Ölüye bile saygımız yok!

banner37

Girne’de, şehir merkezindeki Türk Mezarlığı, Uluslararası Mezarlık ve İngiliz Mezarlığı, bakımsız, kabirlerin taşları kırılmış, bazıları çökmüş, çöp ve otlarla dolu

Ölüye bile saygımız yok!
banner99

Ali CANSU

Girne’deki eski Türk Mezarlığı, Uluslararası Mezarlık ve İngiliz Mezarlığı, çok bakımsız, ot ve çöplerle dolu. Bu kötü manzara karşısında vatandaşlar, “Bu ülkede değil canlıya, artık ölüye de mi saygı yok?” diye soruyor.

Girne Belediyesi’nin sorumluluğundaki Türk mezarlığında, çöplerin yanı sıra birçok kabrin taşı kırık, her yeri otlar bürümüş.

Yakınları bu mezarlıkta yatan çok sayıda vatandaş, bu duruma tepki gösterdi

Otların büyüdüğü, hurma ağaçlarının dallarının kesilip bırakıldığı mezarlık, deyim yerindeyse kaderine terk edilmiş durumda.

banner134
Kabirler çökmüş ve kırılmış durumda

Yurtdışından ülkemizi gezmeye gelen çok sayıda turistin geçiş yolu üzerinde bulunan uluslararası mezarlık da içler acısı durumda. Buradaki kabirler yıkılmış, haçlar kırılıp bir kenara atılmış, mezarlar çökmüş, ot ve çöplerle dolu.

Bölge sakinleri yabancıların bu gibi yerlere büyük önem gösterdiğine dikkat çekerek, “Girne’ye dünyanın çeşitli ülkelerinden turistler geliyor. Bu gibi istenmeyen görüntülerin yurt dışında söylenmesi durumunda KKTC açısından kötü bir tanıtım olur ve turist sayımız düşer. Yetkililerden, biraz daha duyarlılık bekliyoruz” diye tepki gösterdi.

Eski Türk Mezarlığı ve Uluslararası Mezarlığın durumuna göre daha iyi olan İngiliz Mezarlığı’nın ise bakımı daha iyi. Ancak, etrafındaki demirler eğrilmiş, daha çok bakım ister konumda.

Mezarlıklar rengarenk çiçeklerle dolu olmalı

Vatandaşlar, ülkemizdeki birçok mezarlığın bakıma muhtaç olduğunu ifade ederek, bu gibi yerlerin ot ve çöplerle değil, çiçeklerle dolu olması gerektiğine dikkat çekti.

Özellikle yurtdışından turistleri çağırdığımız ülkemizde bu gibi görüntülerin hiç de hoş olmadığını anlatan vatandaşlar, “Hangi milletten olursa olsun, insanların, son yolculuklarına uğurlandığı mezarlıklar adeta çiçek bahçesi gibi olmalı. Yetkililer, özellikle de bu bölgelerde, temizlik ve bakımdan sorumlu olan Girne Belediyesi’ne çağrı yapıyoruz. Mezarlıkların bakımları derhal yapılmalı, buralara çiçekler ekilmeli” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75