'Organ ticareti' soruşturması

banner37

Türkiye medyasında Dilara K. isimli bir kadının yumurtalarını Lefkoşa’da bir tüp bebek merkezine para karşılığı sattığını iddia etmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, harekete geçti ve polise yazılı bilgi verdi

banner87
'Organ ticareti'  soruşturması
banner8

Ahmet İLKTAÇ


Ülkemiz yine skandal bir konuyla Türkiye medyasına konu oldu.

Türkiye’de yayım yapan Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’e röportaj veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 21 yaşındaki Dilara K. isimli kadının anlattıkları, ülkemizde yapılan yasa dışı bir işlemi ortaya çıkardı.

Dilara K., çocuğu olmayan çiftlere yumurtalarını vermek için KKTC’ye 4 kez geldiğini ve yumurtalarını para karşılığı sattığını iddia etti.

İlgili haberde, “KKTC’de bazı tüp bebek merkezleri, titan benzeri bir yapı kurmuş vaziyette. 18-28 yaş aralığında genç kızların yumurtalıklarını 2 ile 4 bin lira arasında değişen fiyatlarla satın alıyorlar. Tüp bebek merkezleri çocuk sahibi olmak isteyenlere ise 4500-6000 Euro’ya satıyor. Satış rakamları da internet üzerinden açıkça duyuruluyor” denildi. Bu açıklamayı ihbar kabul eden Sağlık Bakanlığı, hemen harekete geçti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, yapılan işlemin tamamen yasa dışı olduğunu ve organ ticaretine girdiğini vurguladı.

 

Hangi tüp bebek merkezi olduğu araştırılıyor

KKTC’de yasa gereği söz konusu işlemin (yumurta bağışlama) maddi kazanç elde etmeden gönüllü olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü’ne konuyla ilgili yazılı şikâyette bulunduklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, söz konusu haberde Lefkoşa’da olduğu öne sürülen Tüp Bebek Merkezi’nin hangisi olduğunun tespit edilmesi için de araştırma yapıldığı söyledi.

  

‘İşin piyasası 2 ile 4 bin TL’

Türkiye’de yayın yapan çok yüksek gazetey konuşan yumurta donörü Dilara K., geçen kasım ayından itibaren 2 ayda bir olmak üzere 4 kez KKTC’ye bu işlemi yapmak için geldiğini belirtti.
Dilara K. yine ilgili haberde kendisi gibi birçok kadının bu işlemi yapmak için KKTC’ye geldiğini, işin piyasasının 2 ile 4 bin TL arasında değiştiğini, kendisinin fiziksel özelliklerinin güzel bulunmasından ötürü diğer kızlardan daha fazla ücret aldığını iddia etti.

 

“Yumurtaları 4 bin 500 Euro ve 6 bin Euro’ya satıyorlar”

Dilara K.’nın yine iddiaları arasında tüp bebek merkezlerinin çocuk sahibi olmak isteyenlere yumurtaların fiyatını 4 bin 500 Euro ve 6 bin Euro arasındaki bir fiyata sattığı ve bu satış rakamlarının da internet üzerinden açıkça duyurulduğu yer alıyor.

Gönüllü Bağış Beyanı imzalatılıyor


İlgili haberde “KKTC’de Hücre, Doku ve Organ Bağışını Kontrol Eden İlkeler’in 26. maddesinin 2 ve 3’üncü bentlerinde “Maddi kazanç veya başka herhangi bir menfaat için herhangi bir hücre ve/veya doku ve/veya organ bağışında bulunmak ve/veya bu konuda aracılık yapmak yasaktır” denilmesi nedeniyle tüp bebek merkezleri donöre “Gönüllü Bağış Beyanı” imzalattığı öne sürülüyor.
Bu beyanda da; “Üremeye yardımcı olmak amacıyla hiçbir maddi ve manevi karşılık beklemeksizin ve hiçbir yasal zorunluluk doğurmaksızın yumurtalarımı baba adayının spermleri ile vücut dışında döllenerek anne adayının rahmine transferi amacı ile gönüllü olarak bağışlıyorum. Gelecekte yumurtalarımdan doğacak çocuklar üzerinde hiçbir şekilde annelik iddia etmeyeceğimi beyan ederim” yazdığı ifade ediliyor.

Ercan’da VIP olarak karşılanıyorlar

Röportajı veren Dilara K., her seferinde kendisine Türkiye’de anlaşmalı olunan bir labaratuardan testlerinin yaptırıldığını, daha sonra evine kargoyla kullanması gereken ilaçların gönderildiğini iddia etti.

Yumurta alımına hazır olduğunda kendisine internetten gönderilen uçak biletiyle KKTC’ye geldiğini anlatan Dilara K., her seferinde Ercan Havalimanı’nın çıkış kapısında, tüp bebek merkezinin gönderdiği özel şoförün kendisini beklediğini belirtti.

Bu kez Hürriyet’in muhabiriyle bu yolculuğu yapan Dilara K., KKTC’ye geldiğinde tek donörün kendisi olmadığını görüyor ve diğer donörle birlikte VIP araca binip hastaneye gittiklerini öne sürüyor.

 

“İş bitince zarf içinde ücretimi verdiler”

Haberin devamında muhabir Ömer Erbil, şu ifadelere yer veriyor:

“Yanına refakatçi giremediği için Dilara’yla irtibatımız hastane girişinde kesiliyor. Ertesi sabah Lefkoşa’da buluşuyoruz. Narkozun etkisinden çıkmış, yorgun bir halde anlatıyor:

‘Lefkoşa’da akşam hastaneden çıkmak yasak. Akşamdan damar yolu açılıp kan aldılar. Yemek-içmek yasak. Sabah operasyona aldılar. Narkoz verildikten yaklaşık 30 dakika sonra kendime geliyorum. 20 dakika kadar sürüyormuş. Gizlilik içinde kalacağı, kesinlikle anne iddiasında bulunmayacağım ve bunun ücret karşılığı değil kendi rızamla bir bağış olduğuna dair bir evrak imzalattılar. İş bitince zarf içinde ücretimi verdiler. Dünyada 3 çocuğum var ve ben hiçbirini bilmiyorum’.
Dilara yasal olmayan bir işlem yaptığının farkında ancak kendi sağlığına ilişkin ciddi bir risk taşımasına aldırış etmiyor gibi, bir doktorun ‘zararı yok’ sözüne inanmak istiyor: ‘İğne yaptığın yerde fındık kadar bir şişme oluyor. Çatlatma iğnelerinden sonra ağrım oldu. Doktorun bir zararı yok dedi’”.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108