banner6

Ölüye vergi bildirimi hem de taksit imkânı

banner37

Ülkemizde, yıllar önce ölen kişilerin adına vergi borcu olduğunu gösteren belge göndermek moda oldu.

Ölüye vergi bildirimi  hem de taksit imkânı
banner150

banner150

banner99

Güren TİLKİ

Lefke’ye bağlı Yeşilırmak ve Yedidalga’da yıllar önce vefat eden birçok kişiye, vergi borcu geldi. Belgelerde vergi borcu miktarı yok ama borcun mevcut olduğu belirtiliyor.

30 yıl önce vefat eden İbrahim Gözügörmez, 39 yıl önce vefat eden Mehmet Mustafa Çaka, 15 yıl önce vefat

eden Şerifali İbrahim Akça, Şerifali İbrahim Atsa, Fikri Muslu Pim Yusuf Gülçür, üç yıl önce vefat eden Pertev İbrahim Kusella, Enver İbrahim ve daha birçok isme, Muhtarlığa Gelir ve Vergi Dairesi tarafından “resmi belge” olarak vergi bildirimi gönderildi.

Söz konusu isimlerin arasında ülkemizde yaşamayan, yurt dışına yıllar önce göç eden kişiler de var. Hatta bazı isimler yaşadıkları ülkeler olan Londra, Avustralya’da hayatını kaybetti.

Vergi Dairesi’nden gönderilen resmi evrak, bölge muhtarları tarafından ailelere ulaştırıldı ancak muhtarlık, bu görevi zorla yerine getirdi. Çünkü, adına evrak gelen kişilerin yakınlarının çoğu bölgede yaşamıyor.

Zarfı açıp, içinde ölen aile yakınlarının vergi borcunu ödemesi için çağrı yapıldığını gören vatandaşlar, bu duruma tepki gösterdi.

“Bu devlet öleni, yaşayandan ayıramıyor mu? Bu nasıl sistem?” diyerek isyan eden vatandaşlar, sistemdeki bozukluğa işaret etti.

Resmi belgelerde rakam belirtilmedi ancak adı geçen kişinin vergi borcu olduğu not edildi.

Şen: Şok olduk

Umut Şen isimli vatandaş, dedesine gelen vergi borcunu görünce şok geçirdiğini söyledi.

Böyle bir beyannamenin anlamsız olduğunu ifade eden Şen, devletin kayıtlarında ölen insanların adının olup olmadığını sordu.

Resmi belgelerin üzerinde öldükleri de yazıyor

2002 yılında Yeşilırmak’ta hayatını kaybeden Şerifali İbrahim Atsa isimli kişinin adına vergi borcu geldi.

Vergi Dairesi tarafından gönderilen vergi borcu bildirim yazısının üzerinde ilginç şekilde Atsa’nın 2002’de öldüğü, bütün malını da evlatlarına devrettiği yazıyor.

Yeşilırmaklı Mehmet Mustafa Çaka ise, 1978 yılında hayatını kaybetti. Ailesine gönderilen vergi bildiriminde ödemesi gereken tutar belirtilmedi.

Resmi evrak üzerinde Çaka’nın ölüm yılı ve Avustralya’da yaşadığı da not edilmiş.

Ölen adamın vergi borcuna taksitlendirme de yapılacakmış

Aileler gönderilen resmi evrakta şöyle yazıyor:

“2014 yılı ve öncesi vergilendirme dönemine ait tamamen ve/veya kısmen ödenmemiş vergi cezası ve gecikme zamları ile 31 Aralık 2014 tarihi ve öncesi tarihlere ilişkin ödeme tarihi bulunan ve 48-1977 sayılı Kamu Alacaklılarının Tahsili Usulü Hakkında Yasa kapsamında takibi yapılan, Kamu Alacaklarıyla İlgili 148 sayı ve 13/9/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe giren indirimli tahsilata ilişkin yasa gücünde kararname, vergi cezalarında indirim, gecikme zamlarında indirim, ödemede 36 aya kadar taksit yapma imkanı sağlamaktadır.

Bu kararnameden yararlanmak isteyen hükümlülerin kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde bağlı bulundukları Gelir ve Vergi Dairesi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Not: Gelir ve Vergi Dairesi kayıtlarına göre dairemize borcunuz olduğu görülmektedir”.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104