Ön izinle getirttiği işçinin parasını ödemeyen işveren de soruşturulacak

banner37

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, ülkede izinsiz ikametten yargıladığı yabancı uyruklu 7 sanığı 5’er gün hapse mahkum ederken, sanıklardan birinin “paramı ödemedi” dediği işvereni hakkında da emir verdi

Ön izinle getirttiği işçinin parasını  ödemeyen işveren de soruşturulacak
banner87

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, 1’i Nepalli, 2’si Nijeryalı, 4’ü Bangladeşli olan 7 yabancı uyruklu sanığı, dün, izinsiz ikamet suçundan yargılayarak, 5’er gün hapse mahkum etti.

Yargıç Gökan Asafoğulları, ayrıca, suçlarını kabul etmeyen 2 Bangladeşli’yi de 24 Haziran’da itham etmek üzere, ülkedeki statülerini dikkate alarak cezaevine gönderdi.

Yargıç huzuruna ayrı ayrı çıkarılan 1’i Nepalli, 2’si Nijeryalı, 4’ü Bangladeşli 7 yabancı uyruklu sanık, aleyhindeki suçlamaları kabul edip mahkemeden özür diledi.

Geçtiğimiz gün yakalanan ve 21 Mart 2018 ile 12 Haziran 2018 tarihleri arasında ülkede izinsiz ikamet ettiği tespit edilen Nepalli sanık Gyan Bahadır Mayan, ön izinle ülkeye getirilip, bahçeci olarak çalıştığını belirtti.

Mayan, polislerin bildiği patronunun kendisini ödemediğini, mağdur olduğunu ifade ederek, mahkemeye ülkede çalışmak istediğini beyan etti.

Gazimağusa’daki bir üniversitede, rahatsızlık yaptıkları bir sırada tespit edilip, 7 Mart 2017’den beridir ülkede izinsiz oldukları belirlenen Nijeryalı sanıklarla, ülkeye Ercan’dan giriş yapıp tümü Tuzla’daki bir sitede tespit edilen Bangladeşli sanıklar da mahkemeden özür diledi.

Patron da soruşturulacak

Huzurundaki tüm hususları değerlendirerek, kararını açıklayan yargıç, sanıkları işledikleri suçlardan suçlu bulup mahkum etti.

“Ne acıdır ki, bu yöndeki mevzuatı işletmekten aciziz” diyen yargıç, maddi imkansızlıklardan ötürü ön izin ve kayıtlarını yenilemeyen sanıkların, yasal statüsü olmadan ülkede bulunmalarının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Yargıç, sabıkaları olmayan sanıkların suçlarını kabul ederek, adaletin erken tecellisine katkı koyduğunu dile getirdi.

Sanıkların gayri yasal durumunu yasallaştırmasının söz konusu dahi olamayacağına vurgu yapan yargıç, sanıkları 5’er gün hapse mahkum etti ve beyanlarda bahsi geçen patron hakkında da soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Sanıklar, cezalarını çektikten sonra sınır dışı edilecekler.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER