Ölümlü kazaya 4 yıl 6 ay hapislik

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Akdoğan-Yiğitler anayolunda Aralık 2020’de meydana gelen ve Ortaç Gürbüz’ün ölümüyle sonuçlanan kazanın sanığı Muhammed Ali Gündoğan hakkındaki kararını açıkladı

Ölümlü kazaya 4 yıl 6 ay hapislik
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“ADETA KAZAYA DAVETİYE ÇIKARDI”… Dava kararını okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, kazada tek kusurlunun sanık olduğunu, 103 promil alkol etkisi altında, aşırı süratli seyrederek, bir kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi. Kazanın meydana gelmesinin sanığın kusurlarıyla oluştuğuna değinen Gazi, sanığın kazaya adeta davetiye çıkardığına işaret etti. Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Gazi, oybirliğiyle sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini ayrıca 1 yıl motorlu araç sürmekten men ettiklerini açıkladı.

Akdoğan-Yiğitler anayolunda 28 Aralık 2020 tarihinde saat 00.05’te meydana gelen ve Ortaç Gürbüz’ün ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında, aracı kullandığı daha sonra belirlenen ve kanında 103 miligram etil alkol olduğu tespit edilen Muhammed Ali Gündoğan, 4 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tahkikat ekibi, Akdoğan-Yiğitler anayolunda meydana gelen ve Ortaç Gürbüz’ün ölümüyle sonuçlanan ölümlü trafik kazasında, aracı kullanan kişinin Gürbüz değil, Muhammed Ali Gündoğan olduğunun belirlendiğini belirtti.

Polis ilk ifadesinde aracı arkadaşı Ortaç Gürbüz’ün kullandığını belirten Muhammed Ali Gündoğan’ın yalan ifade verdiğini ve aracı kendisinin kullandığını tespit etmişti.

Sanık Muhammed Ali Gündoğan, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma”, “Alkollü araç kullanma”, “Tehlikeli araç kullanma”, “Dikkatsiz araç kullanma” başta olmak üzere 8 ayrı suçlamayı kabul etmişti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Ergin Atıcı ve avukat Levent Kızılduman hazır bulundu.

Davanın kararını okuyan Nüvit Gazi, sanığı aleyhine getirilen davalardan kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Gazi, sanığın işlediği en ağır suçun “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçu olduğuna vurgu yapıp, bu suça 7 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti.

banner134
Başkan Nüvit Gazi, modern yaşamda insanların yollarda hayatını kaybetmesinin en travmatik olaylar arasında olduğuna değindi.

Gazi, ölümle neticelenen trafik kazalarının, tarifi imkansız acılara neden olup, halkı ciddi şekilde endişeye sevk ettiğine dikkat çekti.

Gazi, kazada tek kusurlu olan kişinin sanık olduğunu ve 103 promil alkol etkisi altında ve aşırı süratli seyrederek, bir kişinin ölümüne neden olduğuna vurgu yaptı.

Kazanın meydana gelmesinin sanığın kusurlarıyla oluştuğuna değinen Gazi, sanığın kazaya adeta davetiye çıkardığına işaret etti.

Gazi, kamu menfaati göz önünde tutularak, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti. 

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Gazi, oybirliği ile sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini ayrıca 1 yıl motorlu araç sürmekten men ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75