banner6

'Öncelikle çocukların haklarını koruyacağım'

banner37

7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak Erken Genel Seçimleri’ne bağımsız milletvekili adayı olarak katılacak olan Ürdün doğumlu, Filistin asıllı KKTC vatandaşı Ashraf Faıq, niçin aday olduğunu KIBRIS’a anlattı.

'Öncelikle çocukların haklarını koruyacağım'
banner150 banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde 7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak Erken Genel Seçimleri’ne Lefkoşa bölgesinden bağımsız aday olarak katılacak olan Ashraf Faıq, “öncelikle çocukların haklarını koruyacağım” dedi.

KIBRIS’ı ziyaret ederek, niçin bağımsız milletvekili adayı olduğunu anlatan1969 Ürdün doğumlu Filistin asıllı KKTC vatandaşı Ashraf Faiq, seçilmesi halinde önceliliğinin çocuk haklarını korumak olduğunu söyledi.

İtalya’nın Milano şehrinde 1994 yılında Eczacılık Fakültesini tamamlayan ve ardından da uzun yıllar İstanbul’da yaşayan Faiq, daha sonra KKTC’ye gelerek burada çalışmalar yürüttüğünü ve burada yaşamaktan büyük mutluluk duyduğunu anlattı.

Milletvekili adayı olması için hem çevresindekilerden hem de yabancı ülke kökenli KKTC vatandaşlarından talepler geldiğini aktaran Faiq, Almanya, İngiltere, Fransa ülkelerinde olduğu gibi, üçüncü ülkelerden gelip burada vatandaş olanların da mecliste temsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkede şu anda yaklaşık 3 bin 800 civarında yabancı kökenli KKTC vatandaşı bulunduğunu belirten Faıq, bu insanların mecliste temsil edilmelerinin de en doğal hakları olduğunu kaydetti.

Faiq, aday belirleme sürecinde kendisine partilerden adaylık teklifleri geldiğini, ancak kendisinin başkalarının farklı siyasi istekleri altında görevini sürdüremeyeceğinden dolayı bağımsız olarak aday olduğunu söyledi.

“İlk hedefim çocuk haklarını korumak olacak”

Doğru düşünerek bağımsız aday olmaya karar verdiğini belirten Ashraf Faiq, yerli halktan ve vatandaş olan yabancı ülke kökenli kişilerden gelen yoğun telkinlerin de bu kararında etkili olduğunu söyledi.

Seçilip meclise girmesi halinde, öncelikli olarak çocukların haklarını korumak için çalışacağının altını çizen Faiq, ikinci olarak ise ülkemizde yaklaşık olarak yaşayan 3 bin 800 civarındaki yabancı ülke kökenli KKTC vatandaşlarının haklarına kavuşması için mücadele edeceğini kaydetti.

Faiq, yurt dışından çalışmak için KKTC’ye gelen ve burada çalışma izniyle bulunan ailelerin çocuklarının ülkemiz kültürüne ve toplumuna adapte edilmesi, sosyal yaşantılarındaki ve okul hayatlarındaki gereksinimleri gibi önemli noktalarda projeleri gerçekleştireceğini vurguladı.

“Bir partinin üyesi olmak önemli değil”

Herhangi bir siyasi partinin üyesi olmanın kendisi için bir şey ifade etmediğine değinen Faiq, esas derdinin çocuk haklarını korumak, kadın haklarını savunmak, çevre sorunlarına çözüm üretmek, sağlık ve eğitim gibi sorunların giderilmesi için kalıcı projeler ortaya koymak olduğunu söyledi.

Faiq, siyasetin içindeki hırs, ihtiras, rant kavgasının sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, bunun için de güzel bir yaşam isteyen, eşitlik, adalet, özgürlükten yana olanların sesi olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Edindiği misyonla ve bilgi birikimiyle bu yola çıktığını anlatan Faiq, ırkın devamını sağlayacak, ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan çocuklara eğitim, sağlık, kültür ve eşitlik ilkesini sağlamak adına mücadele vereceğini söyledi.

“Köy köy gezeceğim”

Arzuladığı bu hedefine ulaşmak adına, herkese aynı şekilde, eşit olarak davranacağını söyleyen Faiq, milletvekili olarak seçilmesi halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan ve bu onurlu vatanın kimliğini taşıyan yerli ve yabancı tüm halkımızın haklarını savunmak için elimden gelen her şeyi yapacağını kaydetti.

Son olarak, iyi bir ekiple seçimlere hazırlandığını, kendisinin kazanmasının halkın kazanması olacağını ifade eden Faiq, sadece seçilmek için değil, halkın sorunlarını yerinde dinlemek için köy köy gezeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 09:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110