Onlar da Koronavirüs mağduru

banner37

Koronavirüs salgının ardından kimi korkudan, kimi ülkeden ayrılmak zorunda kalan sahipleri tarafından çok sayıda evcil hayvan sokağa terk edildi, sokaklar sahiplerini arayan aç ve susuz hayvanla doldu

banner87
Onlar da Koronavirüs mağduru
banner90
banner8

“DEPRESYONA GİREBİLİYORLAR”… Veteriner Hekim Necdet Çakır, Koronavirüs’ün hayvanlardan insanlara geçmediğini belirterek, tedbir amaçlı sokağa atılan hayvanların psikolojik olarak depresyona girebileceğini kaydederken, Veteriner Hekim Tuğçe Boztepe İnce, sokağa atılan hayvanların sahiplerini ve yuvalarını aradığını, Veteriner Hekim İbrahim Bayram ise bir mal olarak görülmeleri sebebiyle hayvanların çok çabuk gözden çıkarıldığını ifade etti.

Ahmet UÇAR

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünya genelinde tüm insanlara büyük korku yaşatırken, virüsün bir de görünmeyen mağdurları var.

Kimileri, virüsün hayvanlardan bulaştığı gibi yanlış bir düşünceyle evinde beslediği kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarını sokağa terk ederken, ülkemizde eğitim-çalışma gibi nedenlerle bulunan ancak salgının ardından kendi ülkesine dönerken evindeki evcil hayvanını sokağa bıraktı.

Son iki hafta içerisinde sokaklarda aç ve susuz halde başıboş dolaşan kedi ve köpek sayısı hatırı sayılır oranda arttı. Güvercin, kumru, karga, serçe gibi kuşlar da yiyecek ve su bulabilmek için sokaklara doldu.

Veterinerler ise, Koronavirüsün hayvanlardan insanlara bulaşmadığını vurgulayarak, sokağa terk edilen evcil hayvanların sahiplerini ve yuvalarını ararken psikolojik olarak etkilenip depresyona girebilecekleri uyarısında bulundu.

Veteriner Hekim Necdet Çakır, Koronavirüsün hayvanlardan insanlara geçmediğini belirterek, tedbir amaçlı sokağa atılan hayvanların psikolojik olarak depresyona girebileceğini kaydederken, Veteriner Hekim Tuğçe Boztepe İnce, evcil hayvanları olan bireylerin genel hijyen kurallarına uyması halinde korkulacak bir durumun bulunmadığını dile getirerek, sokağa atılan hayvanların sahiplerini ve yuvalarını aradığını ifade etti. Veteriner Hekim İbrahim Bayram da Koronavirüsün hayvanlardan insanlara bulaşması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirerek, aynı zamanda bir mal olarak görülmesi sebebiyle hayvanların çok çabuk gözden çıkarıldığını söyledi.

Çakır: Sokağa terk edilen

hayvanlar depresyona girebilir

Çakır Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Necdet Çakır, köpeklerde görülen Koronavirüs ile insanlarda görülen Koronavirüsün farklı niteliklerde olduğunu belirterek, evcil hayvanlarda görülen bu hastalığın insanlara geçmediğini kaydetti.

Çakır, Koronavirüse karşı tedbir alabilmek adına evcil hayvanların sokağa atılmasının oldukça yanlış bir yaklaşım olduğunu dile getirerek, ayrıca bu durumun yeni bir şey olmadığını ifade etti.

Koronavirüsün ortaya çıkmasından önce de çoğu kişinin hayvanlarını sokağa attığına işaret eden Çakır, bu noktada yetkililerin bir girişimde bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Çakır, belediyelerin bu konuda yaptırım uygulaması gerektiğini ifade ederek, hayvanların refahının bir şekilde sağlanmasının gerektiğini belirtti.

Koronavirüs nedeniyle yaşanan sıkıntılar ortadan kalktıktan sonra belediyeler ile Veteriner Dairesi’nin birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Çakır, gerektiği kadar barınak yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Çakır, sahiplerine alışmış evcil hayvanların virüs nedeniyle sokağa terk edilmesinin hayvanları psikolojik olarak olumsuz etkilediğini bildirerek, bu tip durumlarda kedi ve köpek gibi evcil hayvanların depresyona girebildiğini açıkladı.

Boztepe: Sokağa atılan evcil hayvanlar

sahiplerini ve yuvalarını arıyor

Petplus Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Tuğçe Boztepe İnce, pek çok konuda olduğu gibi kıtalararası etkili olan Koronavirüsün faturasının da yine hayvanlara kesilmeye çalışıldığını belirterek, Koronavirüsün tüm bilim dünyası için çok yeni bir virüs olduğunu ve bu konuyla alakalı çalışmaların ise devam ettiğini kaydetti.

İnce, şu ana kadar gerek Wuhan eyaletinde gerekse diğer bölgelerde yapılan araştırmalarda Covid-19’un kedi ve köpeklerden insanlara bulaştığına dair herhangi bir vakaya rastlanılmadığına işaret ederek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerisine göre her zaman yaptığımız gibi dostumuzla oynayıp sevdikten sonra ellerimizi yıkarsak bir sıkıntı yaşamayız. Maalesef bu pandemi ile ilgili hepimiz endişeliyiz ancak içinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte yapmamız gereken şey dostumuzla birlikte evimizde kalarak sakin ve kaliteli zaman geçirmektir” şeklinde konuştu.

Covid-19 virüsüne karşı tedbir alabilmek adına hayvanları sokağa terk etmeyi gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çeken İnce, panikle hareket etmek yerine veteriner hekimlerin aranması gerektiğine işaret ederek, buna paralel olarak hekimlerin bir görevinin de halkı bilgilendirmek olduğuna vurgu yaptı.

İnce, sokağa terk edilen hayvanların yasadığı, büyüdüğü ve güven duyduğu bir ortamdan kopup kendilerini bir anda bir bilinmezliğin içinde bulduğuna işaret ederek, söz konusu hayvanların arabalar, trafik, dışarıda yaşayan diğer hayvanlar, yabancı insanlar gibi etmenler sonucunda neler hissettiklerinin ve ne kadar korktuklarının hayal bile edilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Sokağa terk edilen hayvanların kendilerini savunamadığını, nereye gideceklerini ve nasıl yasayacaklarını bilemediğini dile getiren İnce, bu hayvanların sahiplerini ve yuvalarını aradığına vurgu yaptı.

İnce, sokağa terk edilen hayvanların kimisinin günlerce bir şey yiyip içmeden bir yere saklandığını, kimisinin sahibini bulma umuduyla dolanıp durduğunu ifade ederek, bu nedenle bu hayvanların daha çabuk hasta olup trafik kazası geçirdiğinin altını çizdi.

Her ne olursa olsun eğer bir hayvan evlat edinmeye karar verilmişse öncelikle bilinmesi gereken unsurların söz konusu olduğunu belirten İnce, öncelikle bir kedi veya köpeğin ömrünün 7 ile 17 yıl arasında değişebildiğini bildirdi.

İnce, sahiplenilen hayvanların tüm hayatları boyunca sahiplerinin bakımına muhtaç olduğunu kaydederek, “Bir evcil hayvanın ihtiyaçları, bakımı, rahat ve mutlu olabilmesi için nelere ihtiyacı vardır bunları araştırmalıyız. Çevremizde hayvan sahibi olanlardan bu sorumluluklar ile ilgili bilgi almalıyız. Daha sonra evimiz, yaşam tarzımız, aile bireylerimiz bu sorumluluğun altına girmeye manevi ve maddi olarak hazır mı diye sorgulamalı ve hayvanları bilinçli bir şekilde sahiplenmeliyiz” dedi.

İnce, gerek sokağa terk edilme olayını en aza indirmek gerekse de hayvanlara uygulanan şiddetin önüne geçmek için acil olarak cezai yaptırımları yüksek olan yasalara ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Bayram: İnsanlar hayvanları mal olarak görüyor

Empati Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim İbrahim Bayram, dünyada salgına sebep olan Koronavirüsün (Sars-Cov-2) köpek ve kedi gibi evcil hayvanlardan geçtiği algısının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’nün de evcil hayvanlardan geçmediği yönünde bir açıklaması olduğunu kaydetti.

Bayram, evcil hayvanlarda da Koronavirüsün belli bir türünün bulunduğunu dile getirerek, ancak bu hastalığın insanlara bulaşmadığını böylelikle bir tehlike arz etmediğini ifade etti.

Evcil hayvanların virüsten korunmak adına sokağa atılmasının cahilce ve sadece korku ile yapılan bir eylem olduğuna işaret eden Bayram, Covid-19’un ortaya çıktığı dönem bunu öngörerek sosyal medyada halkı bilgilendirici paylaşımlarda bulunduklarını bildirdi.

Bayram, yapılan bu davranışın hiçbir tutarlı yanının bulunmadığına işaret ederek, hayvanların mal ve kaynak muamelesi gördüğüne dikkat çekti.

Bir mal olarak görülmeleri nedeniyle herhangi bir sorun yaşanması durumunda ilk olarak hayvanların gözden çıkarıldığını ifade eden Bayram, ekonomik krizin yaşandığı geçmiş dönemlerde de bu durumun örneklerinin görüldüğünü kaydetti.

Bayram, insanların geçmiş dönemlerde ekonomik sorunlarla başa çıkabilmek adına hayvanların masraflarını kısma yoluna gittiğini anımsatarak, sorunları halletme noktasında ilk vazgeçilenin hayvanlar olduğunu açıkladı.

Virüs korkusu nedeniyle hayvanların sokağa atılması sorununun önüne geçilebilmesi için halkın bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çeken Bayram, hayvan haklarının da herkes tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bayram, herkesin hayvan hakları noktasında bilgi sahibi olabilmesi için hayvan haklarının ders müfredatlarına da girmesi, kişilerin kendilerini geliştirmesi, hayvan haklarını öğrenmesi gerektiğini belirterek, bu sorunun ancak bu şekilde önlenebileceğini savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75