Önlem diye tuzak kurdular

banner37

Lefkoşa’nın Yüzbaşı Tekin Yurdabak Caddesi üzerinde bulunan Efruz apartmanında, yangın vanalarının olduğu bölüme açılan kapılar, ‘sunta zeminin çökmesi’ nedeniyle tahtayla çivilenerek kapatıldı. Apartman sakinleri bu yöntemi tehlikeli buldu

Önlem diye tuzak kurdular
banner90
banner99

“BİLMEYEN BİRİLERİ DÜŞEBİLİR”… Çok katlı apartmanda yangın merdiveni de bulunmadığına dikkat çeken apartman sakinleri, yangın vanalarının olduğu bölümün de bu şekilde kapatılarak durumu bilmeyen kişilere tuzak kurulduğunu savundu. Apartman sakinleri, olası bir yangında vanalara ulaşmak isteyecek itfaiyecilerin de tehlikede olduğunun altını çizdi.

“PERİYODİK DENETLEME YAPILMALI”… İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, inşaat ve binaların yapıldıktan sonra periyodik olarak denetlemesi gerektiğini, düzgün bir denetleme olmadığı için inşaatlarda ve binalarda bu gibi unsurların fark edilmediğini söyledi. Yüksel, “Maalesef ülkemizde bu ve buna benzer bazı konularda birinin başına kötü bir şey gelmeden adım atılmıyor, hatta kötü bir şey yaşamasına rağmen de adımlar atılmıyor” dedi.

Erol KANLIADA

   Lefkoşa’nın Yüzbaşı Tekin Yurdabak Caddesi üzerinde bulunan Efruz adlı apartmanın, yangın vanalarının olduğu bölüme açılan kapılar ölüm tehlikesi saçıyor.

   Yangın vanalarının olduğu bölüme açılan kapıların ardında çökmüş durumda bulunan sunta zeminin tamir edilerek bölüme açılan kapıların çivilenerek kapatılması ve önüne de aynalı bir kapının konulmuş olması, apartman sakinlerinin tepkisine neden oldu.

   Yangın vanalarının olduğu bölümdeki zeminin tamir edilmek yerine kapılarının bu şekilde kapatılmasının durumu bilmeyen kişiler için büyük tehlike oluşturduğunun altını çizen apartman sakinleri “önlem diye insanlara tuzak kurdular” diyerek tepkilerini dile getirdi.

banner134
   Çok katlı olan apartmanlarında yangın merdiveni de olmadığına dikkat çeken apartman sakinleri, olası bir yangında insanların çıkış alternatiflerinin olmamasını eleştirirken, aynı şekilde yangına müdahale etmek için gidecek itfaiye görevlilerinin de tehlikede olacağını dile getirdi.

   Yangın vanalarının olduğu bölümdeki sorunu bilmeyen itfaiyecilerin vanalara ulaşmak için kapıyı açıp adımlarını attıkları anda çukura düşebileceklerini, belki de hayatlarını kaybedebileceklerine vurgu yapan apartman sakinleri, ilgililerin kendi apartmanlarındaki sorunların yanı sıra, benzer durumdaki apartmanlardaki sorunlara da müdahale etmesini istedi.

Yüksel: Denetleme yok, vatandaşlar da duyarlı olmalı

   Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, inşaatlarda ve binaların yapıldıktan sonra periyodik olarak denetleme yapılmasının gerektiğini, düzgün bir denetleme olmadığı için inşaatlarda ve binalarda bu gibi unsurların fark edilmediğini söyledi.

   Binaların inşa edilmeden, belediye ve kaymakamlıklar tarafından tedbirli olup olmadığına onay vermesi gerektiğine dikkat çeken Yüksel, onay verilirse bu binaların açılması gerektiğinin altını çizdi.

   Yüksel, “Maalesef ülkemizde bu ve buna benzer bazı konularda birinin başına kötü bir şey gelmeden adım atılmıyor, hatta kötü bir şey yaşamasına rağmen de adımlar atılmıyor” dedi.

   Yeterli denetlemelerin olmadığını ve yapılmadığının altını çizen Yüksel, bu tür kusurlu binalarda yaşayan veya bölgeden geçip kusuru fark eden vatandaşların da duyarlılık gösterip ilgili yetkilileri aramalarını istedi.

   Yüksel, bu tür vakaları gören vatandaşların 102 numaralı hattı arayıp konuyu bildirmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75