Ormanlar tehdit altında

banner37

Elektrik ve gaz fiyatlarında yapılan okkalı artışların yanı sıra, kış mevsiminin de gelmesiyle birlikte ormanlarda kaçak ağaç kesimleri de arttı

banner87
Ormanlar tehdit altında
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkede elektrik ve gaz fiyatlarında yaşanan okkalı artışların ardından kış mevsiminin kendini iyice hissettirmesiyle birlikte, ısınmak için alternatif yollara başvuran vatandaşlar, şimdi de ormanlardaki ağaçları tehdit etmeye başladı.

Hemen hemen her gün farklı bölgelerde yaşanan ağaç katliamlarının önüne geçilmezken, önceki gün Karpaz bölgesinde zeytin ağaçlarının kesilerek katledilmesi ise toplumu derinden etkiledi.

KKTC Orman Yasası uyarınca “Fasıl 60 Orman Ağaçlarının Korunması Yasası” ve “Fasıl 53 Meyve Ağaçlarının Korunması Yasası” kapsamında, belirlenen koşulların dışında herhangi bir kesimin yapılması ciddi idari para ve yasal işlemleri öngörüyor.

Fasıl 60 kapsamında ormanda bulunan çam, servi, okaliptüs, kavak, meşe, ardıç ve çınar ağacı olmak üzere 7 ağaç, Fasıl 53 kapsamında ise zeytin ve harnup ile birlikte diğer meyve ağaçların izinsiz kesilmesi halinde asgari ücretin 5 katı kadar para cezası ve 6 aya kadar hapislik cezası ya da her ikisine birden de çarptırılmasını öngörüyor.

Ekonomik krizin baş göstermesi ve TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin ardından temel tüketim ürünlerine ardı ardına yapılan zamlar vatandaşın belini bükerken, bir yandan da elektriğe ve tüp gaza yapılan okkalı zamlar sonrasında vatandaşlar şimdi de kışta ısınmak için farklı yollara başvurmaya başladı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, KIBRIS’a değerlendirme ve uyarılarda bulundu.

Conkbayır: Cezaları en yüksek ağaç, zeytin ve harnup

Ülkemizdeki ormanlarda ya da orman dışındaki gerek orman ağaçlarının gerekse meyve ağaçlarının kesilmesinin ciddi bir suç olduğuna dikkat çeken Orman Mühendisleri Odası Başkanı Can Conkbayır, bu cezaların Orman Ağaçları Yasası’na göre, cezalarının Fasıl 60 ve Fasıl 53 kapsamında belirlendiğini söyledi.

Conkbayır, yasalarımıza göre, cezası en yüksek olan ağaçların zeytin ve harnup olduğunu belirterek, izinsiz kesilmeleri ya da sökülmeleri halinde asgari ücretin 5 katı kadar para cezası ve 6 aya kadar hapislik cezası ya da her ikisine birden de çarptırılabileceğini söyledi.

Kaymakamlıktan herhangi bir ruhsat almadan odunların satışa sunulması cezasının daha ağır olduğunu belirten Conkbayır, bu tür yasal olmayan satış yapanlara asgari ücretin 10 katı kadar idari para cezası ya da 1 yıla kadar hapislik öngören cezaların ya da her ikisinin aynı anda verildiğine vurgu yaptı.

Ülkemizdeki yasalara göre, zeytin, harnup ve diğer meyve ağaçların izinlerinin ilgili kaymakamlıklar ve Tarım Dairesi’nin sorumluluğunda bulunduğunu söyledi.

“Orman Dairesi’nin izni olmadan alınması suç”

Fasıl 60 Orman Yasası kapsamında ormanlarda bulunan hiçbir ağacın kesilmeyeceği gibi, bir çakıl taşı, mantar ya da ağaç dalının bile Orman Dairesi’nin izni olmadan alınmasının suç olduğuna işaret eden Conkbayır, maalesef Orman Dairesi’ndeki personel eksikliğinden dolayı zaman zaman bu tür ağaç katliamlarının yaşandığına dikkat çekti.

Conkbayır, ağaç kesimlerin ciddi bir sorun olduğunu, bunların önlenebilmesi içinse, “toplumsal bilincin geliştirilmesi” gerektiğini belirtti.

banner134
Devlet ormanlarında kesilen ağaçlar için Orman Dairesi tarafından 200 TL, artı zarar ziyanın karşılanması şeklinde cezai işlemin uygulandığını ifade eden Conkbayır, bu cezaların ciddi anlamda artırılması gerektiğine işaret etti.

Sahir: Ülkede bir enerji politikası yok

Ülkede ciddi bir sorun bulunduğunu ve buna genel bakılması gerektiğine vurgu yapan Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, öncelikle ülkemizde bir enerji politikasının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Sahir, enerji politikasının geliştirilmemesine bağlı olarak var olan enerji çeşitlerinin de pahalı olması nedeniyle vatandaşların, bu tür alternatif ısınma yöntemlere başvurduğunu aktardı.

Sahir, geçmişte odunun piyasada ucuz olması ve devletin odun sobası ithalini teşvik etmesine bağlı olarak vatandaşların bu tür alternatif ısınma yöntemlerine yönlendirildiğini anlattı.

Sahir, ülkede odun miktarının bilinmeden odun sobalarının ithaline izin verilmesi ve ülkede ne kadar odun sobasının bulunduğunun bilinmemesinin büyük bir sorunu da beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

“Zeytin ve harnup ağacı kesmek çok ciddi bir suç”

Bazı hallerde Orman Dairesi’nin gözetiminde kesilecek ağaçların yanı sıra, Fasıl 60 Orman Yasası gereğince hiçbir zaman kesilmeyecek olan 7 farklı ağacın bulunduğunu söyledi. Fasıl 53 Meyve Ağaçlarının Korunması Yasası kapsamında meyve ağaçlarının kesilmesinin ciddi bir suç olduğunu anlatan Başkan Sahir, özellikle zeytin ve harnup ağaçlarının kesilmesinin çok büyük bir suç olduğunu aktardı.

Sahir, hem orman ağaçlarının hem de meyve ağaçlarının kesilmesinin idari para cezasının yanında 6 ile 1 yıla kadar hapislik cezalarının da bulunduğunu kaydetti.

Ercilasun: Yükselen elektrik fiyatları insanları kaçakçılığa yönlendiriyor

Yükselen elektrik fiyatları ve kışın gelmesiyle birlikte insanların ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif olarak oduna yönlendiğini belirten Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, maalesef bu ihtiyaçtan dolayı da vatandaşların ağaçları kesmeye yönlendiğine dikkat çekti.

Isınmada en cazip ağacın ve kolay ulaşılabilecek ağaçlardan birinin zeytin ve harnup ağaçları olduğunu anlatan Ercilasun, bu süreçte en kolay şekilde rant sağlayan belli kesimlerin olduğunu söyledi.

Ercilasun, zaman zaman bilgilerine gerek izinli gerekse izinsiz kesimlerin yapıldığıyla ilgili ihbarların geldiğini, ancak kaçak yapılan kesimlerin önüne geçilmesi için, öncelikle Orman Dairesi’nin ciddi bir şekilde denetim yapması gerektiğini söyledi.

“Yüksek fiyat, kaçakçılığa neden oluyor”

Bu tür kesimlerin görülmesi halinde duyarlı vatandaşların hem Orman Dairesi’ne hem de polise ihbarda bulunmasını isteyen Başkan Ercilasun, Ormandaki ağaçların kaymakamlık ve Tarım Dairesi’nin iznine tabi olduğunu söyledi.

Enerji fiyatlarının yüksek olmasından dolayı son yıllarda vatandaşların oduna yönlendiğini ifade eden Ercilasun, ancak odun fiyatlarının ciddi rakamlara satılması nedeniyle ticari olarak kolay kazanç sağlamak isteyen kaçak kesimcilerin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.

Zeytin ve harnup ağaçlarının ülke ekonomisi için çok büyük bir katkısının bulunduğunu anlatan Ercilasun, bunların kesilmesinin devam etmesi halinde ülkede çölleşmeyi de beraberinde getireceğini vurguladı.

Ercilasun son olarak, Orman Dairesi’nin ülkede kaç odun satıcının bulunduğunu ve hangi bölgelerde hizmet verdiklerini sitelerinde yayınlaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75