'Olumlu sonuçlanmazsa müsebbibi Türk tarafı değil'

banner37

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Cenevre’deki görüşmelerin olumlu sonuçlanması için Türk tarafının anlaşma niyetini açıkca ortaya koyması ve anlaşma zemininde elinden geleni yapması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

'Olumlu sonuçlanmazsa müsebbibi Türk tarafı değil'
banner99

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş  ile yaptığı yemekli toplantı 14.45 civarında tamamlandı.

Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılmadan önce açıklamalarda bulundu.

Özgürgün, Cumhurbaşkanı ile haftalık olağan görüşmelerde zaten bir araya geldiklerini ancak bugün Cenevre öncesi bir değerlendirme fırsatı bulabilecekleri bir yemek yediklerini söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Cenevre’deki görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve Türk tarafının anlaşma niyetini açıkca ortaya koyması ve anlaşma zemininde elinden geleni yapması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Bir anlaşmaya varılabilmesi için Türk tarafının bugüne kadar olduğu gibi yapıcı tavrını ortaya koyması, Rum tarafının da yapıcı bir adım atmasının gerekliliğine işaret eden Özgürgün, “Biz bu iyi niyetle gidiyoruz. Gerek Cumhurbaşkanı gerek hükümet gerekse siyasi partiler olarak orada bulunacağız. Bu da ciddiyetimizi gösteriyor” dedi.

banner134

Garantör ülkelerin de orada olacağını hatırlatan Özgürgün, bu formatın 60’lı yıllardan beri ilk defa uygulanacağını söyledi.

Özgürgün, görüşmelerin bir anlaşma noktasında olumlu sonuçlanmasını dileyerek “Benim düşüncem yıllardır süren konunun bir şekilde olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasıdır” dedi.

Özgürgün “Artık Rum tarafı da bilmelidir ki görüşmeler Türk tarafı bu kadar olumlu adım atmasına rağmen olumlu sonuçlanamazsa müsebbibi Türk tarafı değildir. Bu görüşmelerin  ila nihai devam etmesi söz konusu olmayacaktır”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2017, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75