banner6

Onları da ülkeden soğuttuk!

banner37

Onlar tercihlerini kaostan uzak, büyük şehirlerin kalabalıklarının olmadığı bir adadan yana kullanmış… Kimi İrlanda, İngiltere, kimi Almanya ve Karayipler’den gelip Kıbrıs’ın kuzeyine yerleşmiş…Tek sıkıntıları ülkemizdeki çevre kirliliği ve çarpık kentleşme…

Onları da ülkeden soğuttuk!
banner151 banner143

Gizem ÖZGEÇ-Serkan SOYALAN

Kuzey Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan yabancı uyrukluların en büyük sorunu; çevre düzensizliği ve çarpık kentleşme… Ormanlar, makilikler, kırsal alanlardaki boş arazilerdeki inşaat artıkları, ot kirliliği, evsel çöpler ve hazır beton atıkları… Tüm bunlar ülkemizi evi gibi gören yabancı uyruklu vatandaşların da sorunu… Onlar, dil sorunu, alışkanlıklar, adetler, çevreye yabancılık gibi faktörleri göz ardı edip Kuzey Kıbrıs’a yerleştiler. Kıbrıs’ın bir dağ eteğindeki restoranda buluştuğumuz ve sıcak sohbetler gerçekleştirdiğimiz, toplumumuzun bir parçası olan yabancı uyruklular, gözlemleyip üzüldükleri sorunları bir kenara koyunca, her şeye rağmen bu adayı çok seviyor…

Kuzey Kıbrıs’ın eski ve şimdiki halini değerlendirirken, değişen çok şey olmasına rağmen olumlu yönde pek bir gelişme göremiyorlar… Kıbrıs’ın daha fazla zaman geçmeden çevresel anlamda önlemlerin alınmasını istiyor ve ülke sakinlerinden de duyarlılık bekliyorlar.

Birçok ülkede izlenimlerde ve gözlemlerde bulunan yabancılar, her yerin kendine göre güzelliği olduğunu; fakat Kıbrıs’ın her yerden ayrı bir güzelliği olduğunu ifade etti. Kıbrıslıların samimi ve dostça yaklaşarak paylaşımlarda bulunduklarını dile getiren yabancılar, çok iyi ve samimi arkadaşlarının hatta komşularının olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Neler söylediler? Neler söylediler? Neler söylediler? Neler söylediler?

KIBRIS: Sizi tanıyabilir miyiz?

CEVAP: Benim adım Jewel Pearce. 78 yaşındayım. 2002 yılından beri buradayım. İngiltere’de öğretmenlik yaptım.

KIBRIS: Burada neler yapıyorsunuz?

CEVAP: Evimin alt tarafında Saint Andreas Şapel var oraya üyeyim. 3 tane kedim var, onlarla ilgileniyorum. Eşim olmadığı için sosyal aktivitem yok. Çok büyük bir bahçem var, onunla uğraşırken saatler geçiyor. Çocuklarım İngiltere’de yaşıyor. Eylülde kızımın doğum günü ve o da buraya gelecek.

KIBRIS: İngiltere’ye gittiğinizde burayı özlüyor musunuz?

CEVAP: Evet özlüyorum. Geçen mart ayında torunumun doğum gününe gitmiştim. Ve burayı özlediğimi hissettim. Orası sürekli yağmurlu ve gri bulutlarla kaplı. Ben gökyüzünü açık görmeyi seviyorum. O yüzden burası çok güzel.

KIBRIS: Kıbrıs’ta çevre sorunlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: Yeşil alanları terk ettiğimiz sürece güzel bir şey olmayacak. Bu beni üzüyor. Yeşile ve büyük ağaçlara ihtiyaç var ama burada artık yüksek binalar ve daha fazla araç var. Bir sürü araç var ama park alanları yok.

KIBRIS: Buradan mesaj verirken, neler söylemek istersiniz?

CEVAP: Büyük bina ve otel yapılarını durdurun. Bu çevreye çok zarar veriyor. Daha sakin ve sessiz olabilecek yerlerin inşa edilmesini temenni ediyorum.

KIBRIS: Sizi tanıyabilir miyiz?

CEVAP: Benim adım Işık Muhtaroğlu. Kuzey Kıbrıs Türk İngiliz Derneği eski başkanıyım. Üniversitem bittikten sonra Kıbrıs’a geldim. Burada gümrükte çalışmaya başladım. Çok fazla hobilerim vardı ve onları yapabilmek için emekli oldum. Hobilerimden bir tanesi de bu dernektir.

KIBRIS: Ne zaman kuruldu dernek, ne kadar süredir hizmet veriyor?

CEVAP: 20 yıldan fazla zamandır faaliyetteyiz. 300’den fazla üyemiz var. Bunların da yüzde seksenini yabancılar oluşturuyor. Kıbrıslı Türkler fazla rağbet göstermiyor.

KIBRIS: Sosyal etkinliklerinizden bahseder misiniz?

CEVAP: Her yıl mutlaka bir defa Türkiye dışındaki başka ülkelere ve iki defa da Türkiye’ye gezilerimiz oluyor. Kıbrıs’ta da 15 günde bir toplanıyoruz.

KIBRIS: Yabancıların yaşadığı aksaklıklar zorluklar var mı? Eğer varsa bunlar nelerdir?

CEVAP: Bizim yaşadığımız bütün sorunları onlar da yaşıyor. Trafik ve çarpık kentleşmeden onlar da muzdarip.

KIBRIS: Kuzey Kıbrıs Türk İngiliz Derneği’ne ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

CEVAP: Telefon numaramızdan ulaşabilirler….  0533 860 97 26

KIBRIS: Sizleri tanıyabilir miyiz?

CEVAP: Ben Skipper Leno. Finlandiyalıyım. Eşim Elizabet, Kuzey İrlandalı. 2011 yılında buraya taşındık. Sonrasında birçok yer gezdik. Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde yerleşim yerleri bulduk. Oraları sevdik. Burayı nasıl tanımlarsınız diyecek olursanız, bu ülkenin çocuksu bir tarihi ve uyuyan bir güzelliği var.

KIBRIS: 2011 yılından bu yana ülkede nasıl bir değişiklik görüyorsunuz?

CEVAP: Çok fazla değişiklik var. Ama çok fazla sorun da var. Bunlar; yapılar, yollar, iletişim, elektriksel gelişim, İçme suyu, yüksek otellerin yapılması. Otellere gelen turistler sadece otele kazanç sağlıyor. Para vermeden çok şeyinden yararlanıyor. Çok fazla para harcamamak için otelden çıkmıyorlar. Turizm bu şekilde gelişmez. 1 hafta kalıyor ve bir daha da gelmiyor. Bunun önlemi için, ekonomik turizm turları yapılmalı. Eko turizm de yapılabilir. Örneğin yamaçlarda bisiklet turları, yürüyüş parkurları, gezintiler…

KIBRIS: Kıbrıslılarla aranızdaki iletişim ve ilişkileriniz nasıl?

CEVAP: Dostça yaklaşımları var ve çok iyi insanlar. Bizim çok güzel arkadaşlıklarımız var. Komşularımız ve diğer insanlarla iletişimimiz çok iyi mükemmel insanlar.

KIBRIS: Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

CEVAP: Bu şehirde çok güzel noktalar var. Tarihsel yapılar, deniz kenarları, kiliseler ve daha nicesi. Mağusa’ya Karpaz’a ve diğer bölgelere gezintiler yapıyoruz. Haftanın her günü güneş açıyor ve güzel bir havaya sahip. Bizim ülkelerimizde güneşi göremiyoruz. Gökyüzü sürekli kapalı oluyor çoğu zamanda gün hiç ağarmıyor. Sürekli geceyi yaşadığımız günler oluyor.

KIBRIS: İsminizi vermek istemediniz ancak kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

CEVAP: Derneğin ilk başkanlarındanım.  34 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyorum.

KIBRIS: Kıbrıs’a nasıl geldiniz?

CEVAP: (Kıbrıs’ta şans eseri yaşadığını esprili şekilde anlatıyor…)Kuzey Kıbrıs kapılarını açtı ve bize bu şansı sundular.

KIBRIS: Öncesi ve sonrasını değerlendirecek olursak ülkemizde neler değişti?

CEVAP: Çok fazla bir değişiklik olmadı. Hâlâ az sayıda İngiliz var.

KIBRIS: Buradan vermek istediğiniz mesaj nedir?

CEVAP: Burasının mesaja ihtiyacı yok. Burası güzel bir şehir.

KIBRIS: Kıbrıs’ta yaşadığınız sıkıntılar var mı?

CEVAP: Burası çok farklı şehir. Çok farklı sebeplerden dolayı insanlar buraya gelebilir. Ama tüm bu güzellikleri büyük binalar ve oteller yaparak kirletiyorlar. Buna son verilmesi gerekiyor.

 

FOTOĞRAFLAR: Johan Duchateau

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104