banner6

“Öngörülemeyen fiyat artışlarından dolayı zararına işliyoruz”

banner37

“Öngörülemeyen fiyat  artışlarından dolayı  zararına işliyoruz”
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Döviz kurlarında yaşanan en ufak dalgalanma maliyetleri artırıyor, böylelikle hammadde açısından da büyük sıkıntılar yaşanıyor.

   Aşırı pahalılık ve zamlar yüzünden alım gücünün gün geçtikçe eridiği ülkemizde, mobilya sektörü de can çekişiyor.

   Kalifiye personel eksikliği yaşayan mobilya sanayicileri, öngörülemeyen fiyat artışları nedeniyle de zararına işliyor.

Ciddi: Personel sıkıntısı yaşıyoruz

   KIBRIS’a konuşan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSAD) Başkanı Hüseyin Ciddi, sadece mobilya sanayisi değil üretim yapan bütün sektörlerin elektrik fiyatlarında yüzde 30 oranında indirim sağlanması gerektiğini ifade etti.

   Sektörde personel sıkıntısı yaşadıklarını belirten Ciddi, ülkede usta yetişmediğini ve bu nedenle personel ihtiyaçlarını Türkiye’den ya da üçüncü dünya ülkelerinden karşıladıklarını açıkladı.

   Ciddi, var olan iş kapasitesini personel eksikliğinden dolayı değerlendiremediklerini vurguladı.

“Kârsız çalışıyoruz”

   Ciddi, döviz kurundaki yükselişin ham maddenin de beklenmedik bir şekilde artışına neden olduğunu ifade ederek, sektörün ileriye dönük anlaşmalar yaparak çalıştığını kaydeden Ciddi, “Öngöremediğimiz fiyat artışları önceden anlaşmasını yaptığımız işlerde kârsız çalışmamıza neden oluyor” dedi.

   Ciddi, teslim süresi kısa olan işlerde kâr ayarlamasını yapabildiklerini belirterek anlaşmasını uzun zaman önce yaptıkları işlerde bu ayarlamayı yapabilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

“Sabit mobilyaların üretimini yapıyoruz”

   Mobilya sanayicilerinin ürettiği ürün kalemlerinin az olduğuna dikkat çeken Ciddi, sadece ev ve iş yerlerinde kullanılan dolap, kapı gibi sabit mobilyaların üretimini yaptıklarını açıkladı.

   Ciddi, eski firmaların ürettiği ürünlerin aynısını yeni açılan firmaların da ürettiğini kaydederek bu nedenle yatak odası, yemek odası, koltuk gibi hareketli mobilyaların üretilemediğini söyledi.

   Hareketli mobilya sektörüne yönelme olması için teşvik sisteminde revize yapılması gerektiğinin altını çizen Ciddi, sistemin elden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104