banner6

Orman evi ve yol izinsiz, kepçe kayıtsız!

banner37

Orman evi ve  yol izinsiz,  kepçe kayıtsız!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Mersinlik’te başladıktan 4 gün sonra, bölgede etkili olan yağmur sonucu kontrol altına alınıp, halen soğutma çalışmaları yapılan yangınla ilgili Tatlısu polisinin başlattığı geniş çaplı soruşturma sürüyor.

   Meseleyle ilgili alev alan kepçenin sorumlusu Atilla Şimşek ve kepçenin sahibi Halil Kartal’ın, devam eden tahkikatına etki etme olasılığı bulunmadığını açıklayan polis, Halil Kartal’a ait olduğu belirtilen, yangının başlayıp yayıldığı arazide, izinsiz bina yapıldığını, izinsiz telleme ve kayıtsız kepçeyle yol açıldığını açıkladı.

   Soruşturmasını çok yönlü sürdüren polis, tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan Atilla Şimşek’i dün teminat talebiyle yeniden mahkemeye çıkarttı ve 30 bin TL nakdi teminata bağlattı.

   Öte yandan, rahatsızlığı nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde anjiyo olan Halil Kartal aleyhine ise mahkemeden, gıyabında, 1 gün ek tutukluluk emri temin edildi.

   Tutuklandığı günden beri hastanede tedavi altına olan Halil Kartal’ın, hastaneden taburcu olduktan sonra, bugün teminat talebiyle mahkemeye çıkartılması bekleniyor.

Uzmanlar, emare kamera kayıtlarını ve kepçeyi inceleyecek

   Dünkü duruşmada,  iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgi olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Tatlısu Polis Karakolu’nda görev yapan Tevfik Çavuş’u tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Tevfik Çavuş, zanlı Atilla Şimşek’in, 21 Haziran 2022’de, 13.00-14.00 saatleri arasında, Tatlısu-Ağıllar köyleri arasında ihmalkarlık sonucu meydana gelen yangınla ilgili tutuklandığını hatırlattı.

   Tevfik Çavuş, hastanede bulunan zanlı Halil Kartal’a ait orman evinde, Halil Kartal’ın direktifiyle plakası meçhul kayıtsız kepçe ile Atilla Şimşek’in orman evinin toprak yollarını temizledikten sonra kepçeyi gerekli tedbiri almadan yol kenarına park ettiğini anlattı.

   Çavuş, ilk tespitlere göre, gerekli tedbir alınmadan park edilen iş aracının akü kablolarının kısa devre yapması sonucu aniden alev alarak insan hayatını tehlikeye koyan bir yangın çıktığını hatırlattı.

   Tanık polis, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle yol kenarından ormanlık alana sıçradığını, kepçe ve binlerce dönümlük arazi içerisindeki ağaçlar ve canlı hayvanların kül olduğuna vurgu yaptı.

   Tanık polis ayrıca, Geçitkale Kaymakamlığı ve Gazimağusa Şehir Planlama Dairesi’nde yaptığı araştırma sonucu, bahse konu yerde izinsiz yol açımı, telleme ve bina yapıldığını tespit ettiğini ve bu yönde de soruşturma başlattığını mahkemeye aktardı.

   Kamera kayıt cihazını mahkeme emri gereği emare olarak zapt ettiğine dikkat çeken polis, cihazın, uzmanlar tarafından incelendiğini belirttikten sonra mahkemeden tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan TC vatandaşı olup, KKTC’de çalışma izinli olan zanlıyı uygun bir teminata bağlamasını istedi. 

   Zanlı aleyhinde başlatılan soruşturmanın zanlının etki edebileceği oranda tamamlandığını yineleyen Savcı Firat Kızıltunçlar,  konu suçun ciddiyetine, çıkan yangının ülkede infial yaratıp,  ciddi oranda zarara sebebiyet verdiğini sözlerine ekledi.

   Fırat Kızıltunçlar, mahkemeden, tüm bunların göz önünde tutularak bir emir vermesini istedi.

Zanlıların suçla alakası yok

   Avukat Süleyman Özergin, müvekkillerinin meydana gelen yangınla alakası bulunmadığını yineledi ve “Zanlıların yangında, hiçbir ihmali, tedbirsizliği veya dikkatsizliği olmadı” dedi.

   Tanık polis ise cevaben, “Araçla ilgili tahkikatımız devam eder. İşin ehli uzmanlar tarafından araç detaylı incelenecek.”

   Huzurundaki talebi ve mahkemeye aktarılan beyanları titizlikle inceleyen Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden, zanlının ilk etapta konu suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptı ve KKTC dışına çıkmaktan men edip, tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koyduğu Atilla Şimşek’i 30 bin TL nakdi teminata bağladı.

   Mine Gündüz Serden, zanlının haftada 1 polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesini istedi ve zanlı lehine KKTC vatandaşı 2 kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104