların kendi kusurları dışında işverenlerinin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı uğrayacağı her türlü maddi zarardan işverenin sorumludur” hatırlatması yapıldı.

Çalışma Affı’na da işaret edilen bakanlık açıklamasında, affın kayıt dışında olan iş yaşamını kayıt altına alma önceliğiyle hazırlandığı kaydedildi; affın kanun hükmünde kararname olarak 16 Ağustos’ta yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Kararnameyle ilgili mahkemeden ara emri alındığını, ancak 45 günde 2 bin 697 kişinin bu aftan yararlandığı belirtilerek, “Bu, Çalışma Affı’nın ne denli gerekli olduğunu gözler önüne seriyor” ifadesine yer verildi.

Bakanlık açıklamasında, ilgili affın ve yasa tasarısının 14 Ekim’de Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla onaylandığı, Cumhurbaşkanlığı’na iletilerek de onaylandığı kaydedildi.

Çalışma Affı Yasası’nın, ölümlü trafik kazasının yaşandığı 29 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği de belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kazada yaşamını yitirenlere rahmet, yararlılara şifa dilenerek, “Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak ve yaratılan bilgi kirliliğine son vermek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iddialara yanıt verme ihtiyacı duydu” denildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75