banner6

Önel: Kıbrıslı Türk gençlerin önü açıldı

banner37

Avrupalı Genç Sosyalistler’in (YES) iki yılda bir yapılan kongresinde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Türk mallarında YES’in etkinliklerinin yapılabilmesinin önü açıldı.

Önel: Kıbrıslı Türk gençlerin önü açıldı
banner150

banner150 banner150

CTP’den yapılan açıklamaya göre, CTP Gençlik Örgütü, 6-9 Nisan tarihleri arasında, “Avrupa: Sola Dön!” sloganıyla Almanya'nın Duisburg kentinde gerçekleştirilen YES Kongresi’ne katıldı. Kongrede, CTP Gençlik Örgütü'nü Dış İlişkiler Sekreteri Barış Önel temsil etti.

Yeni yönetimin belirlendiği kongrede, başkanlığa Portekizli Joao Duarte Albuquerque, genel sekreterliğe Finlandiyalı Tuulia Pitkanen seçildi.

Kongrede Kıbrıs hakkında önemli kararlar da çıktı. Yenilenen tüzüğe göre, YES çatısı altında Kıbrıs'ın kuzeyindeki Türk mallarında etkinlik düzenlenebilecek.

Önel: Kıbrıslı Türk gençlerin önü açıldı

Barış Önel, kongreyle ilgili açıklamasında, YES'in adadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. Önel, Avrupa'da konuşulan siyasi konularda Kıbrıs'ın üst sıralarda yer aldığını ve özellikle yeni neslin Kıbrıs konusuna ilgi duyduğunu kaydetti.

CTP Gençlik Örgütü’nün girişimleri sayesinde Kıbrıs'ın kuzeyinde bulunan Türk mallarında etkinlik düzenleyebilmenin önünün açıldığını vurgulayan Önel, şöyle devam etti:

“47 ülkeden 63 farklı gençlik örgütünün üye olduğu YES'in adaya gelip etkinlik yapması Kıbrıslı Türk gençlerinin Avrupa ile buluşması anlamına geliyor. Bu noktada CTP Gençlik Örgütü olarak Kıbrıslı Türk gençlere yönelik yapılan bu açılımı gerçekleştirebilmenin gururunu yaşıyoruz”

Garantörlere yapıcı destek çağrısı

Kıbrıs'taki müzakereler hakkında yayınlanan bildiride ise, müzakereleri yakından takip eden YES’in, BM parametreleri altında iki toplumlu, iki bölgeli, tek uluslararası kimlikli, federal bir çözüme tam destek verdiği yinelendi.

Bunun yanında milliyetçilik, şovenizm ve popülizmin adadaki toplumları yaralayıp, güven eksikliği yarattığına dikkat çekilen bildiride, en kısa zamanda iki toplumun hassasiyetlerine saygı gösteren bir anlaşmaya varılması konusunda kararlılıkla çalışma ve garantör devletlere de sürecin çözümüne yapıcı destek olma çağrısı yapıldı.

YES bildirisinde, her iki toplumda gerçekleşen münferit saldırılardan dolayı duyulan çekince dile getirilip, bu tip konulara karşı hızlı ve etkili yasal işlem yapılması istendi. Kıbrıs'taki halkların kardeşliğinin altını çizen bildiride YES'in iki toplumlu etkinliklere katkı koymaktan mutluluk duyacağı belirtildi.

“Avrupa’nın bölünmüş son başkentini birleştireceğiz”

Milliyetçi propagandayla düzenlenen eğitim sistemlerinin acilen barış eğitimine yönlendirilmesi ve ötekileştirilen tutumların terk edilmesini talep eden gençler, zorunlu askerlik hizmetinin de insan haklarına aykırı olduğunu söyleyerek yeni yasal düzenlemelerin yapılarak Vicdani Red’din yasallaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Kıbrıs'ta süratle halkların talep ettiği çözümün gerçekleşmesi için uluslararası tüm aktörlere çağrı yapan YES, Avrupa'nın bölünmüş son başkentini birleştirmeye kararlı olduklarını söyleyerek bildiriyi "Kıbrıs'ta Barış Engellenemez!" sloganıyla bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104