banner6

Ons altın 9 ayın en yüksek seviyesinde

banner37

Altının ons fiyatıyla dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altında yeni haftanın ilk işlem gününde bin 165 TL ile yeni rekor denemesi geldi. Böylelikle gram altında da 4. günde de gün içinde rekor seviye görüldü.

Ons altın 9 ayın en yüksek seviyesinde
banner99

Spot piyasada altın fiyatları ABD enflasyonunun ardından Fed'in para politikasında daha ılımlı bir patika izleyeceğine dair beklentilerin etkisiyle başlayan yükselişine devam ederken, gram altın tarafında da yeni rekor denemeleri görüldü.

Ons altın, dolar endeksinin gevşemesi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentilerinin artmasıyla yeni haftada dokuz ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

Gram altın bugün saat 09:00 itibarıyla yüzde 0,24 düşüşle bin 157,17 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın yüzde 0,29 düşüşle ons başına bin 915,28 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri yüzde 0,23 düşüşle ons başına bin 917,20 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,07 düşüşle 102,1067 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi geri çekilmesini sürdürerek dolarla fiyatlanan ons altını yatırımcılar için daha cazip hale getirdi. Dolar endeksindeki gerilemenin desteğiyle ons altın yaklaşık 9 ayın en yüksek noktasına çıkarken, gram altın ise rekor tazeledi.

Tastylive'dan Ilya Spivak, altın fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak, "Fed, altın fiyatlarındaki yükselişte odak noktası olmaya devam ediyor. Piyasa, Fed'in faiz artırım döngüsünün yavaşladığını ve yakında da sona erebileceğini düşünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ilya Spivak ayrıca "Fiyatlar 1.900-1.920 dolar seviyelerinde önemli bir dirençle karşılaşıyor. Bu seviyelerin aşılması halinde bir sonraki kilit direnç seviyesi bin 970 dolar olacaktır." ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) ise aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışına gitmeden önce geçen yıl faiz oranlarını dört kez 75 baz puan (bps) artırmıştı. Fed'in son para politikası toplantısının ardından Fed Başkanı Powell, faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağını vurgulasa da piyasalar gelen ekonomik verilerin etkisiyle Fed'in faiz artışlarında yavaşlayacağını fiyatlamaya başladı.

Piyasa katılımcıları ise 31 Ocak-1 Şubat'taki bir sonraki para politikası toplantısında ABD Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık bir faiz artışına gitmesini bekliyor.

Cuma günü yapılan bir ankette son olarak ABD'li tüketicilerin önümüzdeki 12 ay içinde fiyat baskılarının önemli ölçüde azalacağına inandığını ve ekonomiye daha fazla güvendiğini gösterdi. Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi ayrıca ocakta aylık bazda 4,9 puan artışla Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak yatırımcılar, Fed'in para politikası kararlarını etkileyebilecek ABD perakende satış verilerini beklemeye başladı. Bu verinin açıklanan enflasyon verisini destekleyip desteklemeyeceği, Fed'in faiz artışlarında yavaşlayıp yavaşlamayacağı konusunda oldukça önem taşıyor.

Diğer değerli metallerde ise karışık bir görünüm hakim oldu.

Spot gümüş yüzde 0,33 düşüşle 24,35 dolara çıktı.

Platin ise yüzde 0,49 düşüşle bin 64,58 dolara indi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104