Örgütler kenetlendi, ülke kilitlendi

banner37

Sendikal Platform ülke genelinde eylem ve greve gitti. Ülkede Ercan Havalimanı, Lefkoşa Devlet Hastanesi başta olmak üzere birçok kurumda çalışanlar hizmet vermedi

Örgütler kenetlendi, ülke kilitlendi
banner8

Kıbrıs’ın kuzeyinde dün eylem ve grev günüydü. Ercan Havalimanı başta olmak üzere ülke genelinde hastane okullar ve sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinde grev gerçekleştirildi.

Değirmenlik Girne dağ yolunda gerçekleşen, üç kişinin ölümüyle sonuçlanan ve “devlet zafiyetlerini” ortaya koyan kazanın ardından, hem trafikte gereken önlemlerin alınması hem de saatlerin geri çekilmesi talebi ile örgütler greve gitti, sokağa döküldü.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS 10.30- 13.00 saatleri arasında Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde greve grev gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş)da Sendikal Platform’un aldığı karar uyarınca dün 09.00-12.00 saatleri arasında Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastenesi ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde greve gitti.  Öte yandan Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN)  de 0.00-15.00 saatleri arasında iş durdurdu.  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), bugünden itibaren “saatler bir saat geri alınıncaya kadar”, 08.00-09.00 saatleri arasında grevde olacağını açıkladı.
Havaalanında işler durdu

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, dün 10.30- 13.00 saatleri arasında Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde grev yaptı.

HTKS Başkanı Cem Kapısız önceden yaptığı yazılı açıklamada, “29 Kasım sabahı, dağ yolunda meydana gelen trafik kazası bizleri çok derinden etkilemiş ve karanlığa gömmüştür. Hükümetlerin umursamazlığı ve halk sağlığından yoksun politikaları 3 insanımızın canına ve bir o kadarının da yaralanmasına sebebiyet vermiştir” ifadelerini kullandı.

“Hükümet yetkililerinin mazeretlerle sorumluluktan kaçmak yerine derhal istifa etmesi gerektiğini” ifade eden Kapısız. HTKS’nın konu üzerindeki hassasiyetini ortaya koymak adına Sendikal Platform'un aldığı karar doğrultusunda Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde 10.30-13.00 saatleri arasında greve gideceğini kaydetmişti.

Sağlıkçılar da destek verdi

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Sendikal Platform’un aldığı karar uyarınca dün 09.00-12.00 saatleri arasında Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 09.00-12.00 saatleri arasında grev yapıldı.

Tıp-İş Başkanı Sıla Usar önceden yaptığı yazılı açıklamada, grevin poliklinik hizmetleri ile sınırlı olacağını belirterek, acil olan operasyonlar, acil servis hizmetleri ve servis hizmetlerinin süreceğini kaydetti.

banner134
Dün Değirmenlik Girne dağ yolundaki kazada yaralananların bazılarının operasyonlarının yapılacağını kaydeden Usar, şu ifadeleri kullandı:“Hekimlerimiz yaralılarımızın başında olacaktır. Kazada yararlanan evlatlarımızın ve yurttaşlarımızın iyileşme süreçlerinin hızlanması için elden gelen yapılacaktır. Ancak Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, insan yaşamını değersizleştiren düzene karşı eylemini gerçekleştirecek, yurttaşların yaşam hakkını koruyan, yücelten, özgür, demokratik bir düzene ulaşana kadar mücadelesini sürdürecektir”.

Açıklamada çocuklarını, yaşlılarını, engellilerini, hastalarını koruyamayan devletin devlet olmadığını belirten Usar, uygar bir ülkede, gerçek bir devlet, Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni uygulayacağını kaydederek, maddelerini sıraladı.

Usar, “Fidanlarımızı yitirdik, yüreklerimiz onulmaz acılar içinde yanıyor. Bu ülkede yaşayan çocukların, engellilerin, yaşlıların, hastaların ve tüm yurttaşların gerçek ihtiyaçlarını gözetmeyen, gerekçesiz kararları dayatan, denetim nedir bilmeyenlerden hesap sormak, yaşam ve yaşatmak için var olan biz hekimlerin boynunun borcudur” dedi.
DAÜ Bir-Sen de greve gitti

Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ BİR-SEN) Sendikal Platform’un aldığı karar doğrultusunda 10.00-15.00 saatleri arasında grev yaptı.

DAÜ-BİR-SEN’den önceden yaptığı açıklamada ülkede eğitim ve sağlık sisteminin çöktü iddia edilen açıklamada çalışanların birçoğunun güvencesiz ve sendikası çalıştırıldığı, denetimler ve yaptırımların uygulanmadığı, eğitim almak için çocukların karanlıkta yollara düşürüldüğü savunuldu.

Saat uygulamasının derhal değişmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, “ Ülkemizi yasa boğan trafik kazası ardından sorumlular yani Çalışma Bakanı, Eğitim Bakanı ve Ulaştırma Bakanı derhal istifa etmelidir” denildi.

KTÖS bugünden itibaren grevde olacak

KTÖS, “Saatler geri alınıp aydınlık bir ortamda çocukların okullarına ulaşabilmesi adına tüm anaokul, ilkokul ve ilkokullara bağlı özel eğitim okullarında saatler bir saat geri alınıncaya kadar 2 Aralık Cuma gününden itibaren 08.00-09.00 saatleri arasında grevde olacağımızı tüm ailelere ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, gençlerin trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve yaşam mücadelesi vermesinin kendilerini derinden yaraladığını vurguladı.

“Yol güvenliğinin olmadığı, altyapının oluşturulmadığı trafikte, denetim ve eğitimin yapılmadığı bir coğrafyada yaşamak kaderimiz değildir” diyen Elcil, şunları kaydetti:

“Geleceğimiz olan çocuklarımızın güvenli bir ortamda yetişmesi için çaba harcanmadığını görmekten utanç duyuyoruz. Öğrencilerimizi sevgi, sabır, vicdan, şefkat ve bilgi birikimimiz ile birlikte geleceğe hazırlarken onların güvenliği ile ilgili sorumluluk hissetmekteyiz. Bu sorumluluğumuz gereği kış saati uygulamasına başlanmadığından ötürü çocuklarımız karanlıkta güvenli olmayan yollarda okullarına ulaşmaya çalışıyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75