Öneriler net değil, eyleme devam

banner37

Hükümetten yanıt bekleyen hayvan üreticileri, eylemlerine dün de devam etti. Hükümetin vardığı mutabakat sonucu ortaya çıkan 7 maddelik önerileri Tarım Bakanı Çavuşoğlu’ndan dinleyen üreticiler, sonuçtan memnun kalmadı:

Öneriler net değil, eyleme devam
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin pazartesi günü sektördeki sıkıntılarına yönelik hükümete ilettikleri 6 maddelik taleplerinin karşılanması gerekçesiyle başlattığı eylem dün de devam etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’yla uzlaşı için yeniden masaya oturan üreticiler, taleplerini bir kez daha aktardı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıdan umduğu sonucu alamayan üreticiler, eyleme devam etme kararı aldıklarını açıkladı.

Öte yandan Tarım Bakanlığı’ndaki toplantının sürdüğü saatlerde üreticiler de bakanlık önünde sonucun çıkmasını bekledi.

Toplantının bitmesinin ardından Tarım Bakan Çavuşoğlu, hükümetle uzlaşılan 7 maddelik öneri paketini bakanlık önünde bekleyen hayvan üreticilerine okudu.

Hayvan üreticileri söz konusu önerileri kendi aralarında değerlendirdikten sonra önerileri ‘net olmadığı’ gerekçesiyle reddetti, eyleme devam etme kararı aldı.

Çavuşoğlu: Üreticilere yedi maddelik teklif sunduk

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği tarafından sunulan taleplerin hükümet tarafından değerlendirildiğini ve hükümetin, hayvan üreticilerine karşı herhangi bir olumsuz tavrı olmadığını söyledi.
Çavuşoğlu, ülkede üretimin devam etmesi için Başbakan, Maliye Bakanı ve teknik uzmanlarla önceki akşam geç saatlere kadar yapılan çalışmalarda taleplerin ele alındığını, ancak değerlendirmelerin daha net olarak yapılabilmesi için kendilerinin dahi şu anda yanıtını bilmediği sorular bulunduğunu belirtti.
Hammadde fiyatlarının, mamullerin akışının ve teşvik primlerinin nasıl şekilleneceğinin henüz bilinmediğini kaydeden Çavuşoğlu, bunların belirlenebilmesi için kısa bir süreye ihtiyaç olduğunu belirtti.
Çavuşoğlu, “Bu kapsamda yaptığımız değerlendirmede bu belirsizlikler varken bile taleplerinizden hangilerini karşılayabileceğimizi çalıştık. Bu çalışmaları da az önce Yönetim Kurulu’na sunduk. Yönetim Kurulu’nun bizden talep ettiklerine karşılık, yedi maddelik bir teklifimiz vardır. Bununla birlikte komiteler, üretim sınırlaması da dahil olmak kaydıyla bazı eksikleri oturup çalışacaklar. Bizim Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yaptığımız görüşmeler var. Dünya borsalarını takip eden bir sürecimiz var. Bu durum, yem fiyatlarına ve dolayısıyla süt fiyatına da etki etmektedir. Kısacası, pariteye de etki eden durumdur” dedi.

Öneriler

banner134
“1- Süt bedelleri konusunda %55 liste geriliği gelecek hafta içinde ödenecek. (Burada günün tam verilmemesinin nedeni, Kalkınma Bankası’ndan 20 milyon TL’lik bir borç talebinde bulunduk. Bu borç onaylandı. Bakanlar Kurulu ve Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu’ndan geçmiştir. Bankacılık prosedürü açısından günler tam yetişmeyebilir diye “gelecek hafta içerisinde” denildi)
2- Arpa fiyatı 30 Haziran 2021 tarihine kadar sabit kalacak. (Dünyadaki arpa fiyatı değişimleri halen bir dengeye oturmadı)
3- Bu süre içerisinde üretim sınırlaması (kotalar) da dahil sektörün tüm sorunları ele alınacaktır.
4- Borsaya konan süt 2.65 taban fiyatından satılacak. Borsada satılamayan süt, dökülmemek koşulu ile Hayvancılar Birliği sorumluluğunda pazarlanacak.
5- Keçi sütünün standartlara uygun olması kaydı ile alım garantisi vardır. (Teklifimiz, keçi sütü standartlarını da görüşebiliriz. Biz, standartlara göre olması halinde, buna pazarlama garantisi veririz. Ancak standarda uygun olmayanlar için herhangi bir şey taahhüt edemeyiz.)
6- Küçükbaş hayvancılığa arpa hibesi yapılacaktır. Yöntemi ile ilgili Hayvancılar Birliği’nin görüşü alınacaktır. (Kurak bölgelerde ve verim olan bölgelerde bir adalet sağlayabilmek adına Hayvancılar Birliği ile sağlıklı bir yöntem belirlemek içindir.)
7- Süt fiyatları çalışılırken süt yem paritesinin 1.35 seviyelerine getirilmesi hedeflenecektir. (Dünyada hammadde fiyatları netleşmeden, ülkemize TMO’dan arpa sağlarsak fiyatı başkadır, dünyadan sağlarsak başkadır. Bunlar net olmadığı için Hayvancılar Birliği Yönetim Kurulu’nun ısrarlı bir parite şartı vardır. Benim daha önce bu görevi yürüttüğüm dönemlerde, 1 kilo süte 1.65’e kadar çıkan paritemiz vardı. Bu konuda da çabamız büyüktür. Bu fiyatları tespit etmeden, bir zemine oturtmadan rastgele bir şey söylersek, daha sonra mahcup duruma düşeriz. Bakanlığı ve hükümeti böyle bir duruma düşürmemek adına bu hedefi koyduk. Dünkü talep 1lt süte 1.30 parite idi. Biz, bu tüm konuştuklarımızı 30 Haziran’a kadar koyduğumuz için bu maddeyi düzenledik.)”

Naimoğulları: Açılımlar net değil, eyleme devam edeceğiz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun ortaya koyduğu açılımların net olmadığını belirterek eyleme devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Söz konusu açılımların ‘ucu açık’ olduğunu kaydeden Naimoğulları, üreticilerin yaşadığı sıkıntıların çözülmesi noktasında haziran sonunun hedeflendiğini söyledi ve “haziran sonuna kadar arpa fiyatının aynı kalacağı ortaya konmuştur. Küçükbaş hayvancıya da arpa hibesi verileceği söylenmiştir. Ancak tüm bunlarla ilgili soru işaretleri var” dedi.

“Biz özellikle sütün borsadaki taban fiyatının 2.65 olmasını ortaya koyduk, hatta sorumluluğu da aldık. Sütün borsaya bu fiyattan aşağı girmesine izin vermeyeceğiz. Ancak kendileri halen bu konuda sorumluluk almış değil” diyen Naimoğulları, sütün pazarlanabileceğine inandıkları için sorumluluk aldıklarını söyledi.

Naimoğulları, Süt Kurumu’nun pazarlama çalışmasını da yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Bundan sonra Süt Kurumu’nun bizim idaremizde olması gerekmektedir. Çünkü biz sütün doğru pazarlanamadığı noktasındayız. Bu gayet açıktır” dedi.

Naimoğulları, Tarım Bakanı’nın sadece tek bir noktada doğru açılım yaptığını, bunun da kota sistemi olduğunu kaydederek, geriye kalan tüm maddelerin içeriğinin net olmadığını savundu.

Eylemlerine sonuna kadar devam edeceklerini yineleyen Naimoğulları, Tarım Bakanı’nın sunduğu önerileri yönetim kurulunun, ne de üreticilerin kabul ettiğini belirtti.

Naimoğulları, kesinlikle geri adım atmayacaklarını, ancak yine de Tarım Bakanı’nın önerilerini kendi aralarında değerlendirmeye devam edeceklerini ifade ederek “Biz kendileriyle protokol yapmadık. Biz protokol yapılması için haklarımızı ortaya koyduk, ‘eğer protokol istiyorsanız bizim taleplerimizi kabul edin’ dedik ama sonuç ortada… Net olmayan açılımlar. Eyleme devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75