Önemli bilgiler elde edildi

banner37

Gazimağusa’da UKCFA Tüp Bebek Ltd. çıkan 4 milyon dolarlık açıkla ilgili olarak tutuklanan Mehmet Çetin Ataünal ve Canan Kaçmaz aleyhine 3 günlük ek tutukluluk emri alındı.

Önemli bilgiler elde edildi

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa’da Tıp Merkezi Hastanesi’nde faaliyet gösteren UKCFA Tüp Bebek Ltd. isimli işyerinin hesaplarında çıkan 4 milyon dolarlık açık ile ilgili olarak tutuklanan şirketin eski finans müdürü Mehmet Çetin Ataünal ve şirketin muhasebeden sorumlu sekreteri olan Canan Kaçmaz aleyhine yürütülen polis soruşturması devam ediyor.
Gazimağusa’da dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarılan her iki zanlı aleyhine de 3’er günlük ek tutukluluk emri alındı.
Mahkemeye bilgi veren Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görevli polis memuru Mehmet Tunceli, zanlı 1 Mehmet Çetin Ataünal’a şirket hesabına yatırmak için teslim edilen paraları birçok sefer kendi hesabına yatırdığına yönelik bilgi temin ettiklerini açıkladı.
Mehmet Tunceli, yine zanlılar arasında yapılan mesajlaşmalardan zanlı 2 Canan Kaçmaz’ın şirket açıklarından bilgisi ve dahil olduğu yönünde makul şüphe olduğunu öne sürdü. Polis memuru, zanlı Canan Kaçmaz’ın şirketin 4’te 1 oranında hissedarı olduğunu ve şirketin sahibi pozisyonunda olduğunu da mahkemeye aktardı.
Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz’ün huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Mali Suçlarla Mücadele Amirliği’nde görev yapan polis memuru Mehmet Tunceli’yi tanık olarak dinletti.
 

4 milyon dolar ve 2 taşınmaz mal
Tanık polis Mehmet Tunceli, 8 Ağustos 2018 tarihinde şubelerine gelen Dr. Halil İbrahim Tekin Gazimağusa’da Tıp Merkezi Hastanesi’nde faaliyet göstermekte olan UKCFA Tüp Bebek Ltd. isimli işyerinin direktörü olduğunu söylediğini anımsattı.
Polis memuru, Dr. Halil İbrahim Tekin’in zanlı 1 Mehmet Çetin Ataünal’ın 2014 ve 2017 yılları arasında bu işyerinde finans müdürü olarak görev yaptığını ve aynı zamanda gerek şahsi gerekse de şirket hesaplarına erişim yetkisi bulunduğunu, zanlı 2 Canan Kaçmaz’ın şirket sekreteri olduğunu ve muhasebeden sorumlu kişi olduğunu beyan ettiğini hatırlattı.
Dr. Halil İbrahim Tekin’in şirketin 2014 ve 2017 yılları arasını kapsayan dönemle ilgili olarak hesaplarda yaptığı kontrolde 4 milyon dolar bir açık tespit ettiğini söyleyen tahkikat memuru, yine satın alınan ve şirket adına kayıt edilmesi gereken satın alınma tarihlerindeki değerleri 475 bin TL olan 2 adet taşınmaz malın şirket adına değil de zanlı 2 Canan Kaçmaz adına kayıt edildiğini beyan ettiğini kaydetti.

Mehmet Tunceli, Dr. Halil İbrahim Tekin, her 2 zanlı ile ilgili şikâyetçi olduğunu dile getirdi.
Zanlılar aynı gün tespit edilip tutuklandıklarını ifade eden Tunceli, akabinde 9 Ağustos 2018 tarihinde zanlılar mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhlerinde 1 günlük tutukluluk emri temin edildiğini bildirdi.
 

“Parayı kendi hesabına yatırdı”
Tanık polis, mesele ile ilgili olarak yapılan araştırmada 2014-2017 yılları arasında şirket muhasebesinden zanlı 1 Mehmet Çetin Ataünal’a şirket hesabına yatırmak için teslim edilen paraları birçok sefer kendi hesabına yatırdığına yönelik bilgi temin ettiklerini, net rakamın temin edilecek olan hesap dökümlerinde tespit edileceğini söyledi.
Yine zanlılar arasında yapılan mesajlaşmalardan zanlı 2 Canan Kaçmaz’ın bu şirket açıklarından bilgisi ve dahil olduğu yönünde makul şüphe olduğunu ifade eden polis memuru, bu aşamada tahkikatlarının kapsamlı olarak devam etmekte olduğunu dile getirdi.
Zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme olasılıkları olduğunun altını çizen tahkikat memuru, bu aşamada tahkikatlarını salimen yürütebilmek için zanlıların 3’er gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
Polis memuru Mehmet Tunceli, her iki zanlının da ifade vermediğini açıkladı.
Zanlı 2 Canan Kaçmaz’ın avukatı Kağan Özanıl’ın sorularını yanıtlayan tahkikat memuru Mehmet Tunceli, Canan Kaçmaz’ın müstahdem tarafından sirkat suçuna methaldar olduğunu, Canan Kaçmaz’ın aynı zamanda şirketin 4’te 1 oranında hissedarı olduğunu ve şirketin sahibi pozisyonunda olduğunu aktardı.
Avukat, şirketin sahibi olan kimsenin müstahdemi olamayacağını söyledi. Mehmet Tunceli, zanlılar arasında mail ve diğer iletişim araçlarıyla mesajlaşmalar olduğunu ve bunun incelemesini yapacaklarını açıkladı.
Avukat Kağan Özanıl, maillerdeki ekler bölümüne bakıldığında Canan Kaçmaz’ın üzerinde olan makul şüphenin ortadan kalkacağını iddia etti.
Yargıç Mine Gündüz, zanlıların soruşturma maksatlı 3’er gün daha poliste tutuklu kalmalarını emretti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER