banner6

Önlem alınmazsa senaryo kötü!

banner37

Ekonomist Göksel Saydam, yüreğimizi dağlayan zamlar ve aşırı pahalılığın önü alınmazsa işletmelerin kapanacağı, işsizliğin artacağı, devletin de ciddi anlamda gelir kaybıyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu:

Önlem alınmazsa senaryo kötü!
banner150 banner151 banner143

“ASGARİ ÜCRETİN BALAYI, 15 GÜN SÜRMEDİ”… Ekonomist Göksel Saydam, asgari ücretin balayının 15 gün bile sürmediğine dikkat çekerek, artırılan asgari ücretin arkasından yağan zamların bunun getirisini silip süpürdüğünü belirtti. Elektrik ve akaryakıt zamlarının önüne artık Fiyat İstikrar Fonu (FİF) ile geçilemeyeceğini savunan Saydam, çünkü fiyatların çık hızlı arttığını, bu nedenle de eldeki tek enstrümanın, her iki kalemde de yüzde 10 olan KDV’yi düşürmek olduğunu söyledi.

“ÇOK DAHA KÖTÜ GÜNLER KAPIDA!”… Saydam, eğer pahalılığın önü alınmaz, zamların önüne geçilmezse, vatandaşın alım gücünün daha da düşeceğini, satın alma gücü azalan vatandaşların alışveriş yapamayacağını, bunun sonucunda da cirosu azalan işletmelerin kapatması ve işsizliğin daha da artması anlamına geleceğine dikkat çekti. Saydam, bu durumun devlete de büyük yük getireceğini, işsizlik maaşı ödeyecek Sosyal Sigortalar Dairesi’nin gelirinin azalacağını, ev giderinin çoğalacağını kaydetti.

Eniz ORAKCIOĞLU


Pandemi, dövizin yükselişi ile Türk Lirası’nın değer kaybı, zamlar, pahalılık derken dibe vuran ekonomi, bir de Ukrayna savaşı yüzünden katmerli sorunlarla karşı karşıya. Vatandaşlar, işletmeler, esnaf, aşırı pahalılık, düşen alım gücü ve daralan ekonomi yüzünden büyük zorluklar yaşıyor.


Ekonomi uzmanları, gidişatın hiç de iyi olmadığını, çok daha kötü günlerin kapıda olduğu değerlendirmesi yapıyor.


Zamlar ve pahalılık kaynaklı ekonomik kaygılar, yüz yılın salgını olarak nitelendirilen pandemiyi bile gölgede bıraktı. Herkesin ortak kaygısı ekonomi ve sonumuzun ne olacağı…


Konuyla ilgili görüştüğümüz Ekonomist Göksel Saydam, pahalılığın önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri anlattı ve yaşanan süreci özetledi. Saydam, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının hızla arttığını, bunun için tek enstrümanın yüzde 10 olan KDV’yi düşürmek olduğunu söyledi.

 “Tek yol akaryakıt ve elektrikte KDV’yi düşürmek”


Ekonomist Göksel Saydam, akaryakıt zamlarına dikkat çekerek, petrol borsasından dolayı akaryakıt fiyatlarının dünyada artığını, ancak bizi bu kadar etkilemesinin sebebinin Türk Lirası kullanımından kaynaklandığını söyledi.


Dünyada petrol borsasının kendi fiyatını belirlediğini ve fiyatın dolar bazında olduğunu ifade eden Saydam, Rusya-Ukrayna savaşının da petrol fiyatlarını artırdığına vurgu yaptı.


Saydam, KKTC’nin dünyadan farkının Türk Lirası kullanması ve Türk Lirası’nın değer kaybı olduğuna dikkat çekti.


Elektrik zammını da değerlendiren Saydam, şunları kaydetti:


“Elektrik Kurumu kusur ve ihmaller sonrasında 2.5 senede bu hale geldi.


KIB-TEK, bu süreçte, hiçbir kısıtlayıcı önlem, tedbir ve mali disiplin önlemleri almadı. Parça değişimleri, jeneratör bakımları ve akaryakıt temininde sıkıntılar yaşandı.


Yakıtta şaibe iddiaları konuşuldu. Birdenbire yapılan yüksek zam da tepkilere sebep oldu.”


Saydam, bu noktada yapılabilecek tek şeyin hem elektrikte, hem de yakıtta yüzde 10 olan KDV oranını düşürmek olduğunun altını çizerek, KDV’nin yarı yarıya düşürülerek yüzde 5 yapılabileceğini, bu noktada elde başka bir enstrüman olamadığını belirtti.


“Fiyat İstikrar Fonu da bu hızlı fiyat artışlarını önleyemez” diyen Saydam, tek enstrümanın, ikisinde de KDV’yi yarı yarıya, hatta yapılabiliyorsa daha da fazla indirmek olduğuna vurgu yaptı.

“Asgari ücretin balayı 15 gün sürdü”


Saydam, hükümetin asgari ücreti 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak şekilde brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL olarak belirlediğini ama bu ücretin balayının 15 gün bile sürmediğine işaret ederek, şubat ayı ile birlikte zam bombardımanının başladığına dikkat çekti.


Eğer pahalılığın önü alınmaz, zamların önüne geçilmezse alım gücünün daha da düşeceğini, 2 alan vatandaşın 1 alacağını, sebze ve meyveyi kilo ile değil tane ile alacağını vurgulayan Saydam, işletmelerin cirolarının düşeceğini ve kapanan yerler olacağını belirtti.


Saydam, bir şekilde ayakta kalan işletmelerin personel durdurma yoluna gideceğine işaret ederek, işsizliğin artacağını artan işsizliğin, işsizlik maaşı taleplerinden dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ciddi bir maliyet oluşturacağını kaydetti.


Yine artan maliyetlerini azaltmak için işletmelerin personel yatırımlarını düşük göstererek, düşükten yapacağını ve yapamayanların da olacağını vurgulayan Saydam, dairenin gelirlerinin ciddi derecede düşerek giderlerinin de çok fazla artacağını söyledi.

“KDV, stopaj düşürülmeli, devlet tasarruf yapmalı”


Devletin alabileceği önlemleri sıralayan Saydam, şöyle konuştu:


“Hal mallarında KDV düşürülmeli veya sıfırlanmalı. Fon alınan mallar için de fonlar azaltılmalı.


Lüks tüketim maddeleri değil, temel gıda, temizlik, sağlık, ilaç, hayvan mamaları gibi ürünlerin muhakkak KDV’lerinin en azından 6 aylığına düşürülmesi şarttır.


Finansal yük olan, mal satılmadan devlet tarafından peşin alınan gelir ve kurumlar vergisi (stopaj), dünyada olduğu gibi, mal satıldıktan sonra alınmalıdır. Bunların yanında devlet de kendi içinde tasarrufa gitmelidir.”


Saydam, devletin tüm bu krize rağmen hiçbir tasarruf önlemi almadığını vurgulayarak, tasarruf yaparak devletin gelir elde edebileceğini ifade etti.


Tasarruf yapılabilecek bazı noktalar için örnek de veren Saydam, hizmet araçlarının kullanımının kısıtlanabileceğini, ek mesai ödeneklerini azaltmak için, kaldırabileceği noktalarda ek mesaiyi kaldırabileceğini ve istihdamın durdurulabileceğini belirtti.


Saydam, devletin fedakârlık yapması gerektiğini ama bunu yaparken bilinçli ve bilimsel hesaplamalara dayalı yapması gerektiğini söyledi.


Ülkede finansal sıkıntılar olduğuna işaret eden Saydam, bunun nedenlerinden en büyüğünün ise aşırı kredi faizleri olduğunu vurguladı.


Saydam, ülkemizde serbest olan faiz belirlemesinin, Faiz Yasası çıkartılarak önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.


Saydam, son olarak dünyadaki savaşların çıkış sebebinin ilaç ve yemek olduğuna dikkat çekerek, hiçbir savaşın ayakkabı veya kazak giyilemediği için çıkmadığına işaret etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110