banner6

Ormanın içine ev, yapı, bina yapılması yasal değil

banner37

Ormanın içine ev, yapı,  bina yapılması yasal değil
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Mersinlik’te dört gün süren ve ciğerlerimizi yakıp kavuran yangınla ilgili cevap bekleyen onlarca soru var.

   Yangının başladığı noktadaki ev ve biraz ilerisindeki başka bir evin ormanlık alan içerisine nasıl inşa edildiği, iş aracının söz konusu bölgeye girişine kimin, nasıl izin verdiği konuları tartışılmaya devam ediyor.

   Polis, yangının başladığı noktadaki orman evinin ayrıca kepçe araçla açılan yolun izinsiz, yanan kepçe aracın da kayıtsız olduğunu tespit etti.

   Ormanlık alan içerisindeki söz konusu iki evin yasal durumu, bu ve buna benzer yerlerin olup olmadığı konusunda yetkili tüm birimler araştırma yapmaya başladı.

   Ormanlık alanın ve vadinin orta yerinde bulunan evin temizliğini yapan ve önüne park eden bir iş aracının yanması sonucu başlayan orman yangınında binlerce dönüm, ağaç ve canlının kül olması, bölgede orman içerisinde bulunan iki evin ruhsatlı olup olmadığının sorgulanmasına sebep oldu ancak net ve detaylı bilgiler henüz kamuoyuna açıklanmadı.

   İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, yangın alanındaki soğutma çalışmalarının sona ermesinin ardından detaylı inceleme yapılacağını söyledi.

   Yangının başladığı yer ve çevresinin Orman Dairesi’ne ait olduğunu ifade eden Toroslu, yangının başladığı yerde bulunan evin Mağusa Kaymakamlığı’nın, diğer dağ evinin ise İskele Kaymakamlığı’nın sınırlarında olduğunu belirtti.  Toroslu, “Erol ve Tayfun Ergün’e ait dağ evi için Tarım Bakanı Dursun Oğuz arazinin iptal yazısı için savcılığa yazı yazdı, İskele Kaymakamlığı ise dağ evinin tadilatı için mülk sahibine izin verdi” iddiasına ilişkin, görevde bulunduğu 2 yıllık sürede söz konusu bölgeye herhangi bir inşaat izni vermediğini vurguladı.

Fırat: Ağaçlandırma için

kiralayıp, bina yapıyorlar

   Orman Dairesi eski Müdürü Altay Fırat, Anayasa’da orman arazilerinin kiralanamayacağının belirtildiğini ancak Koruma Faydalanma Tüzüğü’yle çeliştiğini söyledi.

   Fasıl 60 Orman Yasası’nın, Orman Dairesi’nin 2 yıllığına, bakanlığın 10 yıllığına, Bakanlar Kurulu’nun 49 ve Meclis’in 99 yıllığına kiralama yapabilme yetkisi verdiğini anlatan Fırat, 19/2003 sayılı yasanın da ormanlık araziler içerisinde otel yapılmasına izin verdiğini belirtti.

   Fırat, “Yasaya göre, bir kişi Orman Dairesi’ne orman arazisi olarak geçen ‘boş bir alanı ağaçlandırmak istiyorum’ derse, sözleşme yapılarak izin alabilir ve Orman Dairesi bu sözleşmeyi tek taraflı da fes edebilir. Ama kiralanma amacı ağaçlandırmayken, yasal olmayan şekilde oralara binalar yapılarak, tarımsal arazi olarak kullanılabiliyor. Böyle binlerce yer var. Yapılması gereken bu yerlerin sözleşmelerinin fes edilmesi ve izinli yerlerin denetimlerini yapmaktır” dedi.

İyigün: Ormanlık araziye bina yapılamaz

   Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet İyigün de “Yangının başladığı yerdeki yapı İngiliz Dönemi’nden kalma gözetleme kulesiymiş. Orman Dairesi’nin ise yasal olarak bu yerleri kiralama yetkisi yok, ama kiralamış ve parayı almış” iddiasında bulundu.

   Karpaz bölgesinde ormanlık arazilere otel izinleri verilmesi yasal olsa da bu tarz yerlerin kiralanması veya ev, yapı, bina yapılmasına izin verilmesinin yasal olmadığına işaret eden İyigün, iş aracının orman arazisinin içine nasıl girdiğini sorguladı.

   Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten de, ormanın içindeki evin izinsiz olduğunu ancak tüm izinleri tam olsa bile devlet tarafından istimlak edilerek ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104