Organ bağışı yeni bir hayat

banner37

Kimisi kadavradan kimisi ise canlıdan canlıya gerçekleştirilen operasyonla böbrek nakli olan hastalar, bir araya gelerek topluma ortak bir mesaj verdi:

Organ bağışı yeni bir hayat
banner87

Mehmet KARA

Organ nakliyle sağlığına kavuşanlar,“Organ bağışı yeni bir hayat” dedi, organ bağışı konusunda topluma çağrıda bulundu. Hastalar, “Organları toprağa değil, hayata bağışlayın. Organ bağışı hayat kurtarır” diyerek, organ bağışının önemine değindi.

Kimisi kadavradan (beyin ölümü gerçekleşmiş), kimisi ise canlıdan canlıya gerçekleştirilen operasyonla nakil olanlar ile organ bağışında bulunanlar (donör, verici), ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ dolayısıyla dün bir araya geldi.

Hayata yeniden “merhaba” dediklerini ve zorlu günleri geride bıraktıklarını söyleyen hastalar, “Kimisi annesinin kimisi babasının, kimisi çocuğunun kimisi ise kaynanasının böbreğini aldı. Kimisi ise kadavradan böbrek nakli oldu” dedi.

Yüzlerinde gülümseme bir an olsun eksik olmayan ve organ nakliyle sağlığına kavuşanlar, ilköğretim çağındaki çocuklardan başlayarak organ bağışı konusunda eğitim verilmesi gerektiğine değindi.

Organ nakliyle sağlığına kavuşanlar, “Yeniden hayata dönmemize vesile olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Böbrek nakli olan din görevlisi, ilahiyatçı İbrahim Yazıcı, “Organ Bağışı candan cana giden en büyük sadakadır” sözlerine dikkat çekti.

Behlül: Toplam 29 böbrek nakli gerçekleştirildi

KIBRIS’a konuşan İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Dr Ahmet Behlül, 2015’ten bu yana 16’sı kadavra 13’ü ise canlıdan canlıya olmak üzere toplam 29 böbrek naklinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Düriye Deren Oygar’ın öncülüğünde başlayan Organ Nakli Yasası’nın önemine değinen Behlül, bu yasanın nakillerin başlamasına imkan sağladığını ifade etti.

Duyarlılığın artarak sürmesi gerektiğine dikkat çeken Behlül, organ bağışının önemine değindi. Behlül, “Bedenlerde çürüyecek olan organlar, başka insanlarda yeni bir hayatın başlangıcı olabilir” dedi.

Ataç: Yaşam kaliteleri artıyor

Hemodiyaliz Hekimi Salahi Ataç, diyaliz tedavisi gören hastaların haftada 3 gün, günde ise 4 saat diyalize bağlandığını kaydederek bu zorlu sürecin organ bağışıyla sona erdiğini söyledi.

Hastaların nakil olduktan sonra yaşam kalitesinin arttığını ifade eden Ataç, organ bağışı konusunda daha duyarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Yükseliş: Herkesi organ bağışına davet ediyoruz

Organ Nakli Koordinatörü Meral Yükseliş, “Herkesi organ bağışına davet ediyoruz” diye konuşarak organ bağışının önemine değindi.

Sağlık Bakanlığı’nda organ bağışı kabulünün yapıldığını dile getiren Yükseliş, yakın zamanda da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir birimin açılacağını ve organ bağışı kabulünün başlanacağını söyledi.

Yükseliş, nakille birlikte hayata yeniden tutunan hastaların mutluluklarının ise gözlerinden okunduğunu belirtti.

Organ bağışında bulunanlar (donör, verici) ne dedi?

Hüsnü Kıvılcım Besimler:

“Teyzemin oğlunun rahatsızlığını öğrendim ve hiç düşünmeden böbreğimi verdim. Gerekli tahliller yapıldıktan sonra sağlığınızla ilgili bir sorununuz yoksa, hiçbir sıkıntı yoktur. Organ bağışında bulunduktan en geç bir ay sonra normal hayatınıza dönersiniz”.

Mehmet Vargın:

“21 yıl önce 13 yaşında olan kızıma böbreğimi verdim. Tahlil sonuçlarım uygun görüldükten sonra çocuğumun sağlığına kavuşması için böyle bir karar aldım. Ayrıca oğlum da 2016 yılında kadavradan yapılan böbrek nakli ile sağlığına kavuştu. Bağışta bulunan aileye teşekkür ediyorum”.

Fatma Kasap:

“Hiç düşünmeden damadıma böbreğimi verdim. Mademki insan bir böbreğiyle yaşar, düşünmeden karar verdim. Damadım 2017 yılında nakil oldu ve sağlığına kavuştu. Organ bağışı çok önemli... Herkes organ bağışı konusunda duyarlı olmalı”.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER